WERSJA ARCHIWALNA SERWISU - KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZOBACZYĆ WESJĘ AKTUALNĄ
Witamy na stronie Gmina Skórcz

Gmina Skórcz

Portal Wirtualne Kociewie
  Gmina
  Miejscowości
    Wszystkie
    Barłożno
    Czarnylas
    Gmina Skórcz
    Mirotki
    Miryce
    Pączewo
    Ryzowie
    Wielbrandowo
    Wielki Bukowiec
    Wolental
  Menu główne
   Główna
   Wiadomości

   Archiwum
   News
   Zarekomenduj nas
   Szukaj
   Tematy
   Top Lista
   Linki
   Wersje do druku
   Biorytmy
  Zobacz również
Pomorzanka na sprzedaż
Gminna Spółdzielnia w Skórczu sprzeda lub wydzierżawi czynną rozlewnię wody mineralnej “Pomorzanka”. ... :: więcej

Konkurs "Nasza wieś - naszą szansą"
Szanowni Państwo,Fundacja Wspomagania Wsi we współpracy z Bankiem Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych ogłaszają kolejny konkurs grantowy realizowany we wsiach i miastec ... :: więcej

DWOREK NA SPRZEDAŻ !
"Dwo ... :: więcej

  Kto jest online
Jest
3 gości i
0 użytkowników online

Jesteś niezalogowany. Możesz się zalogować, lub zarejestrować klikając tutaj.

  Login
 Nazwa użytkownika
 Hasło
 Zapamiętaj mnie

Jeszcze nie masz u nas konta? Możesz je założyć.
    Główna »  Mirotki  Szukaj  
 Pani dyrektor oprowadza    Artykuły

Obchodzimy szkołę. Stare mury, stare korytarze, ale jak wspaniale wszystko zmodernizowane i urządzone! Naszym przewodnikiem jest dyrektor Grażyna Kościelna. 
 Wszędzie patrzy na nas historia, a my na nią. W każdej klasie, na każdym korytarzu, w każdym zakątku tej szkoły jest ona obecna.


Bernard Sieradzki - kierownik malarz
Dyrektor Grażyna Kościelna prowadzi nas do jednej z sal. Portret. Szlachetna, przedwojenna twarz. To Bernard Sieradzki - kierownik szkoły w latach 1931-  1939.

Nad i pod portretem dwa inne obrazy z podpisem Sieradzki. Widać, po kompozycji, sposobie położenia farby, użyciu światła i cienia rękę profesjonalisty. Bo też Sieradzki był artysta malarzem. Nie wiadomo, ile zachowało się jego płócien. W 1939 miał zginąć, jak prawie wszyscy kierownicy szkół, w Lesie Szpęgawskim. Nie zginął. Podobnie jak Wincenty Kwaśniewski - przedwojenny kierownik szkoły w Zblewie -  i Sieradzki miał szczęście. W lesie, na drodze do miejsca kaźni, utknął samochód, trzeba było zawrócić.

Płaskorzeźba - aż dech zapiera

Zwiedzamy sale. Jedna - wspomnień, druga - Wystaw. W innej przykuwa nasz wzrok drzewo genealogiczne - to chyba uczniowie ćwiczą, jak je budować. Obok na ścianie wielka


prezentacja Mirotek pod tytułem Tu mieszkam. Zdjęcia, opisy, legendy spisane przez dzieci. I znowu korytarz. Płaskorzeźba  pn. Historia budowy szkoły  w Mirotkach. Aż dech zapiera w piersiach. Zapewne każdy chciałby mieć coś takiego na ścianie w domu. Została wykonana przez uczniów z kółka plastycznego po kierunkiem artysty rzeźbiarza Piotra Tyborskiego.

Wygląda jak ceramika. Niestety, to gips - nieszlachetny materiał. Ale w przyszłości, jak nam się w tej UE poprawi, można przecież zrobić formę i odlać nawet z brązu. Nad tym dziełem pracował spory zespół: Andrzej i Michał Bukowscy, Daria Błędzka, Michał Derdowski, Gracjan Flak, Grażyna Flatom,  Karolina Grabowska, Sebastian Klafczyński, Sebastian Kluźniak, Kamila Kłosińska, Karolina Kochanowska, Andrzej Kręcki, Michał Lewandowski, Joanna Libarska, Marcin Niklewski, Łukasz Piekarski, Mateusz Raczek,  Martyna Stasik. Kamila Sulkowska, Adriana Szczepańska, Martyna Szulc, Monika Talaśka, Renata Witoszka, Jagoda Żurawska.  Wymieniamy nazwiska - a nuż za lat naście zabłyśnie w świecie artystycznym.
 
W korytarzu na ogół olejne obrazy plastyków pokazujące Mirotki i okolice. To z pleneru, który odbył się rok temu i który ma miejsce akurat w tym tygodniu.

Plener imieniem kierownika

- Na plener im. Bernarda Sieradzkiego przyjeżdżają profesjonaliści z Wejherowa, Gdańska, Gdyni, są również ci lokalni - wyjaśnia pani Grażyna. -My ich gościmy, a oni zostawiają nam obrazy. Robimy im obiadokolację i drożdżówkę z kawą. Wszystko z serca, więc fajnie wychodzi. Pomaga między innymi Daniela Kwaśniewska, gotuje za darmo. Skąd kontakt z plastykami? To dzięki mojej przyjaciółce Marii Kadzińskiej, historykowi sztuki. Z naszych w zeszłym roku w plenerze uczestniczył Jerzy Kamiński, Krzysztof Graban i Danuta Łucznik, która ukończyła  Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, mieszka w Mirycach. Na ubiegłorocznym plenerze namalowała pierwszy obraz od czasu ukończenia studiów. Była też Monika Jerkiewicz, która uczy w Pączewie. 

A gdzie artyści kwaterują?
- My zapewniamy wikt i opierunek, a mieszkają bezpłatnie we wsi. W tym roku przyjechało 17 osób. W zeszłym roku plener trwał 9 dni, w tym roku będzie 11-dniowy.
Z każdego kąta patrzy historia
Dalej wędrujemy po szkole. Wspaniale wygląda ekspozycja historii szkoły.
Listy wszystkich absolwentów, listy kierowników. Od powstania szkoły do dzisiaj. I nagle dostrzegamy coś niebywałego - na stoliku pięknie wydana książka. Gruba, na eleganckim papierze. To wielkie dzieło kilku autorów. 
- Pomysł, by wydać tę książkę, powstał 4 lata temu. Nakład? Wydaliśmy ją tylko dla absolwentów.

Teraz oglądamy zdjęcia starych Mirotek - niektóre z odległych czasów, gdy we wsi były aż trzy tartaki i wiatrak. Przy zbieraniu materiałów wyłoniła się polska wieś, w przeciwieństwie do sąsiednich Miryc, gdzie dominował "żywioł niemiecki". I zdjęcia klasowe z okresu PRL-u - czarno-białe i z charakterystycznymi dla tamtego okresu wyblakłymi kolorami. Spisujemy kierowników stojących na fotkach z klasami: Kazimierz Górecki - 1952 - 1966, Edward Łącki -  1967 - 1981, Elżbieta Malinowska - 1089 - 2001, Grażyna Kościelna - 1989 - 2005. Są braki. Cóż, niektórzy kierownicy nie docenili znaczenia kronik.

Na podstawie tygodnika Kociewiak - piątkowe wydanie Dziennika Bałtyckiego.
Wysłany przez kociewiak opublikowano środa, 06 lipiec, 2005 - 10:49
 Wyślij ten artykuł do przyjaciela   Strona do wydruku    Artykuły  


Pani dyrektor oprowadza | Zaloguj/Zarejestruj się | 0 Komentarzy
Komentarze są własnością nadsyłającego. Nie odpowiadamy za ich treść.
 BiP

 ZDROWIE

 TURYSTYKA
 OFERTY REGIONU
“Polpharma” - Ośrodek Wypoczynkowy. Okazja!
Turnus taniej o 200 złotych ... :: więcej
Ocypel, Trzechowo - atrakcyjna oferta!
Atrakcyjnie nieruchomości na sprzedaż!... :: więcej
Wynajmę lokal
Lokal pod działalność handlowo-usługową o powierzchni 350 metrów kwadratowych... :: więcej
Wójt Gminy Kaliska ogłasza konkurs na stanowisko Menadżera Zdrowia - Kierownika Ośrodka Zdrowia w Kaliskach, na stanowisko Inspektora ds. projektów realizacyjnych i promocji gminy oraz na.... :: więcej

 REKLAMA

Kliknij

 Poprzednie artykuły
Piątek, marzec 31
·Przed budowa autostrady
środa, marzec 22
·Powiatowy Turniej KGW
Czwartek, marzec 16
·Jubileusz
Wtorek, marzec 14
·Pocztówka z początku XX w.
Poniedziałek, marzec 06
·WÓJT GMINY SKÓRCZ zaprasza
środa, marzec 01
·Ogłoszenie
Wtorek, luty 28
·RADNI III KADENCJI
Poniedziałek, luty 27
·Praca ewentualnie dla "mrówek"
Czwartek, luty 23
·ARCHIWALNE. Własny kąt
Wtorek, luty 21
·ARCHIWALNE. Tury drugiej tury
 Starsze artykuły


Copyright © 2003 - 2005 Media-Kociewiak
Teksty i zdjęcia prosimy przysyłać na adres - portal@kociewiacy.pl | Reklama
Webmaster - PioFal