www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
środa, 21 październik 2020
 
 

ARTYKUŁ ARCHIWALNY
Chciałby usłyszeć swoje utwory

 "Niby wszystkim się podoba, co robię, ale nikt nie chce mi pomóc. Nikt nawet nie zachęca do dalszego tworzenia
       
Bogusia Pazdę z Mirotek każdy zna. Nie tylko wieś, ale i cała okolicy. Jednak o jego talencie wielu dowie się dopiero teraz.
- Tak dokładnie to mieszkam na Gapicy. Niby Mirotki, ale to nie to samo. To takie drugie Mirotki, około 50 zabudowań. Skąd nazwa? Starsi powiadają, że mieszkało tu sporo ludzi o nazwisku Gapa i Gapscy. Stąd.

Układam słowa i melodie

Przed jednym z domów stoi kapliczka, dzieło Bogusia. Jedziemy obejrzeć. Po drodze co chwila pokazuje ręką. -  O, tu robiłem, ten sklep budowałem - mówi. 
Z zawodu Boguś jest murarzem - tynkarzem i kafelkarzem. We wsi mówią o nim "złota rączka". Ale on przede wszystkim ma duszę artysty. Układa słowa i melodie do piosenek i  maluje.
- Teraz dla synka mojego przyjaciela Michała maluję Anioła Stróża. Na płótnie, farbami olejnymi. Skąd umiem? Kiedy uczyłem się w zawodówce w Malborku, skierowano mnie na plener do Nowego Sącza. Tam poznali się na moim talencie. Niestety, dalej już nikt mną się nie zajmował. W ogóle nikt nie chce mi pomóc. Pewnie dlatego, że jestem biedny. Gdybym miał pieniądze, podpłaciłbym i byłoby inaczej.Śpiewa jedynie znajomym
A Boguś chciałby, żeby te jego utwory ktoś wykonał publicznie (sam nie gra na żadnym instrumencie). Przede wszystkim religijne pieśni, w kościele. Teraz śpiewa je jedynie znajomym. Bardzo im się podobają. Jednym z nich jest właściciel sklepu Marek Graban, który  poznał nas z Bogusiem.
- Nie ma u nas we wsi ani w gminie osoby, która podałaby mu rękę - mówi pan Marek. - Szkoda takiego talentu. Henryk Sikora, jak słyszał śpiewaną przez Bogusia pieśń o Ojcu Świętym, płakał ze wzruszenia. Pazda to talent, tylko brakuje mu przebicia.

A oto fragment tejże pieśni:
Piotrze, Piotrze powiedz mi / Czemu w oczach Twoich widzę łzy / Wszak my Cię kochamy / Bo Ty masz klucze od niebios bramy.
Piotrze, Piotrze powiedz mi / Czy nadejdą jeszcze lepsze dni /  Bo miłości w świecie ciągle brakuje / Więc niech każdy z nas, tak jak Ty Jezusa miłuje.
Piotrze, Piotrze góra ta wspaniała / Na niej widnieje krzyż Boża chwała / Miłość Twa Piotrze nie zaginie / W naszym mieście, mieście Pelplinie.

Będę miał
Bogdan Pazda, w opinii sąsiadów skromny i  pracowity człowiek,  najbardziej lubi tworzyć. Ale życie jest brutalne. Z twórczości się nie utrzyma. Dlatego wykonuje bardziej przyziemne prace.
- Muszę też od czasu do czasu pójść na dyskotekę - mówi. - Szukam kontaktu z młodymi. Uczę ich uczciwości, miłości i dobroci. Dzisiaj szkoła niczego nie uczy, bo nauczyciel się boi, może oberwać od ucznia. Dopóki się nie ożenię, będę miał zawsze 18 lat. Nikt mi nie daje 36.
Często bywa też w kościele. Podziwia cierpliwość księdza proboszcza i jego podejście do wiernych. I to, jak on dba o kościół. Dzięki niemu parafia wygląda zupełnie inaczej jak kiedyś.
Tekst i foto Teresa Wódkowska

Na podstawie artykułu Tygodnika Kociewiak środowe wydanie Dziennika Bałtyckiego

INNE DANE
DATA PUBLIKACJI: 2004-11-04 11:54:17
SERWIS: gminaskorcz.kociewiacy.pl
UPIEA v. 0.7
© Piotr Madanecki 2006
 
REKLAMA 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!