www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
wtorek, 01 grudzień 2020
 
 
Groby i cmentarze... Drukuj E-mail
niedziela, 31 grudzień 2006
Bobowo, parafia św. Wojciecha, 1810 wiernych, dekanat starogardzki.
Na dawnym cementarzu koło kościoła, przy południowym, zewnętrznym murze świątyni, jest utrwalony grób ks. prob. Franciszka Bojanowskiego (1795-1875), społecznika i patrioty, oskarżonego przez Prusaków o udział w powstaniu starogardzkim 1846 r., a w 1864 r. przez 6 tygodni więzionego w Starogardzie za popieranie powstańców styczniowych, w 1866 r. współorganizatora kółka rolniczego i banku ludowego w Bobowie.

Czynny cmentarz parafialny jest usytuowany przy szosie do Skórcza, na wzgórzu, z którego roztacza się piękny widok na wieś i okolicę. Groby godne uwagi: Bernard Błendzki, zamordowany w więzieniu sądowym w Starogardzie 27 V1940 r., Franciszka i Teodor Wachowscy, Leokadia Janca, Wacław Żabiński, którzy padli od kuli hitlerowskiej, Józef Neubauer i 3 członków rodziny Olszewskich z Bobowa, którzy zginęli tragicznie podczas działań frontowych 5 III 1945 r.

Krzyże nagrobne, artystycznie wykonane z żelaza przez miejscowych rzemieślników. Cmentarz zadbany.

Dawny cmentarz choleryczny (resztki), położony w pobliżu toru kolejowego, ok. 300 m na zachód od kościoła, o wymiarach prostokąta ok. 60 m razy ok. 30 m., zapewne z końca XIX w. Trudno ustalić ilość pogrzebanych.

Pojedynczy grób żołnierza niemieckiego z 1945 r. Cmentarz zdewastowany, zaniedbany.

Za pozycją "Groby i cmentarze na Kociewiu" Józefa Milewskiego, wydało Towarzystwo Miłośników Ziemi Kociewskiej w 1993 r.
 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!