www.mamboteam.com
MIASTO SKÓRCZ  
wtorek, 11 sierpień 2020
 
 
SKÓRCZ. Apel Pamięci w 76. rocznicę mordów na mieszkańcach Kociewia Drukuj E-mail
poniedziałek, 05 październik 2015


W niedzielę 11 października o godz. 14 przy mogiłach zbiorowych ofiar terroru niemieckiego nr 43-48 w Lesie Zajączek rozpocznie się organizowany po raz pierwszy uroczysty Apel Pamięci w 76. rocznicę mordów na mieszkańcach Ziemi Kociewskiej w Lesie Zajączek przez hitlerowskiego okupanta.

Od kilku lat do zorganizowania takiego apelu przymierzał się Antoni Chyła i teraz to marzenie realizuje. Włączył m.in. do akcji młodzieżówkę Ochotniczej Straży Pożarnej. Przybyli już na miejsce grobów masowych i odbyła się próba generalna. Młodzież ćwiczyła odezwy na wezwania. Sprzęt akustyczny działał bez zarzutu.
Takiego Apelu Pamięci w Skórczu jeszcze nie było.- Data nie jest przypadkowa, gdyż 12 października 1939 r. w obozie dla internowanych w Skórczu uwięziono m.in. 70 nauczycieli z powiatu starogardzkiego aresztowanych tego dnia. Po tygodniu zostali wywiezieni do więzienia w Starogardzie i zlikwidowani w Lesie Szpęgawskim. Tam uroczystość upamiętnienia odbywa się we wrześniu, a 11 listopada różne inne - mówi Antoni Chyła. - Niech w tym dniu Skórcz uczci pamięć poległych...

 
 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!