www.mamboteam.com
GMINA CZARNA WODA  
niedziela, 25 październik 2020
 
 
Partyzanci z Czarnej Wody. Brali udział w zamachu na Hitlera? WIELKA AKCJA NA FB PDF Drukuj E-mail
niedziela, 15 styczeń 2017


Poszperajcie w rodzinnych albumach Czarnowodziaki! - pod takim tytułem zamieściłem na swoim profilu na Fb powyższe zdjęcie, a pod nim napisałem:

"Zdjęcie przedstawia grupkę partyzantów z Czarnej Wody, która brała udział w nieudanym zamachu na Hitlera w Trosowie niedaleko Zblewa. I nic ponadto o nim nie wiem. Czy ktoś ma te postaci w rodzinnych albumach? Może uda nam się określić, kto na nim jest." .... I się potoczyło! A przed chwilą (ok. godz. 24) pierwszy sukces!


30 ponownych udostępnień
11 komentarzy
Komentarze
Waldemar Bieliński
Waldemar Bieliński Nie wiedziałem o tym ale sądzę że To Z Gryfu.
Waldemar Bieliński
Waldemar Bieliński AL i GL oraz Związek walki i AK tu w lasach byli pani Tadziu.
Marzena Faber
Marzena Faber Wiem że istnieje bunkier partyzanci w lasach pod Czarną Wodą osobiście odwiedziłam go jako dziecko. Robił wrażenie! !!
Tadeusz Majewski
Tadeusz Majewski To była rekonstrukcja
Gizela Maria Rutyna-Szczepańska
Gizela Maria Rutyna-Szczepańska Dzięki partyzantom z tych lasów mój dziadek nauczyciel przeżył wojnę.
Stefan Lupus
Eugeniusz Cherek
Eugeniusz Cherek To jest grupa ludzi która nadzorowała czaronowondzkie łaki!!
Tadeusz Majewski
Tadeusz Majewski Z całym szacunkiem Genio, ale oni nie stoją nawet na "czarnowdzkich lądach" - teren pofałdowany. To jest zdjęcie z albumu Ubowskiego, odznaczonego Virtuti Militari z podpisem grupa partyzantów z Czarnej Wody
Eugeniusz Cherek
Eugeniusz Cherek A jest podany rok na tym podpisie?
Tadeusz Majewski
Tadeusz Majewski Zdjęcie otrzymałem korespondencyjnie
Eugeniusz Cherek
Eugeniusz Cherek Ciekawe! Ale jakoś dziwne to pokolenie partyzantów?
Tadeusz Majewski
Tadeusz Majewski To jest zdjęcie przedwojenne albo z 1940 - 41\
Eugeniusz Cherek
Eugeniusz Cherek To w tym czasie to partyzantka dopiero raczkowała, ale pewnie brali udział w zamachu na Hitlera pod Cisem?\]
Tadeusz Majewski
Tadeusz Majewski W 1941 roku Niemcy nieco się "ucywilizowali" - już nie było samosądów i "Max" mógł się ujawnić. Zatrudniono go w firmie Todt. Ta wysłała go daleko na wchód, za niemiecką armią, żeby budował drogi. Wysłano go w czas.
- Ojciec miał powiązanie z partyzant
ami z Czarnej Wody (pani Irena ma zdjęcie grupy czarnowodzkich partyzantów!). Po wysadzeniu pociągu Niemcy przyszli do Ubowskich, żywotnie zainteresowani głową rodziny. Tymczasem Maksymilian był już od pewnego czasu na podbitych terenach ZSRR. Jak widać niemiecki porządek nie zawsze był taki "ordnung". W 1945 roku "Max" porzucił Todta, uciekł.
WIĘCEJ: http://kociewiacy.pl/gminy/smetowo/index.php...
Aldona Ronkowska
Aldona Ronkowska ciekawe co by było,gdyby im się udał plan....
Maciej Ciepliński
Maciej Ciepliński Partyzanci z Czarnej Wody to grupa Wolga ale dotarla w te rejony po zamachu w trosowie. Ponizej zdjecie z jednej z ksiazek.
Tadeusz Majewski
Tadeusz Majewski Bardzo ciekawe. Czy to jest w jakimś nowszym wydaniu "Dziewięciu z nieba" Stanisława Majewskiego? Mam wydanie bez zdjęć
Maciej Ciepliński
Maciej Ciepliński To jest ksiazka " nad ziemia i w podziemiu" Jana Mietkiegi. Ksiazka raczej nie do dostania. Ale jesli ktos bylby zainteresowany moge udostepnic.
Tadeusz Majewski
Tadeusz Majewski Jestem zainteresowany :)
Mariusz Kurowski
Mariusz Kurowski http://kpbc.umk.pl/.../163140/Mietki_Jan_1007_1866_Pom.pdf grupa Wołga współpracowała z Szalewskim "Sobolem" . a skoro tak to : (czytaj dalej)
Mariusz Kurowski
Mariusz Kurowski http://odkrywca.pl/zamach-na-hitlera-w-okolicach-zblewa... „ Alojzy Jędrzejewski ps. „Andrzej”, „Jawor” ur. 20-12-1911 w Małym Bukowcu pow. Starogard Gdański, syn Jana i Marii. Walczy w wojnie obronnej 1939 r. Przydział BON Kościerzyna, plutonowy, d-ca centrali telefonicznej. Bierze udział w bitwach: Bory Tucholskie, nad Bzurą, Kampinos i pod Tomaszowem Lubelskim. Działa w ruchu oporu: od 15-03-1940 do 15-03-1942 r. w szeregach TOW Gryf Pomorski i od 16-03-1942 do10-03-1945 r. w szeregach AK, Okręg Reich, Inspektorat Tczewsko-Chojnicki, szef łączności, komendant specjalnej komórki dywersyjno-sabotażowej oddziału „Szyszki”. Bezpośrednio ze swoją grupą wykonuje w nocy z 8/9 czerwca 1942 r. zamach na Hitlera pod Strychom, dywersje kolejowe pod Czarną Wodą i inne. Jego dowódca mjr Szalewski pisze: „ że swoją czujnością, odwagą i ryzykanctwem oddał nieocenione usługi oddziałowi „Szyszki”.
Oficjalna strona ogólnopolskiego miesięcznika o poszukiwaniach ODKRYWCA
odkrywca.pl|Od: Bocian
Mariusz Kurowski
Mariusz Kurowski Ostatni cytat dotyczący całej akcji (wywiad Wańkowicza z Szalewskim):
„... – I cóż pan dalej robił? – pytam Szalewskiego.
- Mieliśmy pełne ręce roboty. Właśnie wysadziliśmy pociąg pod Czarną Wodą, co zyskało nam wielki mir w świecie partyzanckim. Samot
ny Jastrząb nadał nam sprawę niezmiernej wagi: Hitler będzie przejeżdżał do swojej kwatery w Kętrzynie w Prusach Wschodnich. Było wiadome, że jedzie najprzód zmotoryzowana drezyna, potem pociąg pancerny i wreszcie skład osobowy z salonką Hitlera. Wybrano taki odcinek na torze, którego pilnował członek „Gryfa”, dróżnik Bernard Sikorski. Las w tym miejscu podchodził do samego toru. Nieoceniony Rost, ten, który wyszmuglował dla „Szyszek” tyle amunicji, dostarczył materiał wybuchowy. Dróżnik Sikorski zameldował, że kilku cywilów wdało się z nim w rozmowę po polsku. Kiedy on jednak odpowiadał po niemiecku, nabrali zaufania, wzywali do specjalnej czujności w najbliższych dniach. Jędrzejewski, obecny naczelnik stacji Ugoszcz , założył ładunki na szynach. Tor obstawili dezerterzy w mundurach niemieckich, doskonale znający dryl wojskowy. Obstawa niemiecka, która przyszła obsadzić tor, przesunęła się wobec tego na dalszy odcinek. Leżącemu przy aparacie odpalającym biło serce; nie wiadomo było, którym pociągiem jedzie Hitler. Czy wysadzić pociąg z salonką? Loteria, w której stawką miało być zakończenie wojny. Zdecydowano, że ponieważ rzecz dzieje się nie w żadnym Generalnym Gubernatorstwie, pokrytym przez dywersję AK, Niemcy nie będą się czuli zagrożeni. Zresztą taka sama przecie śmierć w wysadzonym pancernym pociągu jak w salonce. Po cóż więc fuhrer miałby narażać się na bezcelową niewygodę? Przepuszczono więc drezynę, przepuszczono pancerkę i zaraz potem potężny huk rozdarł powietrze, a słup ognia zaalarmował najdalsze posterunki niemieckie. W rumowisku pogiętych szyn, zwęglonych płonących wagonów jak robactwo wiły się ciała Leibstandarte ginącego w ogniu. Potem okazało się że 320 Niemców zostało zabitych i rannych. Ale to była nagroda pocieszenia. Wielkiego losu „Gryf” nie wyciągnął: Hitler przejechał w pancerce.”
Tyle Wańkowicz.
Mariusz Kurowski
Mariusz Kurowski Są nazwiska bezpośrednio zaangażowanych, może są też na zdjęciu.
Tadeusz Majewski
Tadeusz Majewski Też mam taką nadzieję. Już kilka osób poinformowało mnie, że pokażą to zdjęcie swoim dziadkom - kolejarzom w celu rozpoznania. ... W relacjach Wańkowicza i Majewskiego (Stanisława) lekki galimatias :)
Tadeusz Majewski
Tadeusz Majewski Budujące zainteresowanie - 30 udostępnień! Mamy świadomość, że to zdjęcie może mieć dużą wartość historyczną
Maciej Ciepliński
Maciej Ciepliński Mariusz cytat ktory podales jest mocno przkoloryzowany. Pod Czarna Woda zostal wykolejony pociag towarowy wiozacy zaopatrzenie na front wschodni motocykle, samochody, amunicja. Rannych zostalo kilku zolnierzy niemieckich chwilo umieszczonych w stodole na podlesiu nastepnie przetransportowani do lazaretu.
Mariusz Kurowski
Mariusz Kurowski Zgadzam się. Tak to zwykle bywa z relacjami naocznych świadków nocnych wydarzeń. Ale o nazwiska tu chodzi. Tych zaangażowanych bezpośrednio.
Tadeusz Majewski
Tadeusz Majewski Relacji z obu zamachów jest zaskakująco mało, a jeszcze mniej na temat odwetu Niemców. Szkoda, że nie sporządzono listy wywiezionych do obozu Stutthof i zamordowanych. Bodajże u Odkrywców wyczytałem, że samego Strychu (kilka chałup na krzyż) wywieziono ok. 100 mężczyzn, co jest bzdurą. To już moja pani Irena Piekarska 10 lat temu była o niebo konkretniejsza http://kociewiacy.pl/.../archiwum/PrintArticle182.html
Małgorzata Glanert
Małgorzata Glanert Ja to znam z opowiadania mojej mamy za wysadzenie tego pociągu mamy szwagier był wywieziony do Stutthofu Jan Kamiński ,
Eugeniusz Cherek
Eugeniusz Cherek Listę osób wywiezionych do obozu można ustalić. W archiwum w Stutthofie znajdują się dane osadzonych z przydzielonym numerem a także miejscowością z której pochodzili!
Mariusz Kurowski
Mariusz Kurowski No i musieli tam trafić w jednakowym czasie
Małgorzata Glanert
Małgorzata Glanert Mariusz Kurowski Mama mi mówiła że z tej akcji część trafiła do więzienia w Starogardzie ,a druga część prosto do obozu .Dokumentacja jest w Stutthofie . Byłam i znalazłam dokumenty Jana Kamińskiego ,a mogiły są na zaspie .
Małgorzata Glanert
Małgorzata Glanert P.Tadziu tak rodzinnie uznajemy że ten z prawej strony to Jan Kamiński ,bo tak z fotografii ślubnej wnioskujemy to podobieństwo .
Tadeusz Majewski
Tadeusz Majewski Z panią Gizelą?
Małgorzata Glanert
Małgorzata Glanert Tadeusz Majewski Tak bo my dwie tymi sprawami się interesujemy .
Tadeusz Majewski
Tadeusz Majewski No to pierwszy sukces. Wzruszony jestem
 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!