WERSJA ARCHIWALNA SERWISU - KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZOBACZYĆ WESJĘ AKTUALNĄ
Witamy na stronie Starogard Gdański

Starogard Gdanski

Portal Wirtualne Kociewie
  Tematy
    Wszystkie
    Bibliteka Miejska
    Gazety
    Historia
    Kocborowo
    Kościoły
    Nad Wierzycą
    Rynek
    Stado ogierów
    Starogard
    Szkoły - historia
    Ul. DH Grzybka
    Wspomnienia
    Zakątki
    Życie
  Menu główne
   Główna
   Wiadomości

Działy
   Do wydruku
   Archiwum
   News
   Zarekomenduj nas
   Szukaj
   Wyślij newsa
   Tematy
   Top Lista
   Linki
  Kto jest online
Jest
4 gości i
0 użytkowników online

Jesteś niezalogowany. Możesz się zalogować, lub zarejestrować klikając tutaj.

  Login
 Nazwa użytkownika
 Hasło
 Zapamiętaj mnie

Jeszcze nie masz u nas konta? Możesz je założyć.
    Główna »  szkoły - wspomnienia  Szukaj  
 Płyną dary - SP 4 - c.d.    Artykuły
Wysłany przez kociewiak opublikowano sobota, 14 maj, 2005 - 13:42
Początek lat osiemdziesiątych to w Polsce gorący okres. Zupełnie nie widać tego w kronice szkoły nr 4 – zwyczajne zapiski z kolejnych apeli, uroczystości, nazwiska wyróżniających się w różnych dziedzinach uczniów, fotografie absolwentów... Wydarzeniom z 13 grudnia 1981 roku poświęcono dwie linijki, między relacjami o Andrzejkach i zabawie noworocznej. A może tak właśnie powinno być? Szkoła to przecież nie jest najlepsze miejsce do uprawiania polityki

(Czwórka i stan wojenny)

Przenosiny

Jeszcze w 1971 roku część uczniów szkoły nr 4 przenosiła się do szkoły nr 1. Teraz – wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 1980/1981 – kolejne przenosiny. W drugą stronę. Z dzieci mieszkających w rejonie objętym nauczaniem w “jedynce” utworzono w “czwórce” klasy I d i I e. 10 września wszystkie pierwszaki zostały mianowane na uczniów przez dyrektora szkoły Albina Lubińskiego. Dzieci otrzymały też tarcze szkolne i biało – czerwone wstążeczki z rąk członków Samorządu Szkolnego.

Wybory i wykopki

Nowy samorząd wybrano w tajnym głosowaniu tego samego dnia. Przewodniczącą wybrano Marię Szulc, jej zastępcą została Bożena Cejrowska, a sekretarzem – Monika Roznerska. W Radzie Koleżeńskiej znaleźli się: Grzegorz Kamiński (przewodniczący), Irmina Jaroszewska (zastępca), Piotr Trepkowski i Lidia Jasińska (członkowie).

Pod koniec września uczniowie klas VII i VIII pojechali na wykopki do PGR-ów w Rywałdzie i w Jabłowie, a w połowie października – do Jabłowa.

14 października obchodzono dzień Nauczyciela. Z tej okazji Złote Krzyże Zasługi otrzymały panie J. Łobocka i E. Świeczkowska.

W szkole odbyła się oczywiście akademia z okazji 63. rocznicy wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej (7 listopada), ale znalazł się też czas na uczczenie 150. rocznicy wybuchu powstania listopadowego. Słowo wstępne wygłosiła p. Elżbieta Gruchała, a montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów klas ósmych przygotowała p. Irena Kowalska.

Igrzyska i konkursy

19 i 20 lutego 1981 roku w “czwórce” odbyły się eliminacje rejonowe VII Konkursu Polonistycznego. Wzięło w nim udział 42 uczniów z 13 szkół. Gospodarzy reprezentowało aż 8 uczennic. Z tej grupy Magdalena Świderska zajęła piąte miejsce, a Marzena Grubba – szóste.

25 kwietnia obchodzono 60-lecie ZHP na Ziemi Starogardzkiej pod hasłem: “Wierni tradycji – myślimy o przyszłości”. Z tej okazji urządzono kominek zuchowy, na którym obecny był dh Wałaszewski; zuchy przy tej okazji złożyły obietnicę zuchową. Jeszcze w marcu zorganizowano spotkanie z dh Górskim, który opowiedział harcerzom o historii harcerstwa w Starogardzie.

Reprezentacja SP 4 zwyciężyła w IX Miejskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Starogardzie, zorganizowanych w dniach 12-14 maja. Dwa tygodnie później odbyły się IX wojewódzkie igrzyska w Gdańsku – tu także uczniowie “czwórki” walnie przyczynili się do wysokiej, czwartej lokaty drużyny starogardzkiej. Srebrne medale zdobyły: Krystyna Rosawi w tenisie stołowym i Wioletta Deja w skoku w dal. Brązowe medale otrzymały Izabela Wnuk w biegu na 200 m, drużyna tenisistek stołowych i piłkarze nożni. Do igrzysk młodzież przygotowywali nauczyciele: Ludomira Grubba, Ewa Kirstein i Roman Skibiński.

Pomagały

9 czerwca pożegnano 156 absolwentów. Nazajutrz dla wszystkich zakończył się rok szkolny. Opiekun samorządu – Danuta Hercke – wręczyła upominki uczennicom, które pomagały w prowadzeniu kroniki i dokumentacji szkolnej: Aleksandrze Landowskiej i Małgorzacie Myszkier.

Bez eksperymentów

Kolejny rok szkolny - 1981/1982 – rozpoczął się podobnie. Rozpoczęcie zajęć 1 września (już nikt nie eksperymentował z rozpoczynaniem zajęć w połowie sierpnia). 9 września tradycyjny marsz do Szpęgawska, 2 października – mianowanie pierwszaków na uczniów. Tym razem oprócz szkolnych tarcz i legitymacji otrzymali oni też książeczki SKO z wkładem 2 zł od samorządu. Tego dnia wybrano też nowe władze Samorządu Uczniowskiego. Przewodniczącą została Monika Rouzerska, zastępcą – Dorota Jabłońska, a sekretarzem Ewa Kuchta. W skład Rady Koleżeńskiej weszli: Edyta Szumała (przewodnicząca), Iwona Glińska (zastępca), Jolanta Krychowiak, Wioletta Lis, Jarosław Ellert i Wojciech Zblewski (członkowie).

Między 14 a 18 września klasy VII i VIII zbierały ziemniaki w PGR Jabłowo. Wypracowali w sumie 1025 roboczodni i otrzymali 53042 zł. pieniądze te – jak zanotował kronikarz – uczniowie otrzymali na własne wydatki.

Dla kucharki

6 listopada obchodzono kolejną rocznicę wybuchu rewolucji październikowej. Wcześniej sympatyczniejsza uroczystość: 4 listopada 20-lecie pracy w szkole obchodziła kucharka, p. Franciszka Brejska. Samorząd wręczył jej z tej okazji wiązankę kwiatów i życzenia.

13 grudnia

Dalej zwyczajnie: 11 listopada – apel z okazji 63. rocznicy odzyskania niepodległości, prowadzony przez dyrektora A. Lubińskiego.

Od 23 do 27 listopada – zabawy andrzejkowe w grupach, organizowane wspólnie przez ZHP i samorząd.

Wreszcie zapis z 13 grudnia: “W Polsce ogłoszony został stan wojenny, z tego powodu zajęcia w szkołach zostały zawieszone. Ogłoszono przerwę w nauce połączoną z feriami świątecznymi do dnia 3 stycznia włącznie”. To wszystko na ten temat. A już 8 i 9 stycznia 1982 roku w szkole odbywały się zabawy noworoczne.

Konserwy z Bułgarii

Zaczęło się przysyłanie darów. 8 stycznia przyszły takie z Bułgarii. Każde dziecko w szkole otrzymało konserwę mięsną lub rybną, kilkanaście ciastek, wafelków, cukierków, batoniki czekoladowe, landrynki, galaretki, chałwę. Z Hiszpanii przyszła odzież – swetry, bluzki, spodnie czapki oraz kilka par obuwia. Rozdano je między najbardziej potrzebujące dzieci wytypowane przez komisję i koło TPD. W lutym z Kanady przysłano banany. Każde dziecko dostało dwa lub trzy.

Za to w szkole też zbierano dary – dla powodzian z terenu województwa płockiego. Zbierano pieniądze, odzież, mydło i proszki do prania.

Uczniowskie sukcesy

3 kwietnia w SP 6 odbył się międzyszkolny konkurs matematyczny. Uczeń SP 4, Jarosław Cejrowski z klasy VIII c, zajął w nim 4 miejsce i pojechał na konkurs wojewódzki. Monika Roznerska z kl. VIII d zajęła IV miejsce w XIII Wojewódzkiej Olimpiadzie Języka Rosyjskiego. Janina Zawadzka z kl. VIII a zajęła II miejsce w międzyszkolnym konkursie chemicznym i pojechała na konkurs wojewódzki.

18 maja dziewczęta z kółka polonistycznego wystawiły I akt “Zemsty”. Występowały: Kasia Derron, Małgosia Buda, Magda Matracka, Magda Olszewska, Magda Orzoł, Ewa Engler, Karolina Trzebiatowska, Joasia Dyryndia, Joasia Olszewska, Sabina Modrzyńska, Małgorzata Kruszyńska, Marta Bąk i Hanna Gajewska. Przedstawienie dwa razy wystawiono dla uczniów i dodatkowo dla rodziców z okazji Dnia Matki.

W tegorocznych jubileuszowych, X Igrzyskach Młodzieży Szkolnej województwa gdańskiego SP 4 uplasowała się na drugim miejscu. Największy sukces odniosła Izabela Wnuk, która zdobyła 3 złote medale: w biegu na 200 m, 400 m i sztafecie 4 razy 100 m. Wioletta Deja zdobyła srebro w skoku w dal i złoto w sztafecie, Kasia Ossowska – złoto w sztafecie, a Dariusz Sadurski – złoto w biegu na 1000 m.

W tym roku dopiero 18 czerwca pożegnano absolwentów. Szkołę opuściło ogółem 147 uczniów klas ósmych. Pozostali uczniowie zakończyli naukę 30 czerwca.

(got)

Foto:

Absolwenci 1973 - 1981: klasa VIII a (wychowawca J. Ciosańska), klasa VIII b (wychowawca J. Łobocka), klasa VIII c (wychowawca B. Czyżewska), klasa VIII d (wychowawca J. Kowalska).

Absolwenci 1974 – 1982: klasa VIII a (wychowawca H. Pelowski), klasa VIII b (wychowawca W. Slomska), klasa VIII c (wychowawca U. Nadstazik), klasa VIII d (wychowawca T. Krzyżyński).

 Wyślij ten artykuł do przyjaciela   Strona do wydruku    Artykuły  
Płyną dary - SP 4 - c.d. | Zaloguj/Zarejestruj się | 0 Komentarzy
Komentarze są własnością nadsyłającego. Nie odpowiadamy za ich treść.
TURYSTYKA
OFERTY REGIONU
“Polpharma” - Ośrodek Wypoczynkowy. Okazja!
Turnus taniej o 200 złotych ... :: więcej
Ocypel, Trzechowo - atrakcyjna oferta!
Atrakcyjnie nieruchomości na sprzedaż!... :: więcej
Wynajmę lokal
Lokal pod działalność handlowo-usługową o powierzchni 350 metrów kwadratowych... :: więcej
Wójt Gminy Kaliska ogłasza konkurs na stanowisko Menadżera Zdrowia - Kierownika Ośrodka Zdrowia w Kaliskach, na stanowisko Inspektora ds. projektów realizacyjnych i promocji gminy oraz na.... :: więcej

REKLAMA

Kliknij

Pozostałe artykuły

Zobacz również
Pomorzanka na sprzedaż
Gminna Spółdzielnia w Skórczu sprzeda lub wydzierżawi czynną rozlewnię wody mineralnej “Pomorzanka”. Obiekt ten znajduje się na działkach o łącznej powierzchni 3737 ... :: więcej

Renault co tydzień
Uprzejmie informujemy Gości naszych portali, że w portalu głównym - www.kociewiacy.pl - od 12.08&nbsp ... :: więcej

DWOREK NA SPRZEDAŻ !
"Dworek ... :: więcej


Poprzednie artykuły


Copyright © 2003 - 2005 Media-Kociewiak
Teksty i zdjęcia prosimy przysyłać na adres - portal@kociewiacy.pl | Reklama
Webmaster - PioFal