www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
sobota, 23 styczeń 2021
 
 
DNI SMĘTOWA 2009 pełne wrażeń Drukuj E-mail
wtorek, 12 maj 2009

DNI SMĘTOWA 2009 pełne wrażeń – „Nasza gmina to nasz wspólny dom…”

Smętowska majówka upłynęła bezpowrotnie... Wszystkim nam zostały tylko wspomnienia po pełnym wrażeń dniu 2 maja, kiedy to po raz drugi nasz ośrodek wspólnie z opiekunami świetlic wiejskich był organizatorem Dni Smętowa.Tegoroczna impreza była połączeniem rekreacji z mnóstwem pokazów i występów artystycznych. Tłumie zebrani mieszkańcy naszego powiatu, przy pięknej słonecznej pogodzie, zgodnie z naszymi zapowiedziami nie mogli się nudzić.

Dni Smętowa rozpoczęły się pokazem reaktywowanego niedawno zespołu Era Dance. Przygotowany przez instruktorkę p. Monikę Apostołowicz 3 minutowy blok taneczny był dla nowego składu zespołu prawdziwym przetarciem przed kolejnymi występami. Następnie na scenie mogliśmy oglądać kolejnych młodych i tych trochę starszych artystów, którzy szlifują swoje muzyczne umiejętności w naszym ośrodku. Mowa oczywiście o grupie gitarowej „GRYF” oraz zespole seniorów „ZŁOTA JESIEŃ”. Widowni zaprezentował się także zespół „Kamyczek” oraz „Respekt” (oba z Kamionki) z ciekawą choreografią taneczną.


Ponadto w Smętowie po raz pierwszy zagościł teatr uliczny na szczudłach „Cztery żywioły”
z Chojnic, który przygotował kilka przedstawień w bardzo ciekawej aranżacji.

Obchody „Dni Smętowa” uroczyście otworzyła p. Wójt Gminy Smętowo – Zofia Kirszenstein, przedstawiając również informacje o dotychczasowych sukcesach, m.in. wizycie przedstawicieli gminy na Litwie.

Między czasie widzów rozbawiał i częstował słodyczami sympatyczny ogr – Shrek, który w przerwie między zdjęciami do kolejnej części filmu o swoich przygodach, postanowił majówkę spędzić na ziemi smętowskiej.

Tradycją „Dni Smętowa” stają się już wzloty balonem, które cieszyły się nie mniejszą popularnością niż w roku ubiegłym. Dla sympatyków sztuk walki przygotowaliśmy pokaz grudziądzkiego klubu karate Shorin-Ryu. Oprócz elementów samoobrony - jiu-jitsu, zawodnicy klubu zaprezentowali także techniczne elementu kobudo, z użyciem broni charakterystycznych dla tej sztuki walki.


W szranki o tytuł najsilniejszego człowieka powiatu amatorów stanęło 8 mężczyzn. Panowie rywalizowali w czwórboju siłowym, w skład którego wchodziły: wyciskanie sztangi o wadze 60kg, wyciskanie ciężarka o wadze 17,5 kg, trzymanie ciężarków w dłoniach
o ramionach prostych oraz ta najbardziej widowiskowa konkurencja - przeciąganie strażackiego żuka OSP Leśna Jania na dystansie 10m. Tym najsilniejszym został Adam Bujnowski ze Smętowa, wygrywając wspaniałą nagrodę rzeczową, puchar, beczkę piwa oraz tort! Kolejne miejsca zajęli: Robert Barabaś, Dawid Seroka i Tomasz Wodzik, Henryk Jabłoński, Rafał Kosieniak oraz Bartłomiej Kazubowski.

Natomiast w zawodach „Stronczków”, dzieci do lat 9 zwyciężył Bartłomiej Wawrzonkowski
z Bobrowca, uczeń II kl. PSP w Smętowie.

Gwiazdą tegorocznych obchodów naszej miejscowości był zespół Czerwony Tulipan
z Olsztyna, od 24 lat na polskiej scenie artystycznej, zdobywca wielu nagród na Ogólnopolskich Festiwalach. Pełen temperamentu i humoru zespół potrafi znakomicie przemienić tekst w satyryczną scenkę. Nie stroni jednak od piosenek lirycznych
i tekstów niosących treści powodujące refleksję. Ponad godzinny koncert wywołał sporo pozytywnych emocji.


Z zainteresowaniem zebrana publiczność uczestniczyła w konkursie wiedzy o gminie Smętowo. By wygrać monografię o Gminie Smętowo p. Anieli Przywuskiej trzeba było wykazać się znajomością historii. Jednym z pytań brzmiało: Kiedy i w jakim stylu wybudowano Kościół w Smętowie? lub: Kiedy został przyjęty herb gminy Smętowo Graniczne?

Niezwykłym i emocjonującym widowiskiem ujarzmiającym żywioł ognia połączonym z głęboką i żywą choreografią taneczną był pokaz fire show, który wykonała grupa tańca
i teatru ognia Raivo ze SCK w Starogardzie Gdańskim.


Ciekawym punktem imprezy była loteria fantowa przygotowana przez świetlice wiejskie działające na terenie naszej gminy. Dzięki ofiarności naszej publiczności udało się zebrać kwotę 1 tyś. złotych, którą przeznaczymy na działalność tych palcówek. Wśród wszystkich, którzy wzięli udział w loterii rozlosowano mnóstwo nagród rzeczowych. Ta najcenniejsza – kino domowe powędrowało do Arkadiusza Gajewskiego z Kościelnej Jani.

Do godziny 2 w nocy publiczności do tańca przygrywał Karol Kosik oraz Dj Mariusz Górzyński.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w przygotowaniu dni naszej miejscowości, a także wspaniałej publiczności. Dzięki Wam nasza uroczystość miała tak wspaniały przebieg. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę: Tomasza Surma i sieci sklepów „Rarytas”; p.  Anny Kowalskiej – kwiaciarnia „Wrzos”; p. Wiolety i Macieja Dubiela –sklep „Kacper”; p. Małgorzaty Langowskiej – sklep „Malwa”; p. Janusza Moczyńskiego – piekarnia „U Jasia”; p. Łukaszowi Kupczyk – sklep „Plus” w Pelplinie; p. Karola Szarmańskiego i całego Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie; p. Edyty i Eugeniusza Badziąg – sklep „Edyta”; p. Bogdana Wiśniewskiego – wicedyrektorowi LO w Pelplinie; p. Elżbiety Motykowskiej – Sołtysowi wsi Smętowo; Strażaków OSP z Leśnej Jani; p.  Bożeny Langowskiej i Kół Gospodyń Wiejskich; p. Stanisława Kostka – Dyrektora ZSP w Skórczu;

Na koniec zapraszamy wszystkich za rok na kolejne obchody Dni Smętowa już
w 2010 roku. A na „tapecie” będzie bardzo ciekawe brzmienie rockowych gitar. Zainteresowane zespoły mogą się zgłaszać już dziś.

Karol Nowakowski


INNE ZDJĘCIA 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!