www.mamboteam.com
 
wtorek, 19 styczeń 2021
 
 
Lubichowska saga - 5. Malutki przerywnik w głównej narracji. Rzemieślnicy Drukuj E-mail
czwartek, 28 lipiec 2016


Malutki przerywnik w głównej narracji. Gdy wczoraj wyjechałem o złotej porze zrobić po raz już któryś zdjęcia kamienic wybudowanych przez Ignacego Orlikowskiego, zaszedłem na podwórko jednej z nich. Pani siedząca na ławeczce była bardzo wylewana.


Gdy powiedziałem, że mam zdjęcia praprawnuczki Ignacego, stwierdziła, że to niemożliwe, gdyż syn Ignacego został księdzem, a córka nie wyszła za mąż. Pomyliła pokolenia (chodziło jej chyba o syna Ignacego, Konrada, też budowlańca, z tym że co do tych dzieci też błąd - miał ich czworo), niemniej zaskakuje tak zwana ogólna pamięć ludu :) Dodała też, że Ignacy Orlikowski sprzedał domy i przeniósł się do domostwa przy ul. Dworcowej (dom dawno został rozebrany, rudera była). Już gdy kilkanaście lat temu, gdy pisałem o historii jednej z kamienic, zaskoczyło mnie, dlaczego Ignacy obie sprzedał. Teraz już wiem, ale o tym będzie później. Pół godziny potem, gdy robiłem zdjęcie plaży przy ul. Dworcowej, z domu wyszedł zaciekawiony mieszkaniec domu stojącego po naprzeciwko wejścia na plażę. Po krótkiej rozmowie przyniósł mi zdjęcie lubichowskich rzemieślników prawdopodobnie z 1954 roku. Obiecał też znaleźć przedwojenne zdjęcie pierwszego autobusu, jaki zajechał do Lubichowa! Wbrew pozorom wielu ludzi interesuje się historią, co jest budujące... O, widzę, że Pani M. znowu przesyła kolejne zdjęcia! Pisze też Andrzej Kowal Kowalski ! Spory ruch się zrobił w interesie :) Oto lubichowscy rzemieślnicy z 1954 roku.

Rząd od góry. Od lewej stroją: Witta Leon - murarz, Makowski Konrad - murarz, Drozd Jan - stolarz, Filcek Leon - szewc, Murawski - malarz, Bąkowski - ślusarz, Szmit - malarz, Pawelec Józef - kołodziej, Piotrowski - rzeźnik, Chabowski - rzeźnik, Klin - krawiec

Rząd od góry (środek), z lewej strony: Piesik Kazimierz - ślusarz, Betkier Leon - murarz, Reszczyński Albin - obuwnik, Guziński Józef - stolarz, Gronek - fryzjer, Branecki (?) Marian - kowal

Rząd dolny od lewej strony: Śliwiński - szewc, Leon Lehmann - malarz, Dmuchowski - zdun, Orlikowski - stolarz, Drozd Józef - stolarz, Szczygieł - cieśla. Zdjęcie zrobiono ok. 1955 t.


 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!