www.mamboteam.com
 
wtorek, 19 styczeń 2021
 
 
ZELGOSZCZ. Piękne zdjęcia w rodzinnym albumie Mazurowskich! Wśród nich rarytas Drukuj E-mail
niedziela, 10 lipiec 2016


Mazurowscy mieszkają w Zelgoszczy. Uściślając, pomiędzy Zelgoszczą a Lubichowem, tuż przy nasypie niedokończonej przedwojennej autostrady. Mają tu świetnie prosperujące gospodarstwo. Ale dzisiaj to gospodarstwo nie jest naszym tematem. Dziś tematem są bardzo interesujące fotografie, a wśród nich jedno rewelacyjne - o kopaniu torfu i produkcji torfowych "cegieł". Sami popatrzcie...


Zdjęcie przedwojenne. Zofia i Szymon Mazurowscy. Przywędrowali na początku lat 20. ubiegłego wieku do Zelgoszczy ze Zdrójna (wówczas parafia Śliwice), gmina Osieczna, po parcelacji majątku Wilcze Błota. Szymon był synem Jakuba Mazurowskiego i Marianny Redzimskiej.
To jest ten rarytas! Zdjęcie "zaraz powojenne" (jak mówią Iwona i Marek Mazurowscy). Torfowe łąki pod Zelgoszczą. W głębi ktoś taczką dowozi torf do stojącej w centrum zdjęcia beczki. W beczce jest pełno torfu. Obraca się w niej urządzenie podobne do takiego, jakie znajduje się w maszynce do mielenia mięsa. Urządzenie obraca koń obracając rozwerk (kierat). Zmielony torf przez otwór na dole wychodzi jak ciasto w płaskim korytku. Tu go kroją na "cegły" i potem suszą.Trudno powiedzieć, z jakiego okresu to zdjęcie. Jedno jest pewne - za głęboko wjechali wozem w staw!
Imponujący motor. Na razie nie wiemy, co to za marka, jaki to czas i kto na nim siedzi.
Repr. Tadeusz Majewski
 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!