WERSJA ARCHIWALNA SERWISU - KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZOBACZYĆ WESJĘ AKTUALNĄ
Witamy na stronie Gmina Kaliska

Gmina Kaliska

Portal Wirtualne Kociewie
  Miejscowości
    Wszystkie
    ARCHIWALNE
    Bartel Wielki
    Cieciorka
    Czarne
    Dąbrowa
    Frank
    Gmina Kaliska
    Iwiczno
    Kaliska
    Linki
    Piece
    Płociczno
    Studzienice
    Trzechowo
  Menu główne
  Kto jest online
Jest
3 gości i
0 użytkowników online

Jesteś niezalogowany. Możesz się zalogować, lub zarejestrować klikając tutaj.

  Login
 Nazwa użytkownika
 Hasło
 Zapamiętaj mnie

Jeszcze nie masz u nas konta? Możesz je założyć.
    Główna »  Kaliska  Szukaj  
 Grzywacze z Zaolzia?    Artykuły
Coraz więcej osób tworzących drzewa genealogiczne szuka informacji w Internecie.

Wpisując jakieś nazwisko, na przykład Grzywacz, w wyszukiwarce Google, trafia się na artykuł opublikowany w magazynie Kociewiak. Jest to tekst o najstarszym mieszkańcu Pinczyna.
Wyszukiwał jakiś Marian Grzywacz. tworzący drzewo genealogiczne tej rodziny. Po tym wysłał do nas e-maila. Napisał, że Grzywacz z Pinczyna to jego krewny, a tak w ogóle rodzina wywodzi się od Zdenka Grzywacza z Zaolzia. W odpowiedzi otrzymał od nas informację, że są jeszcze Grzywacze w Kaliskach. I znowu korespondencja. To prawdopodobnie też rodzina - przeczytaliśmy tym razem. -  Być może odłam wywodzący się z Tucholi.

Grzywacze i Ostanówki - kaliski fenomen

Odwiedziliśmy tych kaliskich Grzywaczów. Jest to rodzina znana nie tylko w gminie Kaliska. Prawie wszyscy mężczyźni z tej rodziny grali lub grają  w piłkę nożną, więc znają ją  na stadionach Pomorza.
- To jest nasz, kaliski, fenomen - mówią nam mieszkańcy Kalisk. - Na pewno w powiecie starogardzkim jeszcze tylu zawodników z dwóch rodzin nie grało w piłkę nożną, jak w zespole miejscowej Victorii.
Chodzi o rodziny Ostanówków, z której  grało sześciu braci, i właśnie Grzywaczów - grało pięciu braci.

Teraz są odlbojami

Najstarszy z Grzywaczów - piłkarzy, Eugeniusz, ma 49 lat, Krzysztof - 47,  Andrzej (znany na boiskach jako Zico) - 44, Stanisław - 43, Jarosław - 42.
- To jest nasza rodzinna tradycja. Przechodzi z pokolenia na pokolenie - mówi Krzysztof Grzywacz. -  Teraz w Vikctorii gra mój syn Łukasz wraz z synem Stanisława Tomaszem oraz synem Eugeniusza, Michałem.Bracia Grzywczowie dzisiaj są oldbojami, czyli zawodnikami, którzy z racji wieku nie starają się już o miejsce w ligowej drużynie, ale nadal chętnie pogrywają, na przykład w różnego rodzaju turniejach dla oldbojów. Jeden z takich turniejów jest organizowany co roku w Czarsku. Ma ciekawą formułę - grają w nim zespoły rodzinne.
- Byliśmy tam dwa razy i dwa razy wygraliśmy - mówi Łukasz. -  Ostatnio uczestniczyło w nim osiem drużyn. Warunek - pięcioosobowa (wliczając w to bramkarza) drużyna składa się z rodziny. Grały nawet dziewczyny.  Taki turniej jest bardzo atrakcyjny. Przyjeżdża sporo kibiców, często też całe rodziny.
Szkoda, że takich turniejów nie mamy w Starogardzie.

Wyczyn był bliziutko

Krzysztof był w światku piłkarskim nie byle kim. Grał nawet kiedyś w Lechii. Wyczyn był bliziutko. Jednak po wyjściu z wojska wybrał pracę. Dzisiaj, podobnie jak wielu jego kolegów - byłych zawodników Victorii Kaliska, chodzi na mecze swojej pierwszej drużyny. Ma do niej wielki sentyment. Trudno się dziwić - to klub z wielką tradycją, niedawno obchodził 50-lecie, grały całe pokolenia. Nic dziwnego, że mieszkańcy Kalisk są w piłce zakochani. Kierownicy klubu dbają o tradycję. Kto chce sobie odświeżyć wspomnienia, zagląda do prowadzonej na bieżąco księgi  pamiątkowej Victorii. 

Grało się dla satysfakcji

- Żeby mecze ligowe na tych niższych szczeblach były atrakcyjne dla miejscowych, zawodnicy muszą być swoi, ze swojej miejscowości. Niestety, dzisiaj ściąga się wielu z zewnątrz. To nieraz deprawuje. Młodzi chcą od razu pieniądze jakby byli zawodowcami - dzieli się uwagami na temat dzisiejszej piłki Krzysztof. -  A kiedyś buty, sprzęt kupowało się samemu. Grało się przede wszystkim dla własnej satysfakcji.

A jak tam korzenie?

Grzywaczowie dalej kopią piłkę, ale z regularnymi treningami jest kiepsko. Krzysztof kopie piłkę raz w tygodniu. Pracuje jako kierowca w transporcie leśnym i nie ma za dużo wolnego czasu. Technicznie, czyli co do umiejętności, jest po staremu - jak dawniej najlepiej gra Andrzej, czyli Zico. Mieszka w niedalekich Piecach. Tak... (chwila zadumy) w Kaliskach byli i są ludzie z papierami na dużą grę.    
A jak tam czeskie korzenie?

Tym pytaniem zupełnie zbijamy Krzysztofa z tropu. W tej sprawie przyjechaliśmy. Piłkarska saga swoją drogą, saga rodziny Grzywaczów - swoją. Opowiadamy tę całą historię z e-mailami.
- Swoich korzeni jeszcze nie szukaliśmy. Ale to jest ciekawe... No proszę.

A ojciec skąd pochodzi?
- Z Krówien Małych, z krańca gminy Osieczna.
I tu wątki zaczynają się łączyć. Krówna Małe, Osieczna, blisko stąd do Tucholi, o której pisał przecież nasz internetowy korespondent.  
Tadeusz Majewski, Marek Grania

Grzywacz 1
Lata 70. To była drużyna... Od lewej stoją: Andrzej Ostanówka, Ryszard Kupka, Krzysztof Grzywacz, Bogdan Chmielecki, Zenon Gurnowicz, Wojtek Błażek, Marian Skórzecki. Od lewej w przysiadzie: Kazimierz Ostanówka, Marek Borzeszkowski, Zico - Andrzej Grzywacz, Antoni Cywiński. Repr. Marek Grania.

Grzywacz 2
Krzysztof i syn Łukasz grają razem w drużynie rodzinnej. Fot. Tadeusz Majewski

Grzywacz 3
Piękne trofea sportowe Krzysztofa -  dla najlepszego obrońcy w historii Victorii i najlepszego zawodnika turnieju rodzinnego. Pra, pra, pradziedek Zdenek byłby dumny. Fot. Tadeusz Majewski

Za magazynem Kociewiak - piątkowe wydanie Dziennika Bałtyckiego.

Wysłany przez kociewiak opublikowano czwartek, 25 sierpień, 2005 - 11:28
 Wyślij ten artykuł do przyjaciela   Strona do wydruku    Artykuły  


Grzywacze z Zaolzia? | Zaloguj/Zarejestruj się | 0 Komentarzy
Komentarze są własnością nadsyłającego. Nie odpowiadamy za ich treść.
ZDROWIE

TURYSTYKA
REKLAMA

Kliknij

OFERTY REGIONU
“Polpharma” - Ośrodek Wypoczynkowy. Okazja!
Turnus taniej o 200 złotych ... :: więcej
Ocypel, Trzechowo - atrakcyjna oferta!
Atrakcyjnie nieruchomości na sprzedaż!... :: więcej
Wynajmę lokal
Lokal pod działalność handlowo-usługową o powierzchni 350 metrów kwadratowych... :: więcej
Wójt Gminy Kaliska ogłasza konkurs na stanowisko Menadżera Zdrowia - Kierownika Ośrodka Zdrowia w Kaliskach, na stanowisko Inspektora ds. projektów realizacyjnych i promocji gminy oraz na.... :: więcej

Poprzednie artykuły


Copyright © 2003 - 2005 Media-Kociewiak
Teksty i zdjęcia prosimy przysyłać na adres - portal@kociewiacy.pl | Reklama
Webmaster - PioFal