www.mamboteam.com
GMINA CZARNA WODA  
STRONA GŁÓWNA
środa, 27 styczeń 2021
 
 
MAGDALENA JANOWSKA. Więcej o tegorocznej Biesiadzie Literackiej PDF Drukuj E-mail
czwartek, 18 październik 2012
W pierwszą sobotę października bieżącego roku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Czarnej Wodzie odbyła się XVIII Biesiada Literacka. Tytuł tegorocznej Biesiady brzmiał Ogród poezji z Kociewia”. Spotkanie zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Czarnej Wody, któremu przewodniczy senator Andrzej Grzyb – poeta i pisarz. Biesiada zgromadziła wielu znakomitych twórców, pasjonatów kociewskiej literatury oraz miłośników Kociewia...

Esej krytyczny O poezji Jana Majewskiego” przygotowany przez dr Piotra Lorkowskiego odczytał prof. Tadeusz Linkner. Najnowszy tom poezji zatytułowany „Z ziemi i z obłoków” okazał się dla krytyka dobrą okazją do omówienia dorobku twórczego najstarszego poety na Kociewiu. Poezja Jana Majewskiego jest wiersz w wiersz rozważnym, jak na doświadczenie autora przystało, kłanianiem się życiu i pięknu świata. Jest w tej poezji osobna wizja i czułość dla przyrody, jest wiele kulturowych odwołań i chwilami niepokojąca przenikliwość.

Kolejnym z prelegentów był prof. dr hab. Tadeusz Linkner, który swoją wypowiedź poświęcił poetyckim debiutom dwóch kociewskich autorów: Jolanty Steppun oraz Marka Biegalskiego. „Szkice z drugiego brzegu” Jolanty Steppun to wielobarwny obraz świata, w którym miłość, upływ czasu, samotność to ważne, ale nie jedyne formy poetyckiej refleksji. Poetka szuka między słowami cieni, półtonów, nowych znaczeń. To dobra, warta przeczytania, zapowiedź interesującego ciągu dalszego.

Z kolei „Godziny smutku” Marka Biegalskiego to przejmująca zaduma nad człowieczą egzystencją. Nawet barwne, nietuzinkowe opisy przyrody przenikają się z wszechobecną melancholią. W poezji Marka Biegalskiego życie człowieka zdaje się być tęsknotą za miłością.

Poeta i krytyk Janusz Ryszkowski omówił dwa książkowe debiuty poetyckie: „Nuty zmierzchu” Mieczysławy Krzywińskiej oraz „To tylko słowa…” Reginy Kotłowskiej. Z wierszami Mieczysławy Krzywińskiej wcześniej można było zetknąć się w lokalnych gazetach czy też w albumie fotograficznym prezentującym Ziemię Skarszewską. W tomiku poetyckim pośród warsztatowo zgrabnych i dojrzałych wierszy odnajdziemy ciekawe cykle podróżne „Przywiezione z Ziemi Świętej” i „Przywiezione z Białorusi”.

Regina Kotłowska w swych utworach skupia się na rodzinie, Bogu, ojczyźnie i miłości. Można by rzecz, że jest to poezja okolicznościowa mocno związana z najbliższą okolicą i regionem. Wiersze Reginy Kotłowskiej są szczerą, otwartą rozmową z czytelnikiem. To poezja wpadająca w ucho, dobrze brzmiąca, nie nadużywająca poetyckich środków wyrazu.

Czarnowodzka Biesiada Literacka była doskonałą okazją do dyskusji o poezji i zachęceniem do zagłębienia się w nią. Podczas spotkania ukazano, jak bogaty jest ten znany i ten najnowszy Ogród Poezji z Kociewia, który warto pielęgnować, aby dorodnie wciąż zielenił się i kwitł.

Magdalena Janowska

ZDJĘCIA I INNE INFORMACJE O BIESIADZIE - PRZEJDŹ


 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!