www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
piątek, 25 maj 2018
 
 
E-edukacja w Kościelnej Jani Drukuj E-mail
poniedziałek, 21 kwiecień 2008
Internet dla wszystkich
W Kościelnej Jani udało się zlokalizować internetowe Centrum Kształcenia na odległość. Jest to jedno z 256 takich Centrów w Polsce. Teraz każdy mieszkaniec gminy Smętowo może bezpłatnie korzystać z możliwości edukacyjnych, jakie stwarza internet. Ogromnym ułatwieniem dostępu do dobrodziejstw internetowych jest to, że Centrum pracuje przez 7 dni w tygodniu, czyli także w soboty i niedziele.

Każdy mieszkaniec, bez względu na wiek i  poziom wykształcenia, może korzystać z zasobów Centrum Kształcenia, co szczególnie jest dużym ułatwieniem dla osób, które nie mają dostępu do sieci Internet, a są zainteresowane zdobywaniem i uzupełnianiem swojej wiedzy. W Centrum zatrudnionych zostało dwóch pracowników, którzy są odpowiedzialni za udzielanie kompleksowej pomocy dla korzystających z Centrum.

Mądra decyzja gminy
W czerwcu ubiegłego roku Gmina Smętowo Graniczne podjęła decyzję o przystąpieniu do udziału w projekcie pod nazwą „Wioska internetowa – kształcenie na odległość na terenach wiejskich”. Pomysłodawcą i realizatorem  tego przedsięwzięcia jest Fundacja Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia z Dąbrowy Górniczej, natomiast partnerem projektu jest Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne OPTOLAND S.A., które jest odpowiedzialne za kwestie techniczne projektu.

Realizacja była możliwa dzięki pozyskanym przez Fundację środkom z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz  z budżetu państwa.

Głównym celem projektu było utworzenie 256 Centrów Kształcenia na odległość na wsiach, a w rezultacie zapewnienie mieszkańcom terenów wiejskich możliwości kształcenia ustawicznego w formie on-line.

Na terenie gminy Smętowo takie centrum zostało utworzone w miejscowości Kościelna Jania w budynku szkoły podstawowej. Jest to placówka o charakterze oświatowym, która została wyposażona w sprzęt komputerowy z oprogramowaniem (10 stanowisk roboczych + 1 stanowisko serwerowe dla pracownika obsługi) oraz szerokopasmowy dostęp do Internetu.

Co można zyskać korzystając z zasobów Centrum? Przede wszystkim poszerzyć własną wiedzę i zdobyć nowe umiejętności. Może to następować poprzez korzystanie ze stworzonej na potrzeby projektu platformy e-edukacyjnej, biblioteczki multimedialnej,  czyli komputerowych programów edukacyjnych, a także poprzez wyszukiwanie w sieci Internet interesujących danych, informacji, publikacji itp.
   
Internetowe szkolenia i biblioteka
Na chwilę obecną w ramach platformy e-learningowej dostępne są następujące szkolenia:
■    ABC PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
■    BIZNES PLAN
■    SPOSOBY EFEKTYWNEGO POSZUKIWANIA PRACY
■    OBSŁUGA PROGRAMU MS WORD
■    OBSŁUGA PROGRAMU MS EXCEL
■    OBSŁUGA INTERNETU I POCZTY ELEKTRONICZNEJ
■    JĘZYK ANGIELSKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH
■    JĘZYK ANGIELSKI DLA ŚREDNIOZAAWANSOWANYCH
■    JĘZYK NIEMIECKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH
■    JĘZYK NIEMIECKI DLA ŚREDNIOZAAWANSOWANYCH

Biblioteczka multimedialna zawiera następujące programy wspomagające kształcenie:
►    ATLAS ŚWIATA
►    ATLAS HISTORYCZNY
►    ENCYKLOPEDIA PWN 2008
►    SŁOWNIK POLSKO - ANGIELSKI
►    SŁOWNIK POLSKO – ROSYJSKI
►    SŁOWNIK POLSKO – NIEMIECKI
►    SŁOWNIK POLSKO – HISZPAŃSKI
►    SZKOLNY SŁOWNIK JĘZYKA POLSKIEGO
Wszelkie dostępne szkolenia są całkowicie bezpłatne, a każdy uczestnik otrzymuje certyfikat jego ukończenia.

E-learning dla każdego
Nauka przez Internet  posiada wiele zalet, przede wszystkim oszczędzamy czas i pieniądze, każdy uczy się we własnym tempie i w dowolnym czasie, istnieje możliwość prezentacji materiałów multimedialnych, które wzbogacają procesy uczenia, rozwijamy samodyscyplinę i kreatywność, dzięki e-edukacji podnosimy poziom znajomości technologii informatycznych -  umiejętności bardzo cennych na obecnym rynku pracy.

Oczywiście  zalet tych można wskazać znacznie więcej,  jednak niezaprzeczalne jest stwierdzenie, że e-learning to nowe narzędzie w edukacji, które z całą pewnością ma przyszłość i będzie wykorzystywane na szeroką skalę.
Dodatkowo „Wioska Internetowa” jest wyposażona w urządzenie wielofunkcyjne umożliwiające drukowanie, skanowanie i wykonywanie kopii dokumentów.

W związku z utworzeniem Centrum Kształcenia w Kościelnej Jani  siedem osób z gminy Smętowo uczestniczyło w konferencji promującej ów projekt. Wśród osób zaproszonych przez Fundację był przedstawiciel Rady Gminy, prezes organizacji pozarządowej, nauczyciel, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, Kierownik Administracji Oświaty i Wychowania, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury, a także przedstawiciel Urzędu Gminy. Celem tej konferencji, która odbyła się w Pucku w dniach od 11 – 12 marca br.,  była prezentacja projektu „Wioska internetowa – kształcenie na odległość na terenach wiejskich”.


Centrum Kształcenia w Kościelnej Jani jest czynne 7 dni w tygodniu:
Poniedziałek – piątek      w godz. 11 00 – 19 00
Sobota – niedziela            w godz. 13 00 – 17 00

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, nie tylko młodzież, ale także osoby dorosłe, które chcą nabyć nowe umiejętności.
Szczegółowych informacji udzielają pracownicy centrum pod numerem telefonu 018 353 39 03.

Tekst i Foto: Marlena Laskowska
 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!