www.mamboteam.com
 
niedziela, 17 styczeń 2021
 
 
DIALOGI MISTRZÓW. KURANT - KUROWSKI - GIEŁDON. Mężczyźni sprytnie poprzebierali się za kobiety Drukuj E-mail
niedziela, 23 kwiecień 2017


Z przedwojennych Studzienic, wsi całkowicie spalonej w 1945 r. przez wycofujących się Niemców, miałem tylko jedno zdjęcie - gromady uczniów z nauczycielem na tle szkoły. Zdjęcie to ilustrowało reportaż pt. "Umarła klasa w umarłej wsi". Byłem przekonany, że oprócz tej jednej fotki nic się nie zachowało. Tymczasem w ostatnim okresie sypnęło -  i to jakimi! A wśród nich rarytas nad rarytasy - fota, dokument historyczny, zagadka! "Teatr Polski Feltham" w... 1919 r. I dopisek "Anglja...". W Studzienicach?! Wśród aktorów nie ma ani jednej kobiety! Czy ktoś może coś na ten temat podpowiedzieć?!

 

 


 

PROTOKÓŁ Z DYSKUSJI


Modlisiaiv Rostowska: - Wow... ale szok! A ja myślałam, że wtedy takie "brzydkie" były kobiety... :)

- To zdaje się nie nasze. Data to chyba rok powstania tego teatru. Szukam w Feltham...

Leszek Kurant: - Freddy Mercury mieszkał w Feltham? Chcę się uwolnić od twoich kłamstw, jesteś tak zadowolona z siebie, nie potrzebuję cię (śmiech).

Eugeniusz Cherek: - Chyba "Wesele" Wyspiańskiego wystawiali!!

Mariusz Kurowski: - Może ten brak kobiet daje się wytłumaczyć tym, że w Feltham jest więzienie? Może to więźniowie?

Małgorzata Glanert: - Tylko dziwne to, że Feltham to miejscowość w Wielkiej Brytanii... Feltham - miasto Londynu, leżące w gminie London Borough of Hounslow.

Jolanta Kotlewska: - Jestem pod wrażeniem. Patrząc na fotografię, byłam pewna, że widzę oprócz mężczyzn kobiety. Czy to taka wspaniała charakteryzacja w tamtych czasach? Nie do wiary!

Leszek Kurant: - 1919 traktat wersalski. Polacy manifestowali w ten sposób swoją obecność w Europie? Gdzie są dziewczyny? Czekają w domach. 1920 Pomorze Gdańskie wraca do macierzy.

Wojciech Giełdon: - W XX wieku takie stuprocentowe męskie grupy teatralne to domena... obozów jenieckich. Takich jak ten dla jeńców I Wojny Światowej w Feltham w Wielkiej Brytanii, gdzie trzymano odseparowanych od Niemców Polaków, Alzatczyków i Duńczyków. W 1918 roku przebywało tam aż 1500 jeńców niemieckich narodowości polskiej. Część zasiliła polskie oddziały we Francji, ale część bardzo silnie oponowała wobec pomysłu wciągnięcia ich do formacji walczących po stronie ententy... [link - Legacies of Violence: Eastern Europe’s First World War

books.google.com i inne]

Wojciech Giełdon: - Link z przeładowania nie chodzi. Dołączam zrzut ekranu... :

Zdjęcie użytkownika Wojciech Giełdon.

Mariusz Kurowski: - Brawo Wojciech Giełdon! Byłem blisko, ale to jest właściwy trop. Myślałem o tym, lecz data mi nie pasowała, aż dzisiaj zobaczyłem. Po prawej jest tablica z napisem "Preussisch ???? niedziela dnia 9 marca 1919". Niestety reszty napisu nie jestem w stanie odczytać. Wygląda jak zapowiedź przedstawienia.

Leszek Kurant: - A ja bym obstawił "Przedstawienie..." "aktach", "tańcami ", "początek o 7.00"? Dolne słowo w tytule "....ierskiej"?

Zdjęcie użytkownika Leszek Kurant.

Wojciech Giełdon: - Dodam, że jeśli zdjęcie faktycznie wykonano w Feltham w 1919 roku, to widzimy tu przedstawicieli tej grupy jeńców narodowości polskiej, która świadomie odmówiła przystąpienia do polskiej Błękitnej Armii we Francji...

Mariusz Kurowski: - Odmówiła walki - raczej o to chodziło. Mieli dosyć po wojnie... No i mieli dużo czasu, dlatego stroje takie dopracowane.

- Super śledztwo. Ale dlaczego ta fotka jest w zbiorze zdjęć ze Studzienic?!

Mariusz Kurowski: - Bo jeden z jeńców był mieszkańcem Studzienic. Tylko i aż tyle.

Maciej Synak: - To jest teatr grecki, nawiązujący do tradycji antycznej, gdzie występować mogli tylko mężczyźni. Tylko gdzie oni mają maski??

Leszek Kurant Oj tam... Pewnie przedstawienie było równie zabawne. CK Dezerterzy - Fałszowanie hymnu… youtube.com

Maciej Synak: - Może maski mają na twarzach?

Barbara Nadolska: - Rozwieję ciekawość wszystkich. Po kolei - rok 1919 to data założenia teatru, jak słusznie zauważył Tadeusz.Teatr był założony przez polskich emigrantów we Francji. Teatr tworzyli sami mężczyźni. Dlaczego to zdjęcie znalazło się w zbiorach kogoś ze Studzienic? Otóż na zdjęciu pierwszy z lewej w rzędzie siedzących jest Władysław Kowalewski, ur. 5.05.1897 r., pochodzący ze Studzienic. Przebywał tam i pracował od ok. 1932 roku. Tam go zastała wojna.Do Studzienic wrócił dopiero po wojnie, do domu, którego już nie było.

Leszek Kurant do Barbary Nadolskiej: - A ja się zastanawiałem nad francuskim akcentem, widocznym na zdjęciu od samego początku. Sporo tam kosynierów, mundurowych, robotnik, a nawet fabrykant w cylindrze.

Wojciech Giełdon do Barbary Nadolskiej: - Teatr polskich emigrantów "założony we Francji w 1919 roku"... IRONIZUJĘ, bo muszę. Wiemy, że składał się wyłącznie z facetów, ale nie wiemy, gdzie dokładnie we Francji wystawiał swoje przedstawienia? Bardzo proszę o wsparcie informacją! I dlaczego ci polscy emigranci we Francji na zdjęciu tak eksponują słowa FELTHAM i ANGLJA??

Mariusz Kurowski: - Absolutnie się nie zgadzam. Nic nie pasuje w tej francuskiej historii... Co robił w czasie I wojny światowej, skoro w 1914 miał 17 lat? I za rok szedł w kamasze?

Leszek Kurant: - Jak to "nic"? Francuskie kepi. Może są na występach w Londynie, skoro zostało tam sporo Polaków. Przedstawienie z podtekstem patriotycznym, wojskowym, nie widać kosynierów?

Mariusz Kurowski: - Preussisch, napis...

Wojciech Giełdon: - Wysiadam.

Leszek Kurant: - Ja, ja, naturlich.

Mariusz Kurowski: - ... Nie powinien być francuski?

Barbara Nadolska: - Pisałam, że do Francji pojechał w roku 1932, urodził się w 1897, miał więc 35 lat, a na zdjęciu jest prawdopodobnie data założenia tej grupy. Wynika więc z tego, ze dołączył do grupy po 1932 roku.

Mariusz Kurowski do Barbary Nadolskiej: - To po co napis z datą 9 marca 1919? To ma być data założenia? I powtórzony rok 1919 na tablicy na dole?

Leszek Kurant do Barbary Nadolskiej: - Dołączył w 1932 i jest na zdjęciu?

Helena Brzezińska do Tadeusz Majewski: - Mój tatuś to by ci podpowiedział! Bo on był z 1910, a lasek to miał w bród z pierwszej i drugiej wojny, bo z moją mamą dopiero się chajtnął, gdy zmądrzał, mając 48 lat (mądry gościu!).

Barbara Nadolska: - Rozmawiałam z córką Władysława i przekazałam to, co od niej usłyszałam.Zdjęcie użytkownika Leszek Kurant.


 

Zdjęcie użytkownika Leszek Kurant.

Zdjęcie użytkownika Leszek Kurant.


 

Zdjęcie użytkownika Leszek Kurant.


Leszek Kurant: - Fotografia trafiła do Studzienic w plecaczku pana Władysława najprawdopodobniej w taki sposób. Biuletyn "Jeniec Polski" był wydawany w latach 1917-1919, w sumie 75 numerów. Pojawiały się sprzeciwy co do nazwy, ale wyjaśniono w jednym z numerów, że będzie ukazywał się tak długo pod taką nazwą, dopóki Polacy będą w obozach. Wydawany był na terenie Francji. Trafiłem również na notkę, że fotografie wywoływano oddzielnie i dołączono do innego numeru. Być może jedno z takich zdjęć, choć niekoniecznie musiałoby być powiązane z tym tygodnikiem, trafiło w ręce pana Kowalewskiego. (...)

Leszek Kurant: - Po co? Na co? W jakim celu? - powtarzała pani Irena. Czyżby to zdjęcie wisiało kiedyś w gablotce? I dlaczego przyszpilony w ucho został akurat ktoś, kto kojarzy się z francuskim żandarmem, skoro środek fotografii znajduje się bardziej na prawo? Załóżmy, że wracamy z "saksów" do domu, ale doszły do nas informacje, że dom już ludowy. Na przywitanie mówią - Przywozicie kilka kilogramów obywatela mniej. Ledikimacja! - Panie sierżancie, spójrzcie na zdjęcie. Jestem tą małą dziewczynką w towarzystwie Kościuszkowców. - Aaa, spod Lenino, to w porządku, może obywatel wejść. Przepraszam.


Zdjęcie użytkownika Leszek Kurant.

Mariusz Kurowski do Leszka Kuranta: - Pańskie skojarzenie z kepi bierze się pewnie stąd [link], podczas gdy widać, że nie jest to kepi, ale kapelusz z rondem tego typu...

 

Poza tym aktor ma garnitur, nie mundur.

LINK

Leszek Kurant: - Cóż, pech, że ktoś prawdopodobnie przyszpilił zdjęcie w tym miejscu. Miało być zabawnie, to nadal tylko moje dywagacje. "Teatr Polski" funkcjonował już w 1917 roku. Być może przygotowywali nowe tytuły przedstawień, a może coś się powtórzy w marcu 1919?

 

Zdjęcie użytkownika Leszek Kurant.


Mariusz Kurowski: - Panie Leszku. Mam wrażenie, że obstaje pan przy tym, że przekaz rodzinny o Francji jest prawdziwy, a zdjęcie trafiło do Władysława przypadkowo. Skoro przypadkowo, to nie powinno go być na zdjęciu w 1919 roku. A skoro jest, to znaczy, że w 1919 roku był w obozie s Feltham. Gdzieś kiedyś w rodzinie połączono dwa fakty - pobyt po 1932 we Francji i zdjęcie, podczas gdy nie może to być prawda. Pan sam to świetnie wykazał na podstawie "Jeńca Polskiego"

Leszek Kurant: - To zależy od zeznań pani Barbary. Albo pan Kowalewski jest na zdjęciu, albo wyjechał do Francji w latach trzydziestych.

Mariusz Kurowski: - Dokładnie, lecz bez drugiego "albo". Obydwa wydarzenia są prawdziwe. Był w obozie w teatrze i był we Francji w latach trzydziestych.

Leszek Kurant: - "Rozwieję ciekawość wszystkich. Po kolei - rok 1919 to data założenia teatru, jak słusznie zauważył Tadeusz. Teatr był założony przez polskich emigrantów we Francji. Teatr tworzyli sami mężczyźni. Dlaczego to zdjęcie znalazło się w zbiorach kogoś ze Studzienic? Otóż na zdjęciu pierwszy z lewej w rzędzie siedzących jest Władysław Kowalewski, ur. 5.05.1897 r., pochodzący ze Studzienic. Przebywał tam i pracował od ok. 1932 roku. Tam go zastała wojna.Do Studzienic wrócił dopiero po wojnie, do domu, którego już nie było. "

Mariusz Kurowski: - Tadeusz napisał na podstawie przekazu rodzinnego, co potwierdziła pani Barbara Nadolska: "Rozmawiałam z córką Władysława i przekazałam to, co od niej usłyszałam." Nikomu nie zarzucam mówienia nieprawdy, lecz tylko to, że przekaz rodzinny kiedyś uległ przekłamaniu.

Tadeusz Majewski: - Jutro spotykam się z Barbarą Nadolską. Myślę, że będą nowe informacje.

Leszek Kurant do Mariusza Kurowskiego: - Czy to nie pan kwestionował wiek Władysława i pytał o kamasze? "Pisałam że do Francji pojechał w roku 1932 , urodził się w 1897 miał więc 35 lat, a na zdjęciu jest prawdopodobnie data założenia tej grupy. Wynika więc z tego, że dołączył do grupy po 1932 roku." Jeszcze raz. To nie ja w tej chwili powinienem wszystko poustawiać. W relacji pani Barbary mogą być przekłamania. Na zdjęciu miałby 22 lata.


Zdjęcie użytkownika Leszek Kurant.


Leszek Kurant: - Sądzę. że w tamtym czasie każdy "jeniec" mógł się poczuć potrzebny, włącznie z tymi, którzy z jakiegoś powodu zrezygnowali z walki, nie było to ujmą. W tygodniku jest też sporo ogłoszeń ludzi poszukujących znajomych, rodziny.

Zdjęcie użytkownika Leszek Kurant.


 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!