Konkurs "Portrety przyrody" w szkole w Kaliskach |
![]() |
![]() |
niedziela, 28 czerwiec 2009 | |
![]() “Portrety przyrody” Tekst archiwalny 8.06.2001 Nadleśniczy Krzysztof Frydel to znana postać w światku fotografików, którzy za pomocą obiektywu przedstawiają piękno przyrody. Na marginesie - szkoda, że jego chętnie publikowane przez czasopisma zdjęcia nie ujrzały jeszcze światła dziennego w formie albumu. ![]() Nadleśniczy Krzysztof Frydel
W piątek nadleśniczy K. Frydel w budynku Nadleśnictwa w Kaliskach tym razem wystąpił w roli jurora – oceniał zdjęcia I konkursu “Portrety przyrody”, zorganizowanego przez Nadleśnictwo i kółko przyrodniczo-geograficzne p. Ewy Chmieleckiej.
![]() Nadleśniczy bardzo wysoko ocenił poziom prac. Wskazywał na niektóre błędy, np. niepotrzebny cień, źle ustawiony obiektyw, “ciemna woda, która jest zdecydowanie za ciężka”.
Zdjęcie robi obiektyw, nie aparat... a poza tym oko – mówił K. Frydel i sugerował: - Warto popatrzeć w albumach, jak jest ułożona kompozycja. ![]() ![]() Trzy zdjęcia zakrywały kartki z napisami I, II i III miejsce. Po odsłonięciu kartek okazało się, że są to prace Joanny Lipskiej (III), Michaliny Szarmach (II) i Michaliny Chmieleckiej (I). Gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom konkursu, a organizatorom wspaniałego pomysłu, dzięki któremu młodzież uczy się dostrzegać piękno otaczającej nas przyrody. Konkurs to także przykład doskonałej współpracy szkoły w Kaliskach z Nadleśnictwem. TM ![]() ![]() ![]() Tekst archiwalny - Tygodnik Kociewski - 8.06.2001 Po konkursie zrobiliśmy też wtedy fotkę na zajęciach wuefu prowadzonych przez Tadeusza Skórczewskiego - dyrektora szkoły. Wrzucamy je na pamiątkę. Przy okazji kilka słów na temat samej szkoły. Obchodziła on w tym roku 50-lecie istnienia. ![]() Tadeusz Skórczewski na lekcji wuefu.
Z powstaniem w 1951 r. szkoły w Kaliskach wiąże się pewna plotka, jakoby wyrosła ona przez pomyłkę zupełnie nie tam, gdzie powinna. Podobno – mówią niektórzy – miała powstać w Łodzi Kaliska, stąd jej spore jak na owe czasy w takim miejscu rozmiary. W pierwszych latach w klasach było po 17, 18 uczniów. Inni mówią, że szkoła jest tak duża, gdyż w razie wojny miała służyć jako obiekt wojskowy. Dzisiaj budynek jest... za mały i obok powstaje nowe skrzydło. W okresie PRL-owskim szkoła nosiła imię Wielkiej Rewolucji Październikowej. Obecnie bez nazwy. Okres budowy szkoły jest doskonale udokumentowany zdjęciami. Pierwsze lata funkcjonowania to w kronikach ręczny zapis. Jedno z nielicznych zdjęć z tamtego pionierskiego okresu przedstawia grono nauczycielskie. Na zdjęciu są: Wiesława Zalewska (dziś Zakościelna) – kl. I, Bernard Szweda – j. rosyjski, Felicja Sarnowska - nauczyciel klas niższych, Cecylia Małkowska – matematyka, Krzysztof Mularczyk - przew O.K., Kazimierz Lenz – kierownik szkoły, śp. Zofia Byro (Drąg) – j. polski, Stanisław Turzyński – geografia, Edyta Słomińska – biologia, Antoni Stefaniak – woźny i konserwator, Stanisław Lipski (nieobecny) – matematyka. |
wstecz | dalej » |
---|