www.mamboteam.com
 
piątek, 22 styczeń 2021
 
 
Billy the Kid i Pat Gerrett jedzą bożonarodzeniowego karpia w Puerto de Luna u padre Polaco Drukuj E-mail
czwartek, 21 grudzień 2017


Zardzewiałe wraki ciężarówek i aut w Nowym Meksyku - częsty motyw zdjęć Beaty


Billy the Kid i Pat Gerrett jedzą bożonarodzeniowego karpia w Puerto de Luna u padre Polaco
... Między innymi o tym opowiadała mi w przedwczorajszej rozmowie na czacie Beata Certo, która swoją pasję zwiedzania i opisywania opuszczonych miejsc w Nowym Meksyku w pewnym sensie zawdzięcza... Klarze Orlikowskiej z Lubichowa!

-

- Witam, dziękuję za zaakceptowanie mojego zaproszenia" – napisała przedwczoraj nieznana mi Beata Dorota Olszowka na Fb. – Mam pytanie. Znalazłam ciekawy artykuł na Wirtualnym Kociewiu [Kociewiacy. pl - przyp. T.M. ] o Lubichowie Mam nadzieję, że pan to pan...
- Ja to ja.
- Super... Mój tata Zygfryd Filcek urodził się w Lubichowie. Jego tata, a mój dziadek Józef Ficek, działał w Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubichowie. ... To jest ten artykuł...

LINK: "Z Колодіївкi do Lubichowa, czyli pani Wioleta poszukuje zdjęć i odpowiedzi": http://kociewiacy.pl/gminy/lubichowo/index.php…

- Tak, pisałem go. O Wołyniance.
- Zgadza się. ... Czy pan też pochodzi z Lubichowa? Mój tata zna tam każdego. Jego siostra, Halina, nadal mieszka w Lubichowie. Ich ojciec, a mój dziadek, Józef, był osobą dobrze znaną w Lubichowie. ... Tu jest wzmianka o moim dziadku. Cytat:
"Pierwszego listopada 1939 z rąk hitlerowców ginie były prezes organizacji strażackiej Marcjan Hapka. Niektórzy strażacy zostali wysiedleni ze swoich gospodarstw. Po zakończeniu działań wojennych przedwojenni działacze Józef Filcek, Marian Brucki, Jan Bąkowski, Klemens Wontka, Brunon Muller, Jan Szczygielski przystąpili do zabezpieczenia pozostawionego sprzętu strażackiego. "
- Czy pan też pochodzi z Lubichowa?
- Nie, ale Lubichowo dobrze znam. Piszę reportaże. Pola bawełny mi się spodobały na pani stronie, dlatego przyjąłem do znajomych.
- Mieszkam w Nowym Meksyku. To zdjęcie z Teksasu... Trochę fotografuję. Odwiedzam opuszczone miejsca rozmawiam z ludźmi, szukam informacji. Mam stronkę na Fb, wiec jeśli ma pan chwilkę czasu, proszę zerknąć. ... Z wykształcenia jestem historykiem. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Gdańskim. A to jest moja strona. Wszystkie zdjęcia na tej stronie to moja sprawka.

[LINK DO STRONY ZAMIEŚCIŁEM NA KOŃCU TEKSTU - T.M.]

 

Pozostałość po linii kolejowej w Nowym Meksyku. Zdjęcie z bloga Beaty Beata Certo


- Super strona! Napisze mi pani jakiś materiał? Do portalu.
- Mogę, oczywiście, chociaż mój polski trochę kuleje. A moja pasja do opuszczonych miejsc zaczęła się w... Lubichowie. Jako dziecko spędzałam tam każde wakacje. Pamiętam stary, opuszczony dom. Babcia mi mówiła, że tam mieszkała Klara. Tyle wiem, że Klara... Może pan kojarzy?
- Orlikowska?
- Nie wiem, ale wiem, że wszyscy ją we wsi znali. ... Siedziałam w tym domu całe dnie i szperałam w jej śmieciach. Znalazłam masę starych dokumentów, w większości po niemiecku... Klara była, jak to się mówi, trochę nawiedzona.
- Bardzo modnie i dziwnie się ubierała?
- Zgadza się... Byłam dzieckiem wtedy, miałam może z dziesięć lat... Kiedy Klara zmarła, jej dom stał pusty przez jakiś czas, a ja tam szperałam... Teraz chodzę po opuszczonych domach w Nowym Meksyku. Moją pasję zawdzięczam Klarze, o ironio.
- Mam o tej Klarze sporo informacji i o jej rodzinie, niedokończony reportaż. Ma pani jakieś dokumenty?
- Nie mam. Byłam wtedy dzieckiem. Do głowy mi nie przyszło, żeby zabrać te dokumenty, które znalazłam u niej w domu
- Dla pewności. Klara, panna?
- Tak, pamiętam, że była samotna.... Moja babcia, Anastazja z Jędrzewskich, pochodziła z Zelgoszczy. Wiem, że była nauczycielką...
- Koło się zamyka...
- ...za młodu. póki nie poznała mojego dziadka i nie zamieszkała w Lubichowie. Pamiętam ich dom. Stał niedaleko straży pożarnej, z czerwonej cegły. Spalił się jeszcze w latach 70-ych... Koło się zamyka albo się otwiera. Zależy, jak na to spojrzeć. ... Prawie wszystkie stare zdjęcia [rodziny] spłonęły wraz z pożarem, niewiele się udało uratować. Ale pamiętam nazwisko Pawelec, bo często się przejawiało w różnych rozmowach. Pamiętam, że się mówiło o bracie mojego pradziadka. Chyba Marcin Filcek mu było. Pamiętam, że się mówiło, że został zesłany na Syberię. Tam się ożenił i nigdy do kraju nie wrócił. Podobno miał tam fabrykę serów. Jego imienia nie pamiętam. Pamiętam o tych serach, bo często się mówiło przy różnych okazjach... Mój tata by wiedział.... Tak wyglądają moje fotografie [na stronie Beata Certo - przyp. T.M.]


Dom w Puerto de Luna


- Bardzo ciekawe te pani materiały! Patrzę - Billy the Kid i... Grzelachowski!
- Grzelachowski. Polski trop w Nowym Meksyku. Szkoda, że nie z Lubichowa though. Ach, to mój post o ojcu Grzelachowskim. "Znana postać półświatka Nowego Meksyku końcówki XIX wieku. Billy the Kid jadł swoją kolację bożonarodzeniową w domu ojca Grzelachowskiego w małej miejscowości Puerta da Luna. Znany shariff tego okresu i terenu Pat Gerrett was transporting to a jail in Santa fethey erere good friends, nie zważając na to, że pochodzili z dwóch różnych światów. Obaj, Billi the Kid i Pat Garrett znali ojca Grzelachowskiego, obaj jedli świątecznego karpia." ... Kurcze, czasami przeskakuję na angielski... Aleksander Grzelachowski, wołali na niego padre Polaco.
-
A oto post Beaty Doroty Olszowki (Beaty Certo) w oryginale: "Puerto de Luna, NM
PDL has some outstanding history. One story says, that in 1880 Billy The Kid spent his last Christmas here in the company of Pat Garrett under the roof of the Grzelachowski's house. I am not sure if it was a happy holiday time for BTK, since he was on his way to Las Vegas, NM where he was expecting to be tried for his crimes. Although Billy The Kid is a highlight in the history of Puerto de Luna, this little community offers you more attractions including the ruins of the Court House. I will show you a picture of the Court House tomorrow, but today here is another PDL gem - an old Puerto de Luna's Post Office building. Yes, it is abandoned - it has been for many years."

LINK DO STRONY BEATY CERTO (Beaty Doroty Olszowki): https://www.facebook.com/BeaCerto/posts/1732872630354421

 
dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!