www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
sobota, 23 styczeń 2021
 
 
Odbył się V Zjazd Rodziny Prabuckich w miejscowości Czarne, gm. Kaliska Drukuj E-mail
poniedziałek, 18 wrzesień 2017


W dniach 19-20.08.2017 r. w gospodarstwie Agroturystycznym Bogusława Prabuckiego w miejscowości Czarne odbył się V Zjazd Rodziny Prabuckich. W trakcje spotkania dyskutowano  na temat historii rodziny.  

Jak pisze w swojej książce  "Z dziejów Gminy Kaliska oraz wsi do niej należących"  Krzysztof Kowalkowski, Prabuccy należą do jednych z najstarszych rodzin mieszkających na terenie gminy Kaliska.
Na teren Kociewia przybyli około 1680-1685r. Pochodzą z terenu Prus - plemienia Pomezanii.
W latach 1260 - 1446 w wyniku okrucieństwa krzyżackiego przenieśli się na Mazowsze, gdzie w roku 1377 książę Mazowsza Ziemowit III nadał im dobra Żuków. Do dnia dzisiejszego znajduje się tam wieś o nazwie Prabuty.

Prabuccy są zaliczani do szlachty północno-mazowieckiej. Otrzymali prawo do pieczętowania się herbem "Dołęga". Według kronikarza Jana Długosza był to jedyny herb w Polsce, którego nie można było kupić za pieniądze. Można było go otrzymać tylko za okazane męstwo na polu bitwy.

Na terenie Kociewia Prabuccy byli mocno związani z bardzo znaczącą rodziną Tuchołków. W latach 1662 - 1764 zarządzali oni dobrami obejmującymi: Gemły, Płaszczynę, Konarzyny, Sąpólno. Ich przedstawiciele pełnili szereg ważnych stanowisk:
- Jan Piotr Tuchołka - w latach 1662-1691 kasztelan Gdański, w 1691 - 1738 podkomorzy malborski
- Piotr Tuchołka /syn/ - 1691 - 1738 kasztelan gdański, 1738 - 1764 podkomorzy malborski, w latach 1731 - 1734 budowniczy kościoła w Konarzynach.

Na kartach historii Kociewia trzeba by również wspomnieć chociażby o:
- Janie Prabuckim żołnierzu 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, który przeszedł cały szlak bojowy tej dywizji (mieszka w Złym Mięsie)
- ksiądz Paweł Prabucki - kapłan i żołnierz zamordowany przez hitlerowców w obozie w Dachau, który za swoje męstwo w obronie Polski został odznaczony przez Marszałka Józefa Piłsudskiego  "Medalem niepodległości Polski".

Myślę, że są to tematy do dyskusji na następnych spotkaniach.Serdecznie zapraszam wszystkich, którzy chcieliby się podzielić informacjami dotyczącymi rodziny Prabuckich.

K. Z.
 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!