www.mamboteam.com
 
czwartek, 03 grudzień 2020
 
 
POGLĄDY. ARKADIUSZ ZABOROWSKI: Naród dobrze zorganizowany może wiele Drukuj E-mail
poniedziałek, 13 marzec 2017


Jesteś Wszechpolakiem, koordynatorem starogardzkich struktur Ruchu Narodowego i członkiem Zarządu Regionu Pomorskiego Ruchu Narodowego. Aktywnie działasz. Skąd u Ciebie zamiłowanie do nacjonalizmu i jak to się zaczęło?


- Już nie jestem koordynatorem Młodzieży Wszechpolskiej z racji wieku. Nie jestem czynnym działaczem, ale, jak to się u nas mówi, Wszechpolakiem jest się całe życie. Jak się zaczęło... Na studiach ugruntowałem poglądy społeczno-polityczne i próbowałem
zapisać się do jakiejś organizacji. Trafiłem do Młodzieży Wszechpolskiej i przez rok uczęszczałem na spotkania w Gdańsku, a po roku utworzyło się koło MW w Starogardzie Gdańskim, którego zostałem koordynatorem.
Narodowcy są niestety często postrzegani jako pseudopatrioci, osoby bez żadnej wiedzy, organizujący prowokacje. Jak myślisz, dlaczego tak duża część społeczeństwa ocenia Was negatywnie?
- Jest to głównie spowodowane przez ukazywanie nas w mediach (szczególnie tych liberalnych) w niekorzystnym świetle, poprzez wycinki zdarzeń, np. z Marszu Niepodległości czy innych większych manifestacji, na które przychodzą nie tylko narodowcy, ale też ludzie spoza środowiska. Czasem zdarza się, że jedna czy dwie osoby zachowują się niepoprawnie. Te same media nie chcą pokazywać tego, co środowiska narodowe robią na co dzień, nie informują i wielu akcjach, w których pomagamy innym.
Jako Młodzież Wszechpolska organizujecie wiele akcji, promujecie idee narodową. Możesz podać kilka przykładów i powiedzieć, jakie jest główne zadanie Ruchu Narodowego?
- Młodzież Wszechpolska działa polityczno-społecznie, więc
przeprowadzamy wiele akcji społecznych, charytatywnych. Sztandarowa akcja Młodzieży Wszechpolskiej odbywa się 14 lutego pod nazwa „Kocham Polskę”. Podczas niej rozdawane są specjalne plakaty. W tym roku były razem z kalendarzem. Plakaty zachęcające do miłości Ojczyzny. Potem jest akcja „Kupuj Polskie Produkty”. Zachęcaliśmy Polaków do kupowania u polskich przedsiębiorców i polskich produktów. To szeroka akcja ogólnopolska. Poza tym jest akcja Honorowych Dawców Krwi. Dawcy oddają krew, a czekolady, które otrzymują, przekazują do domów dziecka. Dla nich zbieramy też dary. Wszechpolacy podejmują szereg działań promujących pamięć o bohaterach i wydarzeniach z historii Polski. Organizujemy też manifestacje, żeby zwrócić uwagę społeczeństwa na pewne aspekty polityczne (niedawno w Gdańsku została zorganizowana pikieta przeciwko CETA). Ruch Narodowy jest natomiast partią polityczną i na tym obszarze się skupiamy. Obecnie RN w naszym województwie zajmuje się pisaniem programu dla Pomorza. Chcemy w następnych wyborach samorządowych wystartować z konkretnym programem. Organizujemy też panele dyskusyjne i debaty.

Jak trafić w szeregi Młodzieży Wszechpolskiej?

- Wystarczy wejść na stronę www.mw.org.pl, zakładka „dołącz do nas”, i wypełnić formularz, albo przez osoby, które są w środowisku Młodzieży Wszechpolskiej. Potem roczny staż i zaliczenie kanonu lektur, po którym zostaje się zaprzysiężonym na członka MW.

Kim jest dla Ciebie Polska, czym patriotyzm?

- Jest dla mnie miłością do narodu i ojczyzny. Powinien się cechować dbaniem o naród i państwo. Polska zaś jest obszarem, na którym żyje większość naszego narodu. Polska jest jak własny dom, w którym zawsze znajdzie się schronienie. Najlepiej o tym wiedzą Polacy na emigracji, którzy wracają do kraju na święta czy w odwiedziny do rodziny.

Jak oceniasz zainteresowanie osób spoza środowiska Waszą działalnością?

- Większość ludzi jednak czerpie wiedzę o nas z mediów, ale jeżeli już spotkają osoby z naszego środowiska czy to na panelach dyskusyjnych, czy podczas naszych akcji, często pytają nas o to, kim jesteśmy i potem chwalą naszą działalność. Często widzą różnicę, jak jesteśmy przedstawiani przez media, a jacy jesteśmy w prawdziwej naszej działalności.

Jest coraz więcej organizacji o profilu narodowym. Jak myślisz skąd wynika społeczne zapotrzebowanie na takie działania?
- Wszystko wzięło górę w 2011 roku po Marszu Niepodległości, gdzie dużo osób dołączyło do Młodzieży Wszechpolskiej, do Obozu Radykalnego. Powstawały nowe formacje narodowe typu Narodowa Rumia, Narodowy Słupsk. Nie każdy mógł być w MW czy ONR z racji np. tego, że w ich miejscowości nie było takiej organizacji, więc stworzono mniejsze organizacje, które dzielnie działają.

Jak powinno wyglądać państwo, do którego dążycie?
- Państwo polskie powinno być silne ekonomicznie i militarnie, powinno być też przyjazne społeczeństwu. Powinno być spójne, kierujące się solidaryzmem narodowym. Powinno starać się być niezależne. Nie może nam obce państwo czy obcy twór typu UE, czy ktoś z zewnątrz, wskazywać, jak mamy rządzić własnym państwem. To jest tak, jakby ktoś wszedł do mojego mieszkania i zaczął mówić, w jaki sposób mam kierować swoim domem.
Jak działania narodowe mają się w Skarszewach?

- Struktury Ruchu Narodowego w powiecie starogardzkim działają głównie w Starogardzie Gdańskim i Skarszewach. Jesteśmy widoczni na większości obchodach narodowych i miejskich, niektóre sami organizowaliśmy. Jeżeli chodzi o Skarszewy, to organizowaliśmy urodziny Józefa Wybickiego. Jest to jeden z najwybitniejszych Polaków, mocno związany ze Skarszewami, a nigdy nie był jakoś specjalnie uczczony, nie licząc tablicy na Rynku. Więc świętowaliśmy jego urodziny i będziemy świętować co roku. Przez to chcemy trochę wypromować Skarszewy... Ja w Skarszewach organizuję też różne zbiórki dla Polaków mieszkających na Kresach. Latem zbieraliśmy przybory szkolne i, jak co roku, na przełomie listopada i grudnia jestem koordynatorem akcji „Rodacy Rodakom paczka dla polskiego kombatanta na Kresach”, podczas której zbierana jest żywność na paczki świąteczne dla naszych rodaków.

Czy jest coś, co chciałbyś powiedzieć do ludzi?

- Zachęcam do wstąpienia do Ruchu Narodowego i organizacji narodowych. Zależy mi, aby każda osoba, która może, wstąpiła do jakiejś organizacji, niekoniecznie narodowej. Naród dobrze zorganizowany może wiele. Jestem zwolennikiem solidaryzmu narodowego, więc zachęcam też do udziału w zbiórkach pomagającym naszym rodakom.


Z Arkadiuszem Zaborowskim, Wszechpolakiem i członkiem zarządu regionu pomorskiego Ruchu Narodowego rozmawia Klaudia Kranicka i Daria Tyborczyk.
 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!