www.mamboteam.com
 
sobota, 23 styczeń 2021
 
 
KOCIEWSKIE SENSACJE. Tunel łączący wsie: Frąca, Lalkowy i Rynkówka?! Tak - upiera się... Drukuj E-mail
środa, 01 czerwiec 2011
To może być rewelacja! Według pewnego byłego mieszkańca gminy Smętowo Graniczne, doskonale znającego trzy Janie, Kamionkę, Frącę, Rynkówkę i Lalkowy, te trzy ostatnie miejscowości są połączone tunelem. - Było to pod koniec lat sześćdziesiątych -  mówi ów dzisiaj 55-letni mężczyzna. - Weszliśmy (tu padają nazwiska - przyp. red.) w ten tunel w Rynkówce. Wejście było od lewej strony pałacu. Według naszych rodziców i innych osób, tunel ten łączył  trzy pałace: Rynkówkę, Lalkowy i Frącę. Przeszliśmy z 50 metrów.  Tunel był tak wysoki, że można nim było swobodnie iść. Nie poszliśmy dalej, gdyż ogarnął nas strach. To nie jest przyjemne, jak nie widać prześwitu...

      Mężczyzna ten obiecał skontaktować się z kolegą mieszkającym w gminie Smętowo, który ma zdjęcia pałaców oraz dużo wie o tunelu.
O tunelu mówi też historyk amator Eugeniusz Cherek: - Pamiętam, że przy kopaniu na polu znaleziono w ziemi jakiś dziwny obiekt z cegieł. Wyglądał jak okrągła kopuła całkowicie zakopanej w ziemi budowli. Zrobiono w niej dziurę. Nic nie było widać, tylko nieprzyjemną czerń. Wrzuciliśmy podpaloną gałązkę. Od razu zgasła. To znaczyło, że tam, być może rzeczywiście w tunelu, nie było tlenu.


- Starsi ludzie opowiadali też, że ten tunel nie tylko łączył te trzy pałace, ale również i kościół św. Barbary w Lalkowach - dodaje były mieszkaniec gminy Smętowo.

Sceptycznie na to patrzy historyk Regina Kotłowska. Owszem, słyszała o tunelu, ale prowadził on podobno z Rynkówki do lasku i jest zasypany. Z pewnością, gdy zbierzemy więcej informacji, pani Regina wypowie się szerzej.
- Wejścia do tunelu są zamurowane, a sam tunel zapewne jest   - mówi nasz informator. 
Jeżeli okaże się to prawdą, gmina Smętowo może mieć nie lada turystyczną atrakcję.

Wielka szkoda, że nie istnieją pałace we Frący i Lalkowach (w Rynkówce stoi odbudowany z gruzów). Ci, którzy je jeszcze pamiętają, mówią o ich pięknie. Do niedawna byłem przekonany, że nie zachowały się po nich nawet zdjęcia. Okazało się jednak, że są. Ukazały się w albumie Mirosława Kalkowskiego i Romana Preisinga „Pozdrowienia z Kociewia. Album starych pocztówek”, Starogard Gdański, 2010 rok (jeszcze jest do nabycia). Wielkie wrażenie robi pałac w Lalkowach.
Pocztówki pochodzą ze zbioru Mirosława Kalkowskiego, któremu dziękujemy za możliwość pokazania ich w naszym portalu.
Tadeusz Majewski


FRĄCAFRĄCA  PAŁACLALKOWYLALKOWY - PAŁAC    

 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!