WERSJA ARCHIWALNA SERWISU - KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZOBACZYĆ WESJĘ AKTUALNĄ
Witamy na stronie Gmina Kaliska

Gmina Kaliska

Portal Wirtualne Kociewie
  Miejscowości
    Wszystkie
    ARCHIWALNE
    Bartel Wielki
    Cieciorka
    Czarne
    Dąbrowa
    Frank
    Gmina Kaliska
    Iwiczno
    Kaliska
    Linki
    Piece
    Płociczno
    Studzienice
    Trzechowo
  Menu główne
  Kto jest online
Jest
3 gości i
0 użytkowników online

Jesteś niezalogowany. Możesz się zalogować, lub zarejestrować klikając tutaj.

  Login
 Nazwa użytkownika
 Hasło
 Zapamiętaj mnie

Jeszcze nie masz u nas konta? Możesz je założyć.
    Główna »  Gmina Kaliska  Szukaj  
 VII Kaliski Bieg Trzeźwościowy - fotoreportaż    Artykuły
W poniedziałek (1 maja) w Kaliskach odbył się bieg trzeźwościowy – drugi z cyklu biegów w gminach naszego powiatu. Zdzisław Hartuna z Pieców w kategorii open pobił rekord trasy
Bieg rozgrywano po raz siódmy. Ścigano się w kilku kategoriach – od kat. kl. 0 - III do kategorii open. Podobnie jak w latach ubiegłych zjechali też goście. Kandydatem na zwycięzcę w kat. open był Zdzisław Hartuna z Pieców, którego przed biegiem przedstawiał wójt gminy Antoni Cywiński. W sumie startowało blisko 200 osób.

Tradycyjnie też, niczym forpoczta, przed niektórymi grupami wiekowymi jechał na rowerze wójt, za nimi - również na rowerze -  służba medyczna. Pogoda? Wydawało się, że będzie ładna, ale już w trakcie imprezy zaczęło kropić. Co tam jednak deszczyk dla zahartowanych sportowców. Ze zwycięzców spore wrażenie w poszczególnych kategoriach wrażenie zrobili: młody Łukasz Kotlenga z Cieciorki, Paula Niewiadomska – dziewczyna z Pieców, zwycięzca open Zdzisław Hartuna, depczący mu na mecie po piętach młodzieżowiec Krzysztof Doczyk z Bartla Wielkiego  i siedemdziesięcioletni Kazimierz Sasło ze Starej Kiszewy.
Tyle tytułem wstępu.

Nam biegać nie wypadało

Tydzień temu byliśmy na Biegu Pamięci Ks. Senatora Feliksa Boldta w Barłożnie. Z tym, że w Kaliskach pojedynkowaliśmy się na dwa aparaty. Z zazdrością muszę przyznać – pojedynek przegrałem. Piotr Madanecki zrobił zdjęcia lepsze technicznie oraz znacznie lepiej pokazujące walkę. Być może stało się to tak dlatego, że Piotr jest ode mnie wyższy o około dziesięć centymetrów i ze swojej wysokości lepiej wszystko widzi. Ja za to miałem ładny dres marki  Butterflay i adidasy tejże firmy, więc mogłem zaszpanować. Na początku wójt nawet myślał, że przyjechałem też pobiegać. I mogę powiedzieć, że zacząłem się nad tym zastanawiać. W jakiej jednakże pobiec grupie? Z najmłodszymi by nie wypadało, w open też nie  - w obu wypadkach mogłoby się to zakończyć kompromitacją. Może powalczyłbym z kobietami, ale jakże facetowi z nimi startować. 

Trasy w Kaliskach

Barłożno ma lepszą trasę biegową, bo tam, gdyby wlazł na dach jakiegoś budynku, widziałby przebieg walki w całości.  W Kaliskach jest to niemożliwe, sprawa zrozumiała – w porównaniu z Barłożnem ta miejscowość jest aglomeracją. Dla maludów trasa wiodła  ulicą Krzywą i kawałek Długą, dla starszych – Długą, Starowiejską, Krzywą i długi finisz znowu Długą. Dorośli biegli dwa kółeczka  - dwa razy skromne 1200 metrów, a więc razem prawie dwa i pół kilometra, co juz nie jest takie skromne.

Bezwzględny rekord tej trasy w zeszłym roku ustanowił Dariusz Klein z Oleśniczanki, nasz człowiek, rodem z Dąbrówki. Wynosi on około 6 minut i kilkadziesiąt sekund. Bezwzględny, czyli biorąc pod uwagę startujących gości. Względny rekord, tylko dla biegaczy z gminy Kaliska, został pobity właśnie w ten poniedziałek przez Zenona Hartunę i wynosi do przyszłego roku 7 minut i 35 sekund. Przy czym Hartuna pobił samego siebie, gdyż poprzedni rekord też należał do niego. W ogóle – jak poinformował nas Tadeusz Skórczewski, wuefmen prowadzący imprezę – ten biegacz z Pieców brał udział w biegu siedem razy, a sześć razy wygrywał (przegrał tylko raz, w ubiegłym roku z Kleinem).

Paula i mur

Piece w ogóle błysnęły. Przed biegiem juniorek zauważyliśmy urodziwą dziewczynę, która z zapałem próbowała przewrócić betonowy mur. W taki oto sposób się rozgrzewała. Oczywiście zrobiliśmy jej fotkę, bo rzadko się zdarza, by delikatna dziewczyna porywała się na beton. Okazało się przy okazji, że jest faworytką. Paula Niewaidomska z Pieców.

Potem dziewczyna wygrała bardzo zdecydowanie, pokazując, że nawet w takich biegach, jeżeli myśli się o pudle, nie ma miejsca dla ludzi z chodnika. Dziewczyna trenuje w Pomorzance Skórcz pod okiem Jerzego Mykowskiego. Życzymy jej sukcesów na wszystkich stadionach świata.

Biegacz 70-latek

Kazimierz Sasło ze Starej Kiszewy biegł oczywiście  w kategorii open, gdyż ma dość dużo lat. Na co dzień biega w grupie biegowej Florian Chojnice. W sali Gminnego Domu Kultury, gdzie po biegach wręczano nagrody, Antoni Cywiński zawodowo robił prześwietlenie. - Ile pan ma lat? Nie... Czy ma pan więcej lat, niż pięćdziesiąt? - Tak – padła odpowiedź.

- Czy ma pan więcej lat, niż sześćdziesiąt? - Tak. Wójt już nie pytał, czy pan Kazimierz ma więcej niż siedemdziesiąt, a szkoda... Dowiedzieliśmy się po chwili, że ma siedemdziesiąt. W sumie to nic wielkiego, biegać w wieku 70 lat... No, chyba. Pożyjemy, zobaczymy... Inna sprawa, że TAK biegać w wieku 70 lat, to już jest coś. Jest w swojej kategorii wiekowej najlepszy w Polsce. Mówił też, że ma za sobą między innymi sztafetowy bieg do Watykanu.  

Wybiegł z nałogów

Kaliska to wyjątkowe miejsce, gdzie mówi się głośno i publicznie o nałogach i Panu Bogu. Znakomicie pasuje tu wyraz  PRZYSTANEK KALISKA na... przystankach i na tablicach.  W tej miejscowości można sobie przystanąć jak w każdej innej, ale można też się zatrzymać na dłużej, by odpocząć po lub w trakcie męczącego biegu życia. Stąd wzięły się tu bezalkoholowe rodzinne Leśne Spotkania.

Stąd też coroczny bieg ma przydawkę trzeźwościowy.  Z osiem lat temu w pewnym sensie udało się przystanąć Zenonowi Hartunie (dziś ma 42 lata). Palił wtedy papierochy, ponadnormatywnie pił. I nagle... nie, był to proces – rzucił nałogi i zaczął biegać. Dziś jest liczącym się w Polsce maratończykiem. W tym roku w kategorii wiekowej 40 – 49 lat zdobył wicemistrzostwo Polski, w pionie PKP – w Spale pierwsze miejsce i 32. w kategorii open w kraju. Mówimy o maratonie, a więc o dystansie 42 km i 195 m. Rekord życiowy – 2 godziny i 39 min. Zajął też niezłe,  47. miejsce w biegu w Lizbonie, gdzie startowało ponad tysiąc biegaczy... Zenon Hartuna – rzec można – wybiegł z nałogów. Zapytaliśmy o szczegóły.  

Ulubione trasy mistrza

- Nigdzie nie trenowałem – opowiedział nam swoja historię maratończyk. - Mój talent dał się dostrzec dopiero  w wojsku. Potem żeniaczka, papierosy, alkohol... Nie miałem ochoty uprawiać biegów. Osiem lat temu zacząłem od kilometra. Biegałem, ale jeszcze paliłem. W Biegu Szpęgawskim w 1988 byłem 93. Żona się śmiała i mówiła, żebym dał sobie spokój.

Teraz biegam pięć razy w tygodniu, przed maratonami po 20 – 30 kilometrów dziennie. Mamy wspaniałe trasy biegowe – Twardy Dół, Ostrowite, Czarne, Czubek, Osowo Leśne... Te trasy sam opracowałem. Na początku biegłem, a syn jechał na rowerze z zamontowanym licznikiem i mierzyliśmy długość. Chodziło mi też o to, żeby były atrakcyjne pod względem krajobrazowym, a jednocześnie odpowiednie pod względem trudności... Nieraz wtedy brałem rower, by go synowi przenieść...

Jaka z tych tras jest najpiękniejsza? Okolice Twardego Dołu. Tam idzie wspaniała, dwukilometrowa serpentyna w tunelu z leszczyn. Albo jak się biegnie od Łążka, jest wielka skarpa. Może liczyć ze  40 metrów. Chętnie poprowadzę jakąś grupkę biegaczy, jeżeli zechcą ze mną pobiec.
Życzymy maratończykowi miejsca na pudle w Helsinkach, dokąd najprawdopodobniej pojedzie. No i nowego rekordu za rok. 
Tadeusz Majewski
Fot. Piotr Madanecki

Więcej w magazynie Kociewiak - dodatek do piątkowego wydania Dziennika Bałtyckiego
 
Wysłany przez kociewiak opublikowano wtorek, 02 maj, 2006 - 15:29
 Wyślij ten artykuł do przyjaciela   Strona do wydruku    Artykuły  


VII Kaliski Bieg Trzeźwościowy - fotoreportaż | Zaloguj/Zarejestruj się | 0 Komentarzy
Komentarze są własnością nadsyłającego. Nie odpowiadamy za ich treść.
ZDROWIE

TURYSTYKA
REKLAMA

Kliknij

OFERTY REGIONU
“Polpharma” - Ośrodek Wypoczynkowy. Okazja!
Turnus taniej o 200 złotych ... :: więcej
Ocypel, Trzechowo - atrakcyjna oferta!
Atrakcyjnie nieruchomości na sprzedaż!... :: więcej
Wynajmę lokal
Lokal pod działalność handlowo-usługową o powierzchni 350 metrów kwadratowych... :: więcej
Wójt Gminy Kaliska ogłasza konkurs na stanowisko Menadżera Zdrowia - Kierownika Ośrodka Zdrowia w Kaliskach, na stanowisko Inspektora ds. projektów realizacyjnych i promocji gminy oraz na.... :: więcej

Poprzednie artykuły


Copyright © 2003 - 2005 Media-Kociewiak
Teksty i zdjęcia prosimy przysyłać na adres - portal@kociewiacy.pl | Reklama
Webmaster - PioFal