www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
czwartek, 09 lipiec 2020
 
 
Smętowo. Dlaczego w Smętowie zawracają gapy? Drukuj E-mail
czwartek, 23 listopad 2006
Rozmowa z wójtem gminy Smętowo – Jerzym Zielińskim

 

-  Pojawiają się zarzuty mieszkańców gminy Smętowo, że w gminie nic się nie dzieje, że jest wysokie bezrobocie, że są trudności komunikacyjne, a władza nie robi nic, aby ludziom żyło się lepiej. A plany są, aby zlikwidować jeszcze kilka połączeń kolejowych. Jeden z mieszkańców powiedział, że „w Smętowie to tylko gapy zawracają”.
-  Jesteśmy jedną z niewielu gmin, która ma w ogóle połączenia kolejowe. Jest dwóch przewoźników, gdzie jeden drugiemu podbiera pasażerów. Nie jest też do końca prawdą, że połączenia te zostaną zlikwidowane. Zarzuty tej osoby, że w Smętowie to gapy zawracają, są bezpodstawne. Niech przyjdzie tu i przedstawi swoje zarzuty. Znam wiele rodzin, które przeprowadziły się do Smętowa i są zadowolone.

-  Czy widziałby pan możliwości współpracy z innymi gminami na zasadzie działania związku międzygminnego, a jeśli tak, to na jakich płaszczyznach?
-  My cały czas ze sobą współpracujemy. Kiedyś kilka gmin złożyło się na zakup sprzętu do ratownictwa drogowego. W razie wypadku taki sprzęt miał być używany nieodpłatnie przez te wszystkie gminy. Teraz sprzęt jest w Skórczu i za każde użycie trzeba płacić. Ale wspólnie z innymi gminami korzystać będziemy z usług starogardzkiego Starkomu.

-  Co pan, jako wójt, uważa za swój największy sukces?
-  Rozpoczęcie budowy kanalizacji, dokończenie zwodociągowania gminy i wymiana sprzętu wodociągowego.

-  Jakie są pana plany, jeśli zostanie pan wójtem kolejną kadencję?
Stworzenie planu zagospodarowania przestrzennego gminy i projekt termomodernizacji budynku Zespołu Kształcenia i Wychowania w Smętowie.

-  Jak przebiega w Smętowie kampania wyborcza?
-  Jest spokojnie. Najważniejsze, aby na wyborach była wysoka, bo zwykle jest bardzo niska.

-  Może to wina elit rządzących, że frekwencja jest taka niska?
-  To może być argument. Bo to, co się dzieje na górze, w głowie się nie mieści.

-  Odniosłem wrażenie, że poczuł się pan dotknięty wypowiedzią mieszkańca na temat „zawracających gap”.
-  Miejscowość na dobre i złe strony. Są utrudnienia w komunikacji, to prawda. Ale ten pan bardzo kolokwialnie to nazwał, za bardzo poszedł w skrajność.
-  Dziękuję za rozmowę.
(waga, etom)

Od Redakcji:
Nie przyjęliśmy sugestii Wójta, aby zmienić tytuł naszej gazety i chociaż jeszcze nie jest tak popularna jak nazwisko włodarza Smętowa, to mamy nadzieję, ze taką się stanie. Albowiem nie tytuł stanowi o wartości gazety, a jej treść.
Następnego dnia od udzielenia wywiadu skontaktował się z nami telefonicznie wójt Jerzy Zieliński i przekazał nazwiska 3 mieszkańców gminy, którzy mieli obalić tezę o gapach. Postanowiliśmy to sprawdzić, chociaż 2 z nich nie mieszkało w Smętowie, tylko 1 na terenie gminy. Tak się złożyło, że tych pierwszych nikt nie odbierał telefonu. Udało nam się porozmawiać tylko z mieszkańcem Smętowa (choć jak nam powiedział mieszka on daleko, pod samym lasem). Okazało się, że wrócił on po prawie czterdziestu latach w rodzinne strony. Zawsze marzył o wsi. Po przejściu na emeryturę nie chciał zostać „poduszkowcem” (opartym na poduszce emerytem, wyglądającym przez okno) i wracając – spełnił swoje marzenie o przestrzeni, powietrzu. O mieszkańcu Smętowa, którego zacytowaliśmy w tytule powiedział, ze „on sam jest gapa”. Działalność władz skwitował krótko: „Brak inwencji, brak stanowisk pracy, a można zrobić tu coś, można... tylko szczerych chęci trzeba”.

Za pismem "Nasz Skórcz i okolice" nr 2

 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!