www.mamboteam.com
 
poniedziałek, 26 październik 2020
 
 
EUGENIUSZ CHEREK. 110. rocznica strajku szkolnego w Kasparusie
poniedziałek, 08 maj 2017


Opisanie strajku szkolnego w Kasparusie, jego przebiegu, zajść, a także konsekwencji wynikających z walki o mowę polską, jest niezwykle trudne bez uwzględnienia sytuacji politycznej w Prusach, a także uwarunkowań panujących w samej wsi i parafii.
Czytaj całość...
 
Drewniany Kasparus w obiektywie JÓZEFY DROŻDŻ z Barłożna
niedziela, 27 listopad 2016


Drewniany Kasparus w obiektywie JÓZEFY DROŻDŻ z Barłożna
Czytaj całość...
 
Będzie się działo! Skaldowie, Gospel Rain, IRA i inne świetne zespoły oraz znakomici soliści!
środa, 01 czerwiec 2016


W sobotę na plebanii w Osieku odbyło się zebranie Stowarzyszenia Gospel. Zgodnie ze statutem wybrano zarząd oraz prezesa. Został nim oczywiście ks. dr Zdzisław Osowski. Mówiono m.in. o bardzo bogatym programie tegorocznego festiwalu (4 dni koncertowe). Popatrzcie, kto i kiedy wystąpi...
Czytaj całość...
 
EUGENIUSZ CHEREK. Opisanie Suchobrzeźnicy i Błędna
środa, 27 kwiecień 2016

Suchobrzeźnica, Błędno


Czytaj całość...
 
Osiek zaprasza na imprezę "Na Jagody" - 19 lipca
piątek, 18 lipiec 2014
Czytaj całość...
 
BŁĘDNO. Tak jak przed laty widziała za każdym jałowcem partyzanta
poniedziałek, 13 marzec 2017


Takich bajecznych zakątków jak Błędno, które nadal rzadko odwiedza człowiek, już niewiele znajdziesz. Jeden znajdzie tu niezwykłe pejzaże i okazy przyrody, inny wspomnienia.
Czytaj całość...
 
ANDRZEJ FIRYN. REGATY JACHTÓW MORZA KOCIEWSKIEGO EDYCJA 2014
poniedziałek, 30 czerwiec 2014

REGATY „POWITANIE LATA”, Osiek, 28.06.2014
Pierwsze w cyklu „REGATY JACHTÓW MORZA KOCIEWSKIEGO”, które rozegrano w miniony weekend na jeziorze KAŁĘBIE w Osieku, to regaty „POWITANIE LATA”. Organizatorami byli: Agroturystyczna Stanica Żeglarska L.A.J. Firyn w Osieku oraz przyjaciele żeglarstwa z Towarzystwa Żeglarzy Morza Kociewskiego.
Czytaj całość...
 
EUGENIUSZ CHEREK. Procesja Bożego Ciała w Kasparusie
czwartek, 26 czerwiec 2014

Chciałbym zgromadzić jak najwięcej zdjęć z Bożego Ciała, a głównie pięknie wykonanych, ustrojonych ołtarzy. Niestety wszystkie procesje odbywają się mniej więcej o tym samym czasie, a ołtarze demontowane, rozbierane są najczęściej  zaraz po przejściu procesji.
Czytaj całość...
 
IMPREZY. Powitanie Lata w Osieku - 28 czerwca
środa, 25 czerwiec 2014
Czytaj całość...
 
10 MAGICZNYCH MIEJSC KOCIEWIA. Rezerwat Krzywe Koło w Pętli Wdy
poniedziałek, 13 marzec 2017


Miejsce niesamowite warte odwiedzenia w każdej porze roku. To naprawdę raj na ziemi - i tak przez wielu rezerwat jest nazywany.


Czytaj całość...
 
KRZYSZTOF MAREK KOWALSKI. Dzieje dzwonów parafii św. Rocha w Osieku
sobota, 17 maj 2014


W fundamentalnej pracy księdza Romualda Frydrychowicza „
Dzwony kościelne w Diecezji Chełmińskiej” opublikowanej już prawie osiemdziesiąt lat temu na temat osieckich dzwonów napotykamy na następujące informacje: „Przed wojną posiadał kościół 3 dzwony, z których dwa ulał r. 1896 Jan Collier w Gdańsku, ale dwa dzwony zostały na wojnę zabrane. Pozostał tylko jeden dzwon i sygnarek. Gdy i ten pozostały dzwon pękł, sprawiła parafja r. 1923 za staraniem ks. prob. Karpińskiego z lejarni Bręgosza w Włocławku nowy na anastrojony dzwon. Zdobi go obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus, a u góry napis: VIVOS VOCO, MORTVOS PLANGO, FVLGVRA FRANGO. Pod obrazem jest rok podany, a na przeciwnej stronie firma”.
Czytaj całość...
 
Na tegorocznym Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej Gospel wystąpi kultowy zespół Budka...
poniedziałek, 12 maj 2014


W sobotę w Osieku odbyło się zebranie zarządu Stowarzyszenia Muzyki Chrześcijańskiej Gospel. Po zebraniu podczas konferencji prasowej młodzi z koła dziennikarskiego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie zadawali pytania prezesowi stowarzyszenia ks. dr Zdzisławowi Ossowskiemu.
Czytaj całość...
 
OSIEK. Zanim się rozkołyszą, można robić zdjęcia
środa, 09 kwiecień 20149 kwietnia 2014 r. do Osieka przywieziono nowe dzwony.  Osadzono je na stalowych stojakach przed kościołem. Od czasu do czasu ktoś podchodził i robił komórką zdjęcia - oczywiście na pamiątkę (w końcu nie tak często się zdarza, żeby widzieć dzwony że tak powiem gołe). Odważniejsi delikatnie je trącali, by usłyszeć, jaki mają głos.
Czytaj całość...
 
TADEUSZ MAJEWSKI. Sen Radogoszczy na przedwieczerz [FOTOREPORTAŻ]
środa, 09 kwiecień 2014
Czytaj całość...
 
Mówią młodzi - o gminie Osiek, o planach na przyszłość, o świecie, o sobie
wtorek, 01 kwiecień 2014

Tego się nie spodziewałem. Po warsztatach dziennikarskich w szkole w Osieku nadeszło siedem tekstów, w tym trzy opowiadania. Zamieszczę ten materiał po adiustacji. Najpierw zdjęcia.
Czytaj całość...
 
ANDRZEJ FIRYN. Alternatwyna historia ostatniego transportu do „lasu śmierci”
niedziela, 17 kwiecień 2016


Ilekroć staję przed grobem moich dziadków Wilczyńskich Emilii i Wilhelma, szczególnie w rocznice ich śmierci, przypadające na 29 i 30 października, odżywają wtedy we mnie wspomnienia dziadka. Jedną z jego opowieści pragnę przytoczyć i zainteresować nią szersze grono.
Czytaj całość...
 
LISTY. Nieprawdopodobna historia! Tym brukiem...
czwartek, 07 listopad 2013
Witam i pozdrawiam. 
Proszę  o  kontakt  z  Panem  Antonim  Chyłą!!! ...... tym  brukiem [ " kocie  łby "]  w  lesie  za  Skórczem  uciekała  moja  matka ze mną [miałem  ledwie 28  godz. życia]....   
Czytaj całość...
 
LISTY. Z odnalezionej notatki wynikałoby, że przodkowie z Karszanka...
niedziela, 03 listopad 2013
Poszukuje kontaktu do osoby, która byłaby w stanie pomóc mi w udzieleniu informacji o dziejach rodziny Piekarskich zamieszkujących w Karszanku.
Z tego co udało mi się ustalić, Karszanek przynależał do Parafii Św. Rocha w Osieku.
Z odnalezionej notatki wynikałoby, że przodkowie z Karszanka pomagali również w budowie Kościoła w Osieku w latach 1866-1867 (załączam skan notatki sporządzony niegdyś przez mojego śp. Dziadka Anastazego Piekarskiego)....  

Czytaj całość...
 
JOLANTA STEPPUN. Wycinki to twórcze miejsce dla artystów. Wspomnienie z pleneru
niedziela, 03 listopad 2013

IV plener „Wycinki 2013”

Pod Osiekiem mała miejscowość Wycinki. Malowniczo położona Agroturystyka „Nad Stawem”. Od kilku lat twórcze miejsce dla artystów. Po raz czwarty Zenon Usarkiewicz, prezes Stowarzyszenia Muzeum Kociewskiego „Dąb” zorganizował plener.
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 39 z 167
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!