www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
piątek, 04 grudzień 2020
 
 
Charakterystyka Gminy Osieczna Drukuj E-mail
wtorek, 06 marzec 2007
URZĄD GMINY OSIECZNA 83-242 Osieczna, Plac 1000-lecia 1
tel. (058) 588 14 68, 588 14 80, fax (058) 588 14 78
www.gminaosieczna.pl, e-mail: Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
Charakterystyka: Gmina Osieczna zajmuje południowy kraniec województwa pomorskiego. Jej powierzchnia wynosi 123,3 km, z czego 70% stanowi gęsty bór urozmaicony wieloma strumieniami i jeziorkami „oczkami". Na śródleśnych polanach leży 8 wsi sołeckich.

Nazwa Osieczna wywodzi się od polany porośniętej osiczyzną. Miejscowa ludność nazywa siebie „Lasakami", jest to bowiem grupa przejściowa między Borowiakami a Kociewiakami.

 Wieś Osieczna położona jest nad rzeczką Pmsiną. Co najmniej od XIV wieku funkcjonowały na tutejszym obszarze piece smolne, wokół których z czasem rozrosła się osada. Podobnie zaistniały inne okoliczne wioski. Ich puszczańskie położenie to obecnie znakomity walor rekreacyjny. Ogromne połacie leśne, wolne od przemysłu, to miejsca idealne dla turystyki i wypoczynku.

Niewątpliwym walorem Gminy jest rezerwat „Zdrójno", obejmujący swym obszarem powierzchnię 169,97 ha. Malownicza trasa wokół rezerwatu ma długość około 10 km. Rozpoczyna się nad jeziorem Brzezianek i biegnie nad jego brzegiem oraz wzdłuż rzeki o tej samej nazwie. Bobry, które sprowadzono na teren rezerwatu z inicjatywy Kazimierza Aszyka w 1971 roku, rozmnożyły się na taką skalę, że obecnie występują przy prawie każdym większym rowie melioracyjnym. W rezerwacie występują fragmenty łęgów, na wyższych terenach fragmenty grądu oraz boru mieszanego, a także siedlisko głuszca i żeremia bobrów.

Sołectwa na terenie gminy: Długie, Klaniny, Krówno, Osieczna, Osówek, Szlachta, Zdrójno. Zimne Zdroje.

Co warto zobaczyć: Szlak Dziewięciu z Nieba (dł. szlaku: 58 km), trasa szlaku: Szlachta, Śliwice, Laski, Stara Rzeka, Miedzna, Lipinki, Borowy Młyn, Warlubie;

Szlak partyzantów AK; trasa szlaku; Szlachta, Krąg, Twarożnicz, Fojutowo, Wielkie Gacno, Lisiny, Śliwice, Brzeźno, Suchobrzeżnica, Blędno, Lipinki, Rybno, Czersk Świecki;

Szlachta - dąb szypułkowy -prawnie chroniony; Klaniny - dąb szypułkowy - prawnie chroniony; Rezerwat „Zdrójno" (6 km od Osiecznej). Malownicza trasa wokół Rezerwatu „Zdrójno" ma długość około 10 km; Pomnik Lotników przy ZSP w Osiecznej; Kociewska drewniana chata we wsi Długie z 1880 r; Kościół parafialny pw Niepokalanego Poczęcia NMP z 1920 r. w Osiecznej; Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Szlachcie, adaptowany z budynku starej karczmy; Najdłuższa ławka na świecie 613,13 m na Gminnym Stadionie Sportowym im. Włodzimierza Kuchty w Szlachcie.

Atrakcje i rekreacja: Mistrzostwa Świata na Kociewiu w Kapele, Święto Grzyba u Lasaków, Operacja Osieczna - rajd samochodów terenowych, Piknik Sportowy „Marsz po Zdrowie".
 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!