www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
piątek, 18 wrzesień 2020
 
 
KRZYSZTOF KOWALKOWSKI. Lotnisko szybowcowe w Starogardzie Drukuj E-mail
środa, 04 wrzesień 2013
Podczas prac nad moją książką „Alojzy Paweł Gusowski pilot 305 Dywizjonu Bombowego”, odnotowałem we wspomnieniach rodziny fakt, że Alojzy Gusowski, mieszkaniec Starogardu, przed powołaniem do wojska ukończył kurs szybowcowy. W książce napisałem, że nie udało się jednoznacznie ustalić czy i gdzie ukończył ten kurs...

 


  W książce napisałem: Stanisław Arciszewski w swojej książce Tradycje lotnicze Kociewia o kursach szybowcowych pisze: Wykładowcami na kursie w Tczewie i Starogardzie byli znani działacze AG [Aeroklub Gdański - KK]. W dalszej części tej książki czytamy: Kurs w Starogardzie – szybowiec „Wrona” inst. Z. Niwiński (…). Nowy kurs wyszkolenia szybowcowego odbywa się we wtorki i w piątki od godz. 16.00 do zmroku. Opłata dla młodzieży szkolnej – 5 zł, dla pozaszkolnej 15 zł. Zgłoszenia przyjmuje Z. Niwiński, Starostwo Powiatowe pok. 18 oraz na szybowisku1. Informacja ta wskazuje, że i w Starogardzie odbywały się kursy szybowcowe.

Już po ukazaniu się książki odezwały się do mnie dwie osoby, które twierdziły, że w Starogardzie przed II wojną światową rzeczywiście odbywały się loty szybowcowe. Szybowce starowały w okolicy Nowej Wsi Rzecznej z łąk położonych pomiędzy szosą biegnącą do Chojnic a rzeką Wierzycą.

Poszukuję wszelkich informacji, wspomnień na ten temat. Może zachowały się zdjęcia z tamtych lat. Będę wdzięczny za każdą pomoc.


Krzysztof Kowalkowski

1 S. Arciszewski, Tradycje…, cyt. dz., s. 17-25.

 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!