WERSJA ARCHIWALNA SERWISU - KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZOBACZYĆ WESJĘ AKTUALNĄ
Witamy na stronie Gmina Skórcz

Gmina Skórcz

Portal Wirtualne Kociewie
  Gmina
  Miejscowości
    Wszystkie
    Barłożno
    Czarnylas
    Gmina Skórcz
    Mirotki
    Miryce
    Pączewo
    Ryzowie
    Wielbrandowo
    Wielki Bukowiec
    Wolental
  Menu główne
   Główna
   Wiadomości

   Archiwum
   News
   Zarekomenduj nas
   Szukaj
   Tematy
   Top Lista
   Linki
   Wersje do druku
   Biorytmy
  Zobacz również
Pomorzanka na sprzedaż
Gminna Spółdzielnia w Skórczu sprzeda lub wydzierżawi czynną rozlewnię wody mineralnej “Pomorzanka”. ... :: więcej

Konkurs "Nasza wieś - naszą szansą"
Szanowni Państwo,Fundacja Wspomagania Wsi we współpracy z Bankiem Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych ogłaszają kolejny konkurs grantowy realizowany we wsiach i miastec ... :: więcej

DWOREK NA SPRZEDAŻ !
"Dwo ... :: więcej

  Kto jest online
Jest
7 gości i
0 użytkowników online

Jesteś niezalogowany. Możesz się zalogować, lub zarejestrować klikając tutaj.

  Login
 Nazwa użytkownika
 Hasło
 Zapamiętaj mnie

Jeszcze nie masz u nas konta? Możesz je założyć.
    Główna »  Barłożno  Szukaj  
 VIII Bieg Pamięci Ks. Senatora    Artykuły
Kociewiacy, my lubimy biegać (i chodzić)! Skąd taki wniosek? Ano dwa tygodnie temu chodziliśmy i biegaliśmy w Osiecznej z Robertem Korzeniowskim, w niedzielę biegaliśmy w Barłożnie, a 2 maja wystartujemy w Biegu Ulicznym w Zblewie z okazji rocznicy 700-lecia tej szacownej miejscowości. W Barłożnie było tyle kategorii i takie tempo startów i finiszów, że chcąc nie chcąc musiał też biegać fotoreporter - od STARU do METY i na odwrót. 


Bieg między biegami

Tak więc fotoreporter startował w dodatkowej, tytułowej konkurencji. Ale od początku. I skupmy się na poboczach imprezy.

Niedziela, wyjątkowo chłodno. Czas mszy. Jacyś młodzieńcy po kierownictwem dorosłego mocują w centrum Barłożna dwa banery za napisem META i START. Nie ma, jak w Osiecznej, na nich logo wielkich firm. W ogóle tu wszystko jest inaczej niż tam. Nie ma na imprez towarzyszących, nie ma gastronomii pod chmurką. Albo weźmy samą wioskę - leżącą wśród urodzajnych pól, rozczłonkowaną, architektonicznie straszliwie nieskładną. Śliczny barkowy kościół p.w. św. Marcina obnaża szpetotę bloków i klockowatych "willami" z okresu PRL-u, ciepły kolor ścian świątyni kłóci się z gryzącym fioletem jednego z domów. Rażą też w centrum fragmenty rozwalonego muru i resztki kunsztownie ornamentowanej werandy z drewna. Sporo czasu upłynie, nim ta kiedyś zapewne piękna wieś stanie się pod tym względem spójna.

Za to trasy biegu są zdecydowanie lepsze niż w Osiecznej. Tu można je komponować rozmaicie - w kółka, owale i rozmaite pętle.
Przed 13.00 zajeżdżają autobusy i samochody osobowe. Przy MECIE stoi ciągnik z naczepą, na której ustawiono megafon. Proste i pomysłowe. Są policjanci, strażacy,

trenerzy, pojawiają się osoby oficjalne, inaczej oficjele.

Rozpoczęcie. Ze schodów szkoły mówią dyrektor szkoły Justyna Czarnecka, wójt gminy Skórcz Erwin Makiła i kierownik zawodów, świetny trener ze Skórcza Jerzy Mykowski. Cel imprezy - poza tym oczywistym, sportowym - upamiętnienie ks. senatora Feliksa Bolta. Występuje poczet sztandarowy, zebrani śpiewają hymn, zuchy składają kwiaty przed obeliskiem. Wójt mówi o niepowtarzalnej atmosferze zawodów.

Potem już idzie jak błyskawica. Trudno się dziwić. Jest 12 kategorii.
Pierwsze starty. Jedna pętla. Potem - w starszych kategoriach -  dwie i  trzy (seniorzy). Po rozgrzewce niektórych znać, że nie zjechało tu jakieś pospolite ruszenie, a zawodnicy z klubów - m.in. ze Starogardu, Tczewa i Pelplina. Widać to też na finiszu. Tuż przed metą ci z klubowych "stajni" rzucają okiem na zegarek. Jak zawodowcy. Zupełnie jakby bardziej ich interesował osiągnięty czas niż miejsce.
Reporter rejestruje moment startu, strzela z aparatu w momenciestrzału startera, wybiera też w tłumie swoje czarne konie. Na przykład dziewczynę, która na STARCIE rozgrzewa się z takim wdziękiem, że musi wygrać. I - wygrywa.
Między tymi przebieżkami od STARTU do METY reporter znajduje chwilę czasu na rozmowę ze znakomitą kolarką Kasią Labon i jej ojcem Stanisławem (z klubu, który "Kociewiak" nazwał swojego czasu "Labon Family" z Kościelnej Jani). Kasia i tata są
raczej pewni
zwycięstwa w kategorii juniorek, ale zawsze wypada powiedzieć: - Zobaczymy, jak będzie. I bieg. Kasia wygrywa.

Nie jest to tekst o sporcie, a więc nie będziemy tu dywagować, kto jeszcze jest pewniakiem, a kto czarnym koniem. Chociaż intryguje nas Sławomir Reimus z Lubichowa, który pewnie wygrywa 8. kategorię. Mówi, że nie trenuje w żadnym klubie. Reporterowi nie bardzo chce się w to wierzyć. Po chwili wychodzi szydło z worka. Jego tata dyskutuje z maratończykiem Grzegorzem Gajdusem ze Skórcza. Okazuje się, że trenowali i biegali razem, i że tata Reimus niewiele ustępował mistrzowi. Chłopak ma po prostu geny po ojcu.

Bieg seniorek i seniorów to już walka na całego. Pierwsi wejdą do historii imprezy, wynik pójdzie też w świat, może nie ten wielki, ale zawsze. Uznanie budzi pan Kościelny, pracownik Urzędu Gminy Skórcz, stuprocentowy amator. Startuje w tym biegu co roku, walczy z najgroźniejszym dla siebie przeciwnikiem, a mianowicie z sobą samym.Trzecie okrążenie kończy już nawet nie na szarym końcu, ale za to jak prawdziwy mistrz - w asyście dzieciarni. 

Koniec. Goście idą do szkoły na kawę, zawodnicy błyskawicznie znikają. Zmachany reporter wsiada do auta, rusza. Jadąc dochodzi do wniosku, że najlepiej jednak biega się samochodem.
Tekst i foto Tadeusz Majewski

1. Przed szkołą. Zdjęcia: Na schodach przed szkołą - schodzi poczet sztandarowy;  zuch składa kwiaty przed pomnikiem ks. senatora Feliksa Bolta; startują maluchy; zwycięstwo tuż tuż; Druga od lewej wygra - przewiduję zwycięstwo. I faktycznie wygrywa; tak się biegnie po pierwsze miejsce; ruszają starsi; no i co, znowu wygrałam - zdaje się mówić Kasia Labon. Obok tata; pan Kościelny na finiszu. Brawo za piękną walkę.

Za tygodnikiem Kociewiak - piątkowe wydanie Dziennika Bałtyckiego.

Wyniki biegu - patrz:
http://www.kociewiacy.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=716&topic=2
 

Wysłany przez kociewiak opublikowano czwartek, 28 kwiecień, 2005 - 09:48
 Wyślij ten artykuł do przyjaciela   Strona do wydruku    Artykuły  


VIII Bieg Pamięci Ks. Senatora | Zaloguj/Zarejestruj się | 0 Komentarzy
Komentarze są własnością nadsyłającego. Nie odpowiadamy za ich treść.
 BiP

 ZDROWIE

 TURYSTYKA
 OFERTY REGIONU
“Polpharma” - Ośrodek Wypoczynkowy. Okazja!
Turnus taniej o 200 złotych ... :: więcej
Ocypel, Trzechowo - atrakcyjna oferta!
Atrakcyjnie nieruchomości na sprzedaż!... :: więcej
Wynajmę lokal
Lokal pod działalność handlowo-usługową o powierzchni 350 metrów kwadratowych... :: więcej
Wójt Gminy Kaliska ogłasza konkurs na stanowisko Menadżera Zdrowia - Kierownika Ośrodka Zdrowia w Kaliskach, na stanowisko Inspektora ds. projektów realizacyjnych i promocji gminy oraz na.... :: więcej

 REKLAMA

Kliknij

 Poprzednie artykuły
Piątek, marzec 31
·Przed budowa autostrady
środa, marzec 22
·Powiatowy Turniej KGW
Czwartek, marzec 16
·Jubileusz
Wtorek, marzec 14
·Pocztówka z początku XX w.
Poniedziałek, marzec 06
·WÓJT GMINY SKÓRCZ zaprasza
środa, marzec 01
·Ogłoszenie
Wtorek, luty 28
·RADNI III KADENCJI
Poniedziałek, luty 27
·Praca ewentualnie dla "mrówek"
Czwartek, luty 23
·ARCHIWALNE. Własny kąt
Wtorek, luty 21
·ARCHIWALNE. Tury drugiej tury
 Starsze artykuły


Copyright © 2003 - 2005 Media-Kociewiak
Teksty i zdjęcia prosimy przysyłać na adres - portal@kociewiacy.pl | Reklama
Webmaster - PioFal