www.mamboteam.com
 
piątek, 27 listopad 2020
 
 
Skarszewy. Ukraińscy konserwatorzy kończą odbudowę Baszty Skazańców [fotoreportaż) Drukuj E-mail
poniedziałek, 05 październik 2015


Pod hasłem "Skarszewy" Wikipedia podaje w rozdziale "zabytki" co następuje:  
Najważniejsze obiekty zabytkowe:


-  znaczne fragmenty murów miejskich z XIV/XV wieku stanowiące najokazalszą kamienną budowlę obronną z czasów średniowiecza na Pomorzu Gdańskim.
-    od strony południowej miasta: Baszta Skazańców, Baszta Wysoka, Baszta Szkolna z wbudowanym w nią osiemnastowiecznym budynkiem i fragmenty baszt przy ulicy Rzecznej.
-    pozostałości gotyckiego Zamku Wysokiego z XIII wieku z zachowanymi średniowiecznymi piwnicami i ścianami parteru. W ścianie dwa polne kamienie wmurowane przez Krzyżaków na pamiątkę zwycięstwa nad husytami w 1433.
-    XIV-wieczny gotycki kościół farny pw. św. Michała Archanioła z barokowym i rokokowym wyposażeniem oraz interesującymi pamiątkami po rodzie Wybickich, w latach 1551-1594 w rękach protestantów. W 1712 w wyniku pożaru zawaliło się gotyckie sklepienie i pierwotna gotycka wieża kościoła, którą odbudowano w 1714. Ponowna konsekracja świątyni nastąpiła 18 czerwca 1758.


Trochę Wikipedia przesadziła z tą "najokazalszą kamienną budowlę obronną z czasów średniowiecza na Pomorzu Gdańskim" i basztami. Należałoby zaznaczyć, że obecnie stan tej budowli jest beznadziejny,  a baszty znajduj Wysoka i Szkolna znajdują się stanie rozkładu (patrz: zdjęcia i linki). Cieszy, że po latach nicnierobienia wreszcie się kawałek muru odnawia, a raczej odbudowuje.   Fot. Tadeusz Majewski

O stanie prac w czerwcu w materiale pt.  Belz- Bełz. Ukraińsko-polskie rozmowy przy baszcie Skazańców w Skarszewach


O stanie Baszty Szkolnej w reportażu pt. Spotkania z zabytkami. Mur lang idzie
 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!