www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
wtorek, 19 styczeń 2021
 
 
LISTY. Kiedy odsłonięto tablicę w Iwicznie i kto był jej autorem? Drukuj E-mail
niedziela, 07 lipiec 2013
Pan Tadeusz Majewski
Jestem ostatnim kierownikiem Odlewni Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu. Odlewnia została zlikwidowana w 1995 roku. Na emeryturze do tej pory wykonałem szczegółową historię odlewni w okresie 1922 -1995 czyli całe 70 lat....

Obecnie zajmuję się odtwarzaniem dokumentacji fotograficzno-opisową wszystkich odlewów (pomników, tablic, rzeźb itd.) wykonanych na całej przestrzeni produkcji Odlewni. Jest bardzo duża ilość wyrobów artystycznych. A lata minęły. Wiem, jakie tablice rzeźby były wykonane prze SMW, lecz nie ma pewnych danych dat odsłonięcia i nazwisk autorów rzeźbiarzy, którzy wykonali formy gipsowe.
Chciałbym poprzez późniejszą publikację uwidocznić, kto i kiedy wykonał odlewy artystyczne.
Jest wiele artykułów i publikacji na temat tablic, pomników, ale nigdy i nigdzie nie napisano, że są to dzieła odlewników gdyńskiej SMW. I także nie ma nazwisk rzeźbiarzy.
Może się uda.

W roku 1977 nasza Odlewnia wykonywała odlew tablicy pamiątkowej z brązu,  poświęconej pamięci IZYDORA GULGOWSKIEGO, zamawiana  przez PTTK Gdańsk o wym.1000 x 700 mm?
Uzyskałem informację o tym, że ta tablica jest zamontowana w Iwicznie na Kociewiu.
Czy, jeśli można dotrzeć do tej tablicy,  mógłbym prosić o wykonanie fotografii, podanie wymiarów (bo nie jestem pewny w/w) oraz jeśli w archiwach jest informacja o nazwisku artysty rzeźbiarza, który wykonał formę gipsową.?
Pozdrawiam
Z poważaniem
Zbigniew Klaga

PS. Na  Fecebooku po lewej stronie jest zakładka Odlewnia Stoczni Marynarki Wojennej gdzie umieściłem wiele (ale nie wszystkie) wyroby artystyczne naszej Odlewni. Można obejrzeć i dać ewentualne  informacje na w/w temat ( sprostowania).
 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!