www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
piątek, 04 grudzień 2020
 
 

ARTYKUŁ ARCHIWALNY
Bobowska orkiestra

Bobowska orkiestra dęta powstała w 1981 roku. Dzisiaj – pomimo że mamy czasy zdominowane przez różne odmiany rocka – cieszy się sporym uznaniem obywateli gminy Bobowo, mieszkańców okolicznych gmin, a także i w Gdańsku, gdzie kilka lat z rzędu koncertowała podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Grała, by pomóc innym. Dzisiaj – za pośrednictwem Kociewiaka – jej opiekun Klemens Engler prosi o pomoc dla orkiestry.


Pomóżmy ty, którzy pomagają

Powstała w 1981 roku jako orkiestra parafialna. Jej założycielem był wspaniały muzyk i organizator muzyczny Zenon Sulewski. Od 10 lat znajduje się pod patronatem Ochotniczej Straży Pożarnej w Bobowie, a prowadzi ją wnuk Sulewskiego Michał Nagórski. Oczywiście jej opiekunem ciągle jest Klemens Engler – szef bobowskiej OSP, niezastąpiony działacz społeczny.

W niedzielę orkiestra dała występ w szkole w Pączewie w... koszulach. Prezentowała się w tych strojach całkiem ciekawie, rzec można big bandowo, ale te stroje nie miały nic wspólnego ze strojami strażackimi. – W orkiestrze gra dwudziestu muzyków – mówi Klemens Engler. – 10 lat temu kupiliśmy mundury i rzecz naturalna są one już poważnie sfatygowane. Poszukujemy sponsora, który ufundowałby chociażby z dziesięć. Jest to sprawa paląca, bo od maja jesteśmy rozrywani. Od tego miesiąca nie ma praktycznie wolnego tygodnia bez koncertów. Gramy w gminie Bobowo (każdy repertuar - i w kościele zagrają, i big band też), w sąsiednich gminach: Lubichowo, Kaliska, Zblewo, a także i dalej, na przykład w Gdańsku. Tam graliśmy w WOŚP, ale w tym roku sobie odpuściliśmy i zagraliśmy w Czarnej Wodzie. To też wiąże się z brakiem finansów. Jeździliśmy do Gdańska rano, graliśmy wieczorem i w nocy. To był istny maraton. Taki wyjazd - transport, wyżywienie - kosztuje.

Dodajmy tutaj, że bobowska orkiestra, znana z dobrej muzyki, wszędzie koncertuje za darmo. Warto choćby za to ją wspomóc. Inna sprawa, że przy wysokim poziomie, jaki obecnie prezentuje, mogłaby pomyśleć o koncertach płatnych. A nuż obroniłaby się na rynku muzycznym? Tym bardziej, że przyciąga nie tylko ucho, ale i oko - w zespole grają wspaniałe dziewczyny, jak ta saksofonistka na zdjęciu. Na marginesie – zaprezentowaliśmy latem kapelę podwórkową Jantos z Pelplina. Po naszym tekście kapela jest często zapraszana na spore imprezy, gdzie gra prawie że zawodowo.

Foto i tekst MKINNE DANE
DATA PUBLIKACJI: 2004-04-06 12:27:18
SERWIS: bobowo.kociewiacy.pl
UPIEA v. 0.7
© Piotr Madanecki 2006
 
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!