www.mamboteam.com
 
niedziela, 12 lipiec 2020
 
 
Grabówiec. O dwóch dębach dwóch późniejszych prezydentów III RP Drukuj E-mail
piątek, 13 maj 2016


... To on sprowadzał tutaj ludzi, którzy w niedalekiej przyszłości mieli decydować o losach Polski – Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Krzysztof Bielecki, Jacek Kuroń, Jarosław i Lech Kaczyńscy. - To on (Kotarski) ich "nagrał". Przyjeżdżali tutaj na narady. Żeby ich milicja nie ścigała, to Stanisław umawiał się z nimi na przystanku Cisowy i wprowadzał ich do Grabówca. A mieli ci ludzie tu prawdziwy raj. Jedno wielkie pustkowie w środku lasu. Kawałki pól uprawnych i pastwiska. Tu, przy nas, oni nigdy nie jechali. Zawsze późnym wieczorem przyjeżdżali, o, na tę polanę (pokazuje ręką), tam zostawiali samochody i potem tam pod lasem szli. My długo o tym nie wiedzieliśmy, że takie goście tu jeździli. On to wszystko trzymał w tajemnicy. Dopiero 2 lata temu Stanisław Kotarski wykopał butelkę zakopaną w 1983 roku, w której znajdowała się lista uczestników Grabowskiego Zjazdu.Jak urośnie, wygramy


Kiedy Józef Oleksy podczas swojego premierowania spędził kilka dni w leśniczówce Czarne (przy leśnej drodze pomiędzy Osiekiem a Skórczem ), wszyscy okoliczni mieszkańcy natychmiast o tym się dowiedzieli. I, co ciekawe, leśniczówka w języku potocznym od tamtej pory ma nową nazwę. Dziś nie każdy już wie, gdzie znajduje się Czarne, ale Oleksówkę zna nawet małe dziecko. Inaczej ma się rzecz z Grabówcem, gdzie przebywali w 1983 roku działacze Solidarności, między innymi dwaj prezydenci RP – Lech Wałęsa i Lech Kaczyński. Zasadzili nawet dąb „Jak urośnie, wygramy, jak uschnie, komuna nas rozwali” – wyczytaliśmy w tekście Dariusza Wilczaka, zamieszczonym w „Newsweeku” z 20.02 2006.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy dąb rośnie i posłuchać ludzi.
Odnalezienie samej wsi sprawia nie lada problem. Zajechaliśmy do leśniczówki mieszczącej się przy szosie naprzeciw przystanku autobusowego Bukowiny. Leśniczy na interesujący nas temat nie bardzo chciał mówić. – Ludzie gadają, że tu ukrywał się Wałęsa, ale to może plotka …Ja dokładnie nic nie wiem.
Dokładnie natomiast pan Furgalski określił nam drogę do Grabówca: - Przy przystanku Cisowy skręcicie w lewo, przejedziecie linię wysokiego napięcia, skręcicie w prawo i gotowe.

Rzeczywiście, wjechaliśmy prawie na podwórko jedynych stałych mieszkańców wsi. Przywitały nas ujadające i skaczące nam do nóg psy. Zza płotu spoglądał na nas z pewnym niepokojem właściciel zabudowania Stanisław Sulejewski. Po chwili zaprosił nas do mieszkania.
Stanisław Sulejowski długo nie wiedział o konspiracyjnej działalności sąsiada


Posiadłość mieszkańca Gdańska


Okazało się, że znajduje się we wsi jeszcze jedna posiadłość mieszkańca Gdańska, Stanisława Kotarskiego, byłego pracownika Stoczni „Lenin”, działacza Solidarności, który 35 lat temu kupił gospodarstwo od Felskich. To on sprowadzał tutaj ludzi, którzy w niedalekiej przyszłości mieli decydować o losach Polski – Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Krzysztof Bielecki, Jacek Kuroń, Jarosław i Lech Kaczyńscy.
– To on (Kotarski) ich "nagrał". Przyjeżdżali tutaj na narady. Żeby ich milicja nie ścigała, to Stanisław umawiał się z nimi na przystanku Cisowy i wprowadzał ich do Grabówca. A mieli ci ludzie tu prawdziwy raj. Jedno wielkie pustkowie w środku lasu. Kawałki pól uprawnych i pastwiska. Tu, przy nas, oni nigdy nie jechali. Zawsze późnym wieczorem przyjeżdżali, o, na tę polanę (pokazuje ręką), tam zostawiali samochody i potem tam pod lasem szli. My długo o tym nie wiedzieliśmy, że takie goście tu jeździli. On to wszystko trzymał w tajemnicy. Dopiero 2 lata temu Stanisław Kotarski wykopał butelkę zakopaną w 1983 roku, w której znajdowała się lista uczestników Grabowskiego Zjazdu.

Ja tu mieszkam 20 lat, moja żona 50. Kiedyś stało tu 5 domów, ale się rozpadły. Został nasz i pana Kotarskiego... budynek mieszkalny, w którym gospodarz przyjmował solidarnościowców, niedawno spłonął, razem ze stołem, takim dużym, na 18 osób. Teraz zaadaptował na mieszkanie jeden z budynków gospodarczych. Tam na swojej posiadłości na znak pobytu tak ważnych ludzi
posadzono nie jeden, ale dwa dęby – opowiada Stanisław Sulejewski.

Stanisław sulejowski oprowadza nas po posiadłości Kotarskiego
Tu spotykali się działacze Solidarności

Nie uschły, ale są mizerne


Poszliśmy obejrzeć owe drzewka. Rzeczywiście nie uschły. Ale są mizerne, szczególnie jeden. Liczymy – mają 23 lata, wyglądają na dużo mniej. Widząc nasze zdziwienie p. Sulejowski wyjaśnia: - Dąb to słabo rośnie, a tu jeszcze mróz, zimno…

Nurtuje nas pytanie, dlaczego dopiero teraz Stanisław Kotarski ujawnia ów fakt. Wprost powątpiewamy w jego prawdziwość. – Nie, to jest poważny gość. Takich rzeczy by nie wymyślał, nie gadałby, gdyby to nie była prawda – zapewnia Stanisław Sulejewski.

Pytamy mieszkańców Osieka. Jedni traktują to wydarzenie z przymrużeniem oka (tych jest znacznie więcej), inni podziwiają odwagę Stanisława Kotarskiego i pełną konspirację działaczy.

Andrzej Kłos, który przeczytał artykuł w "Newsweeku", wyczuł żal Kotarskiego do ludzi piastujących dziś wysokie stanowiska. Przyjmując ich w Grabówcu, narażał swoje bezpieczeństwo, a dziś nikt o tym nie pamięta. - Ja to przeczytałem, ale mi to przeleciało. Nie analizowałem tego zanadto. Czy wydarzenie to mogło mieć miejsce? A dlaczego nie? My letników znamy pobieżnie. Nic nie wiemy ani o ich pracy zawodowej, ani o ich upodobaniach czy światopoglądzie, a tym bardziej o ich bohaterstwie czy tchórzostwie. Trudno zatem obiektywnie ich oceniać – mówi.
A oto jeden ze słynnych dębów – ten dorodniejszyTen mniej dorodny dąb


Nutę żalu w głosie Kotarskim wyczuwa Andrzej Kłos

Powątpiewa w ten żal Kotarskiego Irena Durajewska, żona Stanisława Sulejewskiego. Jest wręcz przekonana, że Kotarski nadal uważa się za przyjaciela tych ludzi.
- Pan Stanisław często opowiada, że jest zapraszany na różne uroczystości przez nich organizowane. A teraz bardzo się stara, aby utrwalić Grabówiec, chce zachować pamięć o ważnym, chyba nie tylko dla niego, wydarzeniu.

Teresa Wódkowska
Dziennik Bałtycki, WIRTUALNE KOCIEWIE (kociewiacy.pl)
Data publikacji w portalu 2007-01-19
 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!