www.mamboteam.com
MIASTO SKÓRCZ  
STRONA GŁÓWNA
niedziela, 26 luty 2017
 
 
Architektura dawnych zakladów przemysłowych na Kociewiu. Tartak w Skórczu
sobota, 27 luty 2016


Wyschnięty cmentarz starych drzew / już niepachnący kroplą soczystej żywicy / w dyszącym dniu minionego lata / Tu nawet nieugaszone pety nie chcą wzniecić ognia / a stara sygnaturka ze wstydu nie ma zamiaru zdradzić daty swoich urodzin / Wszelkiego rodzaju larwy porzuciły niegdyś twarde łódki kory / bezzębne korniki już dawno wyzionęły ducha / a na piaszczystych wydmach radość udaje / lekko stuknięta od samotności zrudziała dziewanna
Czytaj całość...
 
BARBARA DEMBEK-BOCHNIAK. Uroczysty Apel Pamięci w Lesie Zajączek
wtorek, 13 październik 2015


Las Zajączek koło Skórcza. Tutaj 76 lat temu 100 do 150 mieszkańców Skórcza i okolicznych wsi zostało rozstrzelanych w serii zbiorowych egzekucji przeprowadzonych bez sądów przez hitlerowców, funkcjonariuszy niemieckiej żandarmerii oraz członków Selbstschutzu. W masowych grobach spoczęli nasi bliscy, sąsiedzi naszych przodków, przedwojenna inteligencja.
Czytaj całość...
 
SKÓRCZ. Apel Pamięci w 76. rocznicę mordów na mieszkańcach Kociewia
poniedziałek, 05 październik 2015


W niedzielę 11 października o godz. 14 przy mogiłach zbiorowych ofiar terroru niemieckiego nr 43-48 w Lesie Zajączek rozpocznie się organizowany po raz pierwszy uroczysty Apel Pamięci w 76. rocznicę mordów na mieszkańcach Ziemi Kociewskiej w Lesie Zajączek przez hitlerowskiego okupanta.
Czytaj całość...
 
W SKÓRZECKIEJ PIEKARNI. Derzewscy. Wreszcie własna własność (2005 r.)
czwartek, 02 kwiecień 2015


Odwiedzamy małe firmy, pytamy o ich przeszłość. Niektóre liczą sobie więcej niż 15 lat, czyli mają TRADYCJĘ. Zaskakującą tradycję ma piekarnia M.M. Derzewscy w Skórczu.
Czytaj całość...
 
Piękna fotomodelka z Rokocina pognała mnie do Skórcza! - ok. 100 koment. na Fb
niedziela, 16 listopad 2014


Wybrałem się z aparatem fotograficznym w wielką podróż po naszym Kociewiu, by uwiecznić te wszystkie buzie, które mizdrzą się do nas ze słupów, płotów i witryn sklepów, by zostać Ich Ekscelencjami, czyli Naszymi Wybrańcami. W Rokocinie, w moim ulubionym sklepie, gdzie kusi zawsze świeża szneka z glancem, a damska urocza obsługa zawsze mile przeciąga samogłoski na końcu wyrazu w charakterystyczny sposób: Do widzeniaaaaaa!, zrobiłem pierwsze zdjęcie.
Czytaj całość...
 
Bardzo ciekawa książka Grzegorza Piotrowskiego "Kolejarze ze Skórcza i okolic"
poniedziałek, 06 październik 2014


W 2013 r. ukazała się bardzo wartościowa książka Grzegorza Piotrowskiego pt. "Kolejarze ze Skórcza i okolic". Zachęcam do jej zdobycia i przeczytania. Niżej zamieszczam wstęp, w którym czuje się niemalże klimat powieści Marqueza "Sto lat samotności". Z przyczyn technicznych pominąłem przypisy (są w wersji pdf). Do książki tej jeszcze powrócę i szerzej ją przedstawię,  gdyż mam nadzieję, że już sam wstęp wywoła twórczą dyskusję na mojej stronie na Fb.  
Tadeusz Majewski 
Czytaj całość...
 
Młyn "Pod Orłem" w Skórczu dziś i 10 lat temu
wtorek, 02 wrzesień 2014


W przeciwieństwie do starogardzian mieszkańcy Skórcza mieli świadomość, że ich młyn ma wielką wartość...  
Czytaj całość...
 
Kręcimy film o Nogach, Gzellach, Paschilkach, Jerkiewiczach i innych
niedziela, 12 luty 2017


Dzięki Zydze Anhaltowi poznałem kilku bardzo ciekawych autorów ze Skórcza. Przede wszystkim Marię Romanowską, która pod pseudonimem Honorata lat co tydzień
przez 6 pisała dla mnie, tzn. do prowadzonej przeze mnie "Gazety Kociewskiej" wspaniałe wspomnienia wileńsko-warmińsko-pomorsko-kociewskie. Zyga poznał mnie również z Kazimierą Jerkiewicz, dzięki czemu mogłem w 2007 roku napisać ten tekst.
tm
Czytaj całość...
 
SKÓRCZ. Ostatnia droga Burmistrza
piątek, 09 maj 2014Ostatni dzień kwietnia 2014 roku był ostatnim dniem Ziemskiej Drogi Burmistrza Skórcza Ryszarda Dąbka. Tego dnia, w samo południe z kościoła pw. Wszystkich Świętych po pogrzebowej liturgii ulicą Spokojną ku cmentarzowi ruszył kondukt żałobny z ciałem Burmistrza.
Czytaj całość...
 
STANISŁAW SIERKO. Barista niczym czarodziej
czwartek, 24 kwiecień 2014


Niezwykłe obrazy na kawie mieli okazję podziwiać wszyscy, którzy przybyli w miniony piątek do "Kawiarenki pod sztalugą" zorganizowanej przez skórzeckie Warsztaty Terapii Zajęciowej "Caritas". Obrazy te wyczarowywał profesjonalny barista przybyły z Bydgoszczy.

Czytaj całość...
 
LISTY. GRAŻYNA GRABOWSKA. Ksiądz Józef Rozkwitalski
czwartek, 27 luty 2014

Dziękuję za zamieszczenie tekstu o Litewskich – a nuż się ktoś odezwie.

Na zdjęciu zbiorowym z komunii Alicji w drugim - trzecim rzędzie, po środku stoi ksiądz. To Józef Rozkwitalski, kuzyn mojego dziadka Alojzego Firyna, syn Józefa Rozkwitalskiego i Weroniki z domu Firyn. Podaję za internetowymi źródłami:
urodził się 8 grudnia 1889 roku w Bobowie pod Dabrówką. Po złożeniu egzaminu dojrzałości w 1912 roku studiował w Seminarium Duchownym w Pelplinie. Święcenia kapłańskie otrzymał cztery lata później, następnie pracował jako wikary w Starogardzie Gdańskim. Od 1920 roku uczył religii i propedeutyki filozofii w Państwowym Gimnazjum Klasycznym w Grudziądzu, wywierając znaczny wpływ na kształtowanie się osobowości młodzieży.
Czytaj całość...
 
GRAŻYNA GRABOWSKA. Litewscy. Dalsze informacje nt. rodziny Firynów i rodzin spokrewnionych
niedziela, 23 luty 2014
Przyrodnia siostra Aleksandra Dominikowskiego (męża Heleny Firyn, najstarszej siostry mojego dziadka Alojzego), Anna Marta Lewicka wyszła za mąż za Franciszka Jerzego Litewskiego. W ich tartaku w Skórczu podczas wojny ukrywała się córka Heleny i Aleksandra – Cecylia z małym Januszkiem, poszukiwana przez gestapo. Sadząc z ilości zachowanych zdjęć, Helena Dominikowska i jej córki często gościły w Skórczu...


Czytaj całość...
 
LISTY. Aleksandra Ciechowska na YouTube
piątek, 31 styczeń 2014
Miało mi poinformować, że mieszkanka Skórcza, nasza wokalistka Aleksandra Ciechowska zaprezentowała swój utwór wokalny "Zostań tu" na YouTube. Utwór, nagrany z zespołem "Akcent"  doskonale oddaje klimat muzyczny z lat osiemdziesiątych. Kliknij na Aleksandra Ciechowska YouTube.
Bogdan Romanowski 
 
SANDRA SÓJKA. "Obcasy" i inne interesujące prace
wtorek, 03 grudzień 2013
Sandra Sójka mieszka w Skórczu, uczy się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gd. Chodzi do I klasy technikum reklamy. Wybrała ten kierunek, gdyż chce kształcić swoje zainteresowania plastyczne.
Czytaj całość...
 
SKÓRCZ – POLICJA POSZUKUJE ŚWIADKÓW WYPADKU DROGOWEGO
wtorek, 03 grudzień 2013
Policjanci ze Skórcza wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego z udziałem rowerzysty, do jakiego doszło w miejscowości Mirotki, gdzie kierowca samochodu osobowego potrącił jadącą na rowerze kobietę i oddalił się z miejsca zdarzenia.
Czytaj całość...
 
SANDRA SÓJKA. Warsztaty malarskie z batiku
niedziela, 03 listopad 2013
Batik to nazwa techniki farbowania tkanin. Polega ona na nanoszeniu wosku na tkaninę, a następnie farbowaniu jej. Wzory przeważnie są skomplikowane i wielobarwne, co wymaga kilkukrotnego powtarzaniu procesu woskowania, farbowania i usuwania wosku.
Czytaj całość...
 
STANISŁAW SIERKO. Kolejny album - Skórcz w fotografii
środa, 28 sierpień 2013
Już wkrótce, bo dokładnie 13 września, odbędzie się uroczysta prezentacja kolejnej publikacji dokumentującej miasto Skórcz. Tym razem będzie to wydanie albumowe przedstawiające aktualny Skórcz w fotografii. Redakcja "Głosu Powiatowego" objęła to wydanie patronatem medialnym.

W ostatnich latach Skórcz bardzo się zmienia. Pięknieje. Dzisiaj już zapominamy o tym, jak wyglądało to miasto jeszcze niedawno. Właśnie fotografia stwarza szansę utrwalenia przemian.
Czytaj całość...
 
SKÓRCZ - ZATRZYMANO CZTERECH WŁAMYWACZY
poniedziałek, 25 marzec 2013
Policjanci ze Skórcza zatrzymali 4 osoby, które włamały się do budynku gospodarczego. Złodzieje ukradli między innymi formy do produkcji pustaków, części od motoroweru oraz inne metalowe przedmioty. Swoje łupy ukryli w lesie.  Wśród zatrzymanych jest 3 nieletnich. Włamywacze wpadli na gorącym uczynku, gdy próbowali wywieźć z lasu skradzione przedmioty....

Czytaj całość...
 
ANTONI CHYŁA. Gawędy - o wieńcu, kłusownikach i Psie Przyjacielu
niedziela, 10 marzec 2013
Gawęda o wieńcu
Chciałbym podzielić się refleksją nad słowem "wieniec" - oczywiście w kategorii łowieckiej.
Według Słownika Języka Polskiego z roku 1981 "wieniec" to "wiązanka w kształcie koła, upleciona z kwiatów, liści, kłosów itp. Łowieckie "poroże jelenia"...
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 39 z 81WIEŚCI Z KOCIEWIA
  TYTUŁ DATA PUBLIKACJI SERWIS POPULARNOŚĆ 
PAULINA - BLOG PIELĘGNIARKI. Wiosna 2013. Neo [2017-02-26] WIRTUALNE KOCIEWIE [41]  
MARICN WOJAK rozmawia ze spontaniczną piosenkarką ALEXANDRĄ WEGNER [MŁODZI-STG] [2017-02-26] WIRTUALNE KOCIEWIE [238]  
„Wisła w dziejach Polski”– otwarcie II części wystawy stałej w Muzeum Wisły w Tczewie [2017-02-26] WIRTUALNE KOCIEWIE [40]  
EDMUND ZIELIŃSKI. Rybałci pomorskich krain [2017-02-26] WIRTUALNE KOCIEWIE [21]  
PRACA. Dekpol S.A. w zw. z dynamicznym rozwojem firmy zatrudni osobę na stanowisko... [2017-02-26] WIRTUALNE KOCIEWIE [34]  
WIERSZOWANE POCZTÓWKI STANISŁAWA SIERKI. Wiosenne czekanie na Palmową Niedzielę [2017-02-26] WIRTUALNE KOCIEWIE [28]  
OWIDZ. Tworzą Muzeum Mitologii Słowiańskiej! Prośba o wsparcie [2017-02-26] GMINA STAROGARD GDAŃSKI [22]  
JUSTYNA SZARKOWSKA o XIX Gminnym Konkursie Wiedzy o Kociewiu [2017-02-26] GMINA ZBLEWO [30]  
GMINA SKÓRCZ - WOJNA O SZKOŁY. "Najważniejsze jest Dobro Dzieci" [2017-02-26] GMINA SKÓRCZ [29]  
ROLNICTWO. PREZES LECH KOLASKA m.in. o upadłości małych ubojni i przetwórni [2017-02-26] GMINA ZBLEWO [187]  
10 MAGICZNYCH MIEJSC KOCIEWIA. Czarnowodzkie Lądy (462 ha łąk z XIX w.), kanał Wdy, akwedukty [2017-02-23] GMINA CZARNA WODA [9090]  
Oferty pracy zgłoszone do Powiatowego Urzędu Pracy w Starogardzie Gd. - 15.02.2017 [2017-02-22] WIRTUALNE KOCIEWIE [66]  
Dekpol S.A. w związku z dynamicznym rozwojem firmy zatrudni... [2017-02-22] GMINA ZBLEWO [108]  
BARŁOŻNO. Gmina ratuje wyrzuconych na bruk [2017-02-21] GMINA SKÓRCZ [101]  
PAULINA - BLOG PIELĘGNIARKI [już na 1. miejscu w swojej kategorii] Barykada [2017-02-21] WIRTUALNE KOCIEWIE [110]  
LISTY. MARIAN LENZ. Gorąco popieram rodziców z Mirotek! [2017-02-21] GMINA SKÓRCZ [85]  
STAROGARD GDAŃSKI - ZAPROSZENIE NA DEBATĘ W SKARSZEWACH [2017-02-21] GMINA SKARSZEWY [54]  
STRABAG wybuduje węzeł komunikacyjny w Starogardzie [2017-02-20] STAROGARD GDAŃSKI [110]  
O Kolejowej Ekipa z Pomorza. Romantyczne polowanie na lokomotywy [2017-02-20] GMINA CZARNA WODA [340]  
10 MAGICZNYCH MIEJSC KOCIEWIA.OGRÓD BOTANICZNY ARBORETUM WIRTY, E-BOOK [32597 odwiedzin] [2017-02-19] GMINA ZBLEWO [32709]  
10 MAGICZNYCH MIEJSC KOCIEWIA! Długie - niezwykła wieś w Borach Tucholskich [2017-02-19] GMINA OSIECZNA [12794]  
ANTONI CHYŁA. Józef Wałdoch z Zajączka zaczynał koszenie wypowiadając słowa „W imię boskie [2017-02-18] WIRTUALNE KOCIEWIE [1030]  
Międzynarodowe Mistrzostwa Polski WBBF-WFF Starogard Gdanski! [2017-02-18] STAROGARD GDAŃSKI [67]  
GRODZISKO OWIDZ serdecznie zaprasza na wydarzenia [2017-02-18] GMINA STAROGARD GDAŃSKI [63]  
PIERWSZE W POLSCE BOISKO FOOTGOLFOWE! Nowa atrakcja blisko Kociewia [2017-02-18] STAROGARD GDAŃSKI [92]  
LISTY. Jak mam dziękować za tak przecudny artykuł [o gen. Hallerze] [2017-02-16] STAROGARD GDAŃSKI [104]  
W Starogardzie nieśli Generała Hallera w bryczce jak w lektyce! [2017-02-16] STAROGARD GDAŃSKI [5684]  
Pierwsza operacja na sercu w Starogardzie [2017-02-15] STAROGARD GDAŃSKI [5063]  
STAROGARD ZNOWU W MEDIACH OGÓLNOPOLSKICH. STRZELALI Z WIATRÓWKI DO CZŁOWIEKA [2017-02-14] STAROGARD GDAŃSKI [123]  
ANTONI CHYŁA. Byłe Nadleśnictwo Drewniaczki - historia i teraźniejszość [2017-02-14] WIRTUALNE KOCIEWIE [1134]  

Więcej...
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!