www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
poniedziałek, 18 styczeń 2021
 
 
Maciej Kosycarz w Empiku Drukuj E-mail
piątek, 30 listopad 2007
Maciej Kosycarz w Empiku !!!

07 grudnia (piątek), godz. 16:00 – Salon Empik, Starogard Gdański, Rynek 15

Maciej Kosycarz będzie gościem salonu Empik w Starogardzie Gdańskim 7 grudnia.
Kiedy przed rokiem ukazał się album “Fot. Kosycarz – Niezwykłe Zwykłe Zdjęcia”  spotkał się on z niezwykle dobrym przyjęciem przez czytelników. Opowiadano historie, w których rodzice dawali album swojemu dziecku jako świąteczny prezent, a w chwilę potem otrzymywali ten sam album, ale inny już egzemplarz od swojego dziecka. Dla rodziców były to wspomnienia z młodości, a dla młodego człowieka przybliżenie tego, o czym uczył się w szkole, czy słyszał od rodziców.
Już kilka dni po ukazaniu się albumu pytano się autora o następny, z kolejną fotograficzną wędrówką przez historię i wspomnienia. Wędrówkę szczególnie bliską, bo związaną z Gdańskiem, Trójmiastem i Pomorzem. Przez ostatni rok intensywnej pracy Maciejowi Kosycarzowi udało się przygotować i opisać kolejną porcję zdjęć z lat 1945 – 2007. Przejrzał kilkanaście tysięcy klatek, do kolejnego albumu wybrał 325.
Większość z tych fotografii nie była jeszcze publikowana. Trudno określić, które z nich są najciekawsze. Prawdopodobnie te, na których znajdziemy kawałek swojego życia lub życia rodziców czy dziadków. Może to być zabawa sylwestrowa w latach 70., fragment dzielnicy, gdzie spędziło się dzieciństwo, czy zdjęcia z Sopotu, gdzie latem jeździło się zawsze na włoskie lody z automatu. Na pewno tak jak przed rokiem, ktoś  na zdjęciach rozpozna siebie czy swoich bliskich lub znajomych z pracy czy  szkolnej ławy. Album to nie tylko zdjęcia, to również podpisy, w których autor stara się wyjaśnić szczególnie młodym ludziom, co to były bony PeKaO, napój cytroneta sprzedawany w foliowych woreczkach, polski samochód  Mikrus i dlaczego żołnierze Wojsk Ochrony Pogranicza w pełnym rynsztunku pilnowali opalających się plażowiczów. Starsi może sobie przypomną, że gdańska Zaspa wcale nie musiała się tak nazywać, a na Osiedlu Młodych im. Jakuba Wejhera w pobliżu Żabianki stał na przełomie lat 60. i 70. pomnik..... szybowca. Dzisiejsi 50 - latkowie mogą sobie przypomnieć, jak chodzili na karuzelę w miejscu współczesnego hotelu Mercure Hevelius, lub kupowali lody Calypso pod Neptunem na Długim Targu. Zdziwienie zapewne wzbudzą zdjęcia okolicy Dworca Głównego PKP w Gdańsku, która przez ostatnie 50 lat aż trzykrotnie zmieniała swoje oblicze.
Album nie jest adresowany wyłącznie do mieszkańców Gdańska i Pomorza, ponieważ doskonale oddaje klimat tamtych lat, nie tylko w Polsce, ale w całej Europy Wschodniej.
 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!