www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
czwartek, 28 styczeń 2021
 
 
Turniej sołectw. Kaliska Drukuj E-mail
czwartek, 23 listopad 2006
-
Chciałbym taką imprezę w widzieć w Starogardzie – rzekł znajomy, który towarzyszył mi tego wieczoru. - Oczywiście w mieście nie ma sołectw, ale są na przykład dzielnice...

Telewizja w Kaliskach traci oglądalność

Gminny Ośrodek Kultury w Kaliskach co roku organizuje kapitalne widowiska, między innymi cykliczne Turnieje Sołectw. W tym roku odbył się on w sobotę (18.11), a więc w dniu najwyżej oglądalności telewizji. I jak co roku turniej odebrał tejże telewizji z pół tysiąca „klientów”. Bardziej im odpowiadał żywy program w GOK-u. Rywalizującym zespołom kibicował nawet Aris – pies Marioli Szewczyk Głuchowskiej, fryzjerki z Kalisk.

Rozpoczęli: nowy stary wójt Antoni Cywiński i dyrektor GOK-u Danuta Zaremba. Po nich wystąpił chór „Leśne Echo” maestra Zygmunta Beyera. Wykonał utwory, w których jakby zaszumiały otaczające Kaliska Bory Tucholskie (Z ty harmónki, U naszy Anki, utwór myśliwski). A potem się zaczęło... Powiemy tu o najciekawszych konkurencjach.
Jedna dotyczyła kociewskiego stroju. Każde sołectwo otrzymało około 5 października lalkę, którą musiało ubrać w damski strój kociewski. Na turnieju jury oceniało prawidłowość wykonania stroju, to znaczy czy są wszystkie jego elementy i odpowiednia kolorystyka (koniecznie trzy kiece pod spodem i pończochy). Trzeba było w celu wykonania tego zadania sięgnąć do fachowej literatury.
Inna konkurencja była związana z kociewską kuchnią. Zespoły wykonały potrawy zwane „fałszywym zającem” (mielone mięso z jajkiem w środku i pieczone na blasze). Ta nie wymagająca podgrzewania potrawa nie powinna być dekorowana. Tradycyjnie została przełożona na równe półmiski z numeracją i poddana degustacji jurorów.
Ogromne zainteresowanie wzbudził konkurs tańca. Każde sołectwo zaprezentowało trwającego nie dłużej niż 3 minuty wybranego przez siebie rock'n'rolla. Jurorzy oceniali oryginalność wykonania tańca i dobór stroju. Chociaż w regulaminie „najmilej widziana była w tańcu młodzież ze względu na jego dynamikę”, startowały też pary starsze. Świetnie wypadł sołtys Grzegorz Pawłowski z siostrą (pierwsze miejsce, 7 pkt.). Widzowie cisnęli się nawet w drzwiach. To było równie ciekawe, jak telewizyjny „Taniec z gwiazdami”. Podobnie w Kaliskach przepadają za pokazami mody i fryzur.
Potem były czterominutowe scenki kabaretowe pt. „Zebranie wiejskie”. Podczas jednej z nich ukradziono nawet dziecko.
Bardzo podobał się też mini playback show – polegający na przygotowaniu jednej piosenki polskojęzycznej wykonywanej przez polskiego piosenkarza, piosenkarkę lub zespół. Jury oceniało umiejętność naśladowania wybranej postaci – gesty, strój itp. Kogo wybierano? Na scenie pojawiły się trzy Dody, jedna Maryla Rodowicz, jedne Leszcze i jedna Mandaryna.
Były też konkurencje zupełnie zaskakujące. Mnóstwo śmiechu wzbudziła zabawa polegająca na znoszeniu przez trzyosobowe reprezentacje sołectw damskich butów z lewej nogi w czasie trwania muzycznego utworu (niecałe 3 minuty). Najlepsze sołectwo Kaliska zebrało ich 53. W innej konkurencji dziewczyny wierciły na czas deskę o grubości 22 mm.
Świetnie spisała się też zespół z kuchni pichcący w składzie: Krystyna Jędrusiak, Wiesława Zimny i Paulina Chełmińska. Muzyczną stroną imprezy zajmowali się Marek Muza i Zenon Bruniecki. Wyniki na tablicy notowała minister finansów GOK-u Janina Szmidt.
Sołectwa walczyły o Puchar Wójta Gminy Kaliska oraz czeki pieniężne (za I, II i III miejsce) do realizacji w 2007 roku. A oto wyniki.
I miejsce – sołectwo Kaliska (bardzo się cieszyli, udało im sie zdobyć to miejsce po trzech latach), II - Dąbrowa, III – Cieciorka, IV – Iwiczno, V – Studzienice, VI – Piece, VII –Bartel Wielki.
Tekst i foto Tadeusz Majewski


 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!