www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
środa, 28 październik 2020
 
 

ARTYKUŁ ARCHIWALNY
Na Piernika Górce

Witold Piernicki co roku zaskakuje nas jakimiś dziełami, które wystawia na wzgórzu przed Skórczem przy szosie ze Starogardu. Wzgórze nawet ma nazwę - Piernika Górka.


- Tak to nazywają, a ja się wcale nie obrażam. Nawet mi się to podoba - mówi pan Witold.
Trzy lata temu na górce stały wielkie druciane zwierzęta, które miały klientom służyć za szkielety pergoli. Tu i ówdzie je kupowano, ale nie dało się z tego żyć. Dwa lata temu Piernicki wziął się za rzeźbę w drewnie, szkoda że z założenia ogrodową, bo wiele jego dzieł mogło z powodzeniem zdobić niejedną galerię sztuki. A co w tym sezonie?
Na Piernika Górce wyrasta drewniany domek - z "bawolim oczkiem", ozdobnym erklem od frontu, z trzciną na dachu. Wymiary? 4 na 5 metrów, jest i mieszkalne pięterko.
- To reklama moich umiejętności - mówi artysta, rzemieślnik, wcześniej rolnik, który wpadł w "pułapkę Balcerowicza". - Jeżeli ktoś sobie zażyczy, to mu taki domek postawię. Ale ten domek nie jest tylko "reklamówką". Będzie w nim galeria z moją twórczością.
 Coraz częściej w naszych objazdach słyszymy, że nasz powiat powinien mieć tak zwany żywy skansen (repliki kociewskich chałup, w środku eksponaty, wypiek chleba, dojenie np. kozy na oczach gawiedzi, czyli turystów, wypalanie garnków jak to kiedyś bywało itp.). Czy podjąłby się pan zaprojektować i zbudować taki skansen?
- Gdyby było takie duże zlecenie, to od razu zakładam firmę! - zapala się pan Witold. - To dopiero wyzwanie. Budowa tego domku to dla mnie drobnostka. 
D.S.

1. Witold Piernicki po raz pierwszy kładzie strzechę na domek. Fot. Tadeusz Majewski.

2. Artysta i koń. Zwierzę jak żywe, prawda? Fot. Tadeusz Majewski.
 

 

INNE DANE
DATA PUBLIKACJI: 2005-05-23 11:47:13
SERWIS: gminaskorcz.kociewiacy.pl
UPIEA v. 0.7
© Piotr Madanecki 2006
 
REKLAMA 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!