www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
wtorek, 22 sierpień 2017
 
 
DANE PODSTAWOWE
Urząd Gminy Bobowo
ul. Gdańska 12, 83-212 Bobowo, Tel. (0 58) 562 17 66, 562 17 20, Fax (0 58) 562 17 23,
e-mail: Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć ; Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć ; Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
NIP: 592-10-06-980
WÓJT GMINY:
Sylwester Patrzykąt, nr tel. wew. 42,
Z-ca WÓJTA GMINY: Elżbieta Ratyńska
SKARBNIK: Renata Polaszek, nr tel. wew. 40CZYŻEWSKA NIERUCHOMOŚCI


O największej bitwie czołgowej na Pomorzu w Grabowie. Rekonstrukcja - część 2
wtorek, 15 sierpień 2017


 
Piekielnia! Niech Was nie zwiodą piękne widoczki!

Przejdźcie się na Kikengórę w Grabowie! To tu i wokół toczyła się największa bitwa czołgowa na Pomorzu! Ciągle jeszcze przy pracach ziemnych – jak poinformował nas wójt gminy Bobowo Sylwester Patrzykąt - znajduje się kości niemieckich i rosyjskich żołnierzy. Co zawstydzające, o tej zażartej bitwie nie ma żadnych naszych historycznych opracowań! Nie ma też opublikowanych relacji mieszkańców Grabowa i pobliskich wsi, którzy przeżyli piekło nie mniejsze niż wściekle walczący żołnierze.

Czytaj całość...
 
O największej bitwie czołgowej na Pomorzu w Grabowie. Rekonstrukcja - część 1
wtorek, 15 sierpień 2017Piekielnia! Niech Was nie zwiodą piękne widoczki!

Przejdźcie się na Kikengórę w Grabowie! To tu i wokół toczyła się największa bitwa czołgowa na Pomorzu! Ciągle jeszcze przy pracach ziemnych – jak poinformował nas wójt gminy Bobowo Sylwester Patrzykąt - znajduje się kości niemieckich i rosyjskich żołnierzy. Co zawstydzające, o tej zażartej bitwie nie ma żadnych naszych historycznych opracowań! Nie ma też opublikowanych relacji mieszkańców Grabowa i pobliskich wsi, którzy przeżyli piekło nie mniejsze niż wściekle walczący żołnierze.Czytaj całość...
 
BARTOSZ GROCHOWSKI. Zawiązanie Towarzystwa Rolniczego w Bobowie 24 maja 1866 r.
wtorek, 01 sierpień 201724 maja 1866 r. zostało zawiązane w Bobowie Towarzystwo Rolnicze. Idea stowarzyszeń pojawiła się wraz z nurtem pracy organicznej, który w coraz większym stopniu oddziaływał na Polaków mieszkających na obszarze zaboru pruskiego. Jako główny środek mający doprowadzić do niepodległej ojczyzny postawiono rozwój ekonomiczny i narodowy Polaków.
Czytaj całość...
 
GRABOWO, gm. Bobowo. Kikengóra - skąd ta nazwa? Podpowiadają fachowcy!
sobota, 10 czerwiec 2017


Zanim przejdziemy do dalszej opowieści o zbieraniu materiałów na temat największej na Pomorzu bitwy czołgowej, proponuję przeczytać ciekawą dyskusję, jaka potoczyła  się na mojej stronce autorskiej na Fb (T. Majewski)  na temat nazwy Kikengóra!  
Czytaj całość...
 
Grabowo. Kikengóra! Ja to zrobię! O NAJWIĘKSZEJ BITWIE CZOŁGOWEJ NA POMORZU!
sobota, 10 czerwiec 2017

Przejdźcie się ze mną na Kikengórę w Grabowie! [napisałem na mojej stronie twórczej na Fb - Tadeus Majewski, mając na myśli "podróż" drogą zdjęć, a tymczasem... tymczasem...  to będzie w kolejnych materiałach]. To tu i wokół toczyła się największa bitwa czołgowa na Pomorzu! 


Czytaj całość...
 
LISTY. "...I believe I have found where they came from in Poland: Bobowo..."
środa, 01 marzec 2017


Hello.
I am from the United States and have been doing research on our family tree.  My wife's family name is Myszewski. Some distant relatives here also spell it Miszewski.  I believe I have found where they came from in Poland: Bobowo.
Czytaj całość...
 
Uparcie dążyli do reaktywowania zlikwidowanej w 1976 r. gminy Bobowo [ARCHIWALIA]
wtorek, 06 grudzień 2016
„Mieszkańcy wsi Lipinki Szlacheckie występują z żądaniem reaktywowania Urzędu Gminy w miejscowości Bobowo (...). Gmina ta w roku 1976 została połączona z gminą Starogard. Połączenie to nastąpiło wprawdzie zgodnie z uchwałą Gminnej Rady Narodowej podjętej na sesji, ale nikt z radnych nie oponował, gdyż odbyło się w formie jawnej i z góry wiadomo było, że sprawa zostanie przesadzona.
Czytaj całość...
 
WCZESNY PRL. Chłopi z Bobowa wiozą zboże do spółdzielni
sobota, 22 październik 2016

Chłopi z Bobowa wiozą zboże do spółdzielni


Codziennie koło budynku gminnego w Bobowie przejeżdżają furmanki naładowane zbożem. Mało i średniorolni chłopi dostarczają zboże do punktów skupu.

(jeden z przedruków, który jest fragmentem całości pt. "IPN nie interesuje się wsią", GK nr 2/2009 - red.)
Czytaj całość...
 
LISTY. Moi pradziadkowie, Leon i Klara Treder z domu Drywa, musieli mieszkać w Bobowie..
czwartek, 05 maj 2016


Nazywam się Andrzej Puchalski i jestem wnukiem Wandy Kaczykowskiej z domu Treder. Jestem w posiadaniu jej świadectw szkolnych z lat 1934/35 i 36/37, a więc wynika z tego, że w tamtym czasie moi pradziadkowie, Leon i Klara Treder z domu Drywa, musieli mieszkać w Bobowie.

 

Czytaj całość...
 
Nieśmiertelna "Rzepka" Juliana Tuwima z okazji Dnia Kobiet w bobowskim GOK-u
piątek, 11 marzec 2016


Podczas obchodów Dnia Kobiet w Gminnym Domu Kultury najpierw występowały dzieci, a po nich ich rodzice, którzy wystawili nieśmiertelna "Rzepkę" Juliana Tuwima. Niżej fotoreportaż z tych występów. Fot. Tadeusz Majewski   
Czytaj całość...
 
TADEUSZ MAJEWSKI. O "górach" w Grabowie i słoniu w grabowskiej oberży
niedziela, 06 marzec 2016


Grabowo, gmina Bobowo. W jednym z przewodników po Kociewiu piszą, że godną zwiedzania jest tu tzw. „Szwajcaria Grabowska”. Pojechaliśmy sprawdzić, co to za
cudowna kraina...
Czytaj całość...
 
JABŁOWO. Czy to zdjęcie wstrząśnie historią Jabłowa i Kociewia?
poniedziałek, 04 sierpień 2014Zygmunt Sokołowski lubi opowiadać. Trudno się temu dziwić, bo naprawdę ma o czym. Na początku lat dziewięćdziesiątych w swoim warsztacie przy ulicy Pelplińskiej w Starogardzie przeglądając zdjęcia bardzo starych aut opowiadał o ich renowacji. Innym razem o nieco wcześniejszej pasji latania motolotnią.
Czytaj całość...
 
Czy można pisać o historii Bobowa pomijając Franza Regenbrechta?
piątek, 04 lipiec 2014

Na rynku wydawniczym jest coraz więcej książek o miastach, miasteczkach i wsiach naszego powiatu. Niektóre mają charakter monografii, inne albumów ze starymi zdjęciami. Do wydania albumu przygotowuje się Zblewo, gotowe opracowanie ma gmina Smętowo. Nie mają jakichś szczególnych materiałów historycznych gminy Czarna Woda, Kaliska i Osieczna. Do ubiegłego tygodnia wydawało mi się, że nie ma i Bobowo.
Czytaj całość...
 
Jabłówko. W całej tej historii nie zmienia się tylko nazwisko właścicieli
piątek, 04 lipiec 2014

Piaszczysta droga, stawki, pieść przydrożnej wierzby, sójka, podrywający się niespokojnie jastrząb, białe czaple..

Czytaj całość...
 
ALEŻ PLAKAT! MOCZARY`14 - nocny rajd na orientację w Grabowie koło Bobowa
piątek, 13 czerwiec 2014


Witajcie! Zapraszam na MOCZARY`14 - nocny rajd na orientację w Grabowie koło Bobowa. Zaczynamy o godz. 20 w świetlicy wiejskiej 13 czerwca 2014 (piątek wieczór).

Czytaj całość...
 
BIEG NA ORIENTACJĘ "STAJNIA URBANOWO 2014" - 8.06
sobota, 07 czerwiec 2014


Zapraszamy na imprezę, którą tym razem robimy razem ze Stajnią Urbanowo koło Bobowa w najbliższą niedzielę 8 czerwca na godz.10.
Czytaj całość...
 
REWELACJA! Odnalazł pozostałości po bitwie pancernej w Grabowie!
czwartek, 03 kwiecień 2014


A tyle osób pisało o tej bitwie pancernej w Grabowie! Ja również napisałem reportaż  opublikowany w "Rejsach". Nikt, również i ja, nie wpadł na pomysł, żeby przejść się po gospodarstwach i poszukać pozostałości po tej bitwie. Cóż, najtrudniej wpaść na to, co najprostsze.

Reportaż Antoniego Chyły pt. Co można zobaczyć po 69 latach od bitwy pancernej w Grabowie - przejdź

Mój reportaż - przejdź

 
HONORATA PIŁAT. Rodzina Piłatów z Wysokiej i z Bobowa
sobota, 16 listopad 2013
Rodzina Piłatów z Wysokiej i z Bobowa
Mój najstarszy znany przodek z rodziny Piłatów, Adalbert (Wojciech) Pilski - ożenił się w 1740 r. z Barbarą Bietkowną, córką Joachima i Anny z  Wysokiej1, parafia Bobowo. W księgach metrykalnych parafii Bobowo nie znalazłam zapisu chrztu Wojciecha Pilskiego2. Jednak w księgach parafii Barłożno z 1706 r. znalazłam  zapis chrztu Wojciecha, syna Łukasza Pilskiego i Marianny z Gąsiorek oraz zapis ślubu  Lucasa de Pila (Łukasza z Piły) z Marianną Zimianką z Gąsiorek (prawdopodobnie rodzice Wojciecha). Być może mój przodek Wojciech Pilski pochodzi z Gąsiorek, a jego ojciec Łukasz Pilski z Piły i stąd
nazwisko Pilski?

CAŁOŚĆ - PDF
 
Gmina Bobowo. Wysoka była centrum
niedziela, 03 listopad 2013

Wysoka, gm. Bobowo. O tej historii się nie mówi.

Spotkanie „Wysoka w starej fotografii”, jakie zorganizowano we wsi 15 listopada 2008 r., było chcąc nie chcąc poświęcone historii – małej, dużej, jakiej kto chciał. Przyszli na nie mieszkańcy w różnym wieku, również i dzieci.

Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 39 z 162
WIEŚCI Z KOCIEWIA
  TYTUŁ DATA PUBLIKACJI SERWIS POPULARNOŚĆ 
SZTEKLIN. TRAGEDIA NAD JEZIOREM – UTONĄŁ 18-LETNI MĘŻCZYZNA [2017-08-21] GMINA LUBICHOWO [54]  
Kiermasz Sztuki i Rękodzieła w Wirtach - 27 sierpnia [2017-08-18] GMINA ZBLEWO [76]  
Bagorski będzie miał wystawę na XI festiwalu "kaczmarki underground" w Krakowie - Wieliczce [2017-08-15] GMINA ZBLEWO [130]  
O największej bitwie czołgowej na Pomorzu w Grabowie. Rekonstrukcja - część 2 [2017-08-15] GMINA BOBOWO [240]  
O największej bitwie czołgowej na Pomorzu w Grabowie. Rekonstrukcja - część 1 [2017-08-15] GMINA BOBOWO [311]  
PORÓWNAWCZE. Kościół parafialny w Lalkowach - przesunięcia w czasie, różnica 166 lat! [2017-08-14] GMINA SMĘTOWO [79]  
KRONIKA STRAŻACKA. Powiat starogardzki. Działania ratowniczo-gaśnicze 11.08 - 14.08.2017 [2017-08-14] WIRTUALNE KOCIEWIE [73]  
TCZEW. MAŁGORZATA KRUK. Historia siedziby Fabryki Sztuk [2017-08-14] WIRTUALNE KOCIEWIE [329]  
GODZISZEWO. Trzy chaty, domostwo władcy grodu i mała rybacka przystań... Pomysły i realizacja [2017-08-14] GMINA SKARSZEWY [163]  
"JAK PACHNIE PINIĄDZ" (blog pielęgniarki ze Starogardu). Włoska kuchnia [2017-08-13] WIRTUALNE KOCIEWIE [128]  
MICHAŁ MAJEWSKI. Galabija... Czyli moja przeszłość ma swoją przeszłość [2017-08-13] WIRTUALNE KOCIEWIE [138]  
Władysławowo, Gniew. Śladami dzieł architekta Jana Pillara ze Starogardu [2017-08-13] STAROGARD GDAŃSKI [128]  
"W Mościbrodach..." już w przyszłym numerze "Toposu" w Empikach. Zapraszam! [2017-08-13] WIRTUALNE KOCIEWIE [121]  
KRZYSZTOF KOWALKOWSKI. Jachtem ze Szkocji do Holandii - cz. 3 [2017-08-13] WIRTUALNE KOCIEWIE [104]  
KRZYSZTOF KOWALKOWSKI. Jachtem ze Szkocji do Holandii - cz. 2 [2017-08-13] WIRTUALNE KOCIEWIE [41]  
KRZYSZTOF KOWALKOWSKI. Jachtem ze Szkocji do Holandii - cz. 1 [2017-08-13] WIRTUALNE KOCIEWIE [46]  
Saranda - Albania. Syri I Kalter - Blue Eye! [podróże] [2017-08-13] WIRTUALNE KOCIEWIE [147]  
PUP STAROGARD GD. Oferty pracy na dzień 9.08.2017 r. [2017-08-10] WIRTUALNE KOCIEWIE [56]  
SZLACHTA. II Ogólnopolska Spartakiada Wiejskich Kobiet [2017-08-10] GMINA OSIECZNA [65]  
O dziadku Leonardzie, który uratował przyszłego profesora [2017-08-07] WIRTUALNE KOCIEWIE [1770]  
XXI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ GOSPEL - plakat [2017-08-02] WIRTUALNE KOCIEWIE [107]  
Stowarzyszenie Centrum Drewna w Czarnej Wodzie wspiera szkolnictwo zawodowe [2017-08-02] GMINA CZARNA WODA [94]  
Zamek krzyżacki w Osieku do rejestru zabytków [2017-08-02] GMINA OSIEK [5570]  
10 MAGICZNYCH MIEJSC KOCIEWIA. Kociewska wieś Widlice [2017-08-01] WIRTUALNE KOCIEWIE [276]  
BARTOSZ GROCHOWSKI. Zawiązanie Towarzystwa Rolniczego w Bobowie 24 maja 1866 r. [2017-08-01] GMINA BOBOWO [112]  
STAROGARD. Park Nowe Oblicze. Zapraszamy na wielkie otwarcie! [2017-08-01] STAROGARD GDAŃSKI [243]  
KRONIKA STRAŻACKA. Powiat starogardzki. Wybrane zdarzenia od 24.07 do 30.07.2017 r. [2017-08-01] WIRTUALNE KOCIEWIE [84]  
Albania - kurort Ksamil. Stado kóz nad Morzem Jońskim [2017-07-31] WIRTUALNE KOCIEWIE [137]  
ANTONI CHYŁA. Czy nasze łowiectwo wybudowaliśmy na skale? [2017-07-31] WIRTUALNE KOCIEWIE [253]  
Oferta nieruchomości na sprzedaż w Kleciu! Wyjątkowy dom z klimatem! [2017-07-29] WIRTUALNE KOCIEWIE [88]  

Więcej...
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!