www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
sobota, 04 lipiec 2020
 
 
Ogólnopolski Konkurs Poezji im. Jana Przybysława Majewskiego o Berło z leszczyny! Drukuj E-mail
czwartek, 03 marzec 2016


Taki nam rebus zostawił po śmierci Stary Psychiatra

Postanowiliśmy na naradzie rodzinnej, że ogłosimy w tym roku Ogólnopolski Konkurs Poezji im. Jana Przybysława Majewskiego o Berło z leszczyny!

Nie pamiętam, który z nas otrzymał pierwszy Kociewskie Pióro - Ojciec za "Berło z leszczyny" czy ja za "Przeplotnię" i blisko 30 reportaży w "Rejsach", "Angorze" i "Antologii prozy pomorskiej". Nieważne, nieważne.
W tym roku za świetną powieść pt. "Jadzia" otrzymał je mój brat Michał Majewski , no i Zosia Zofia Sumczyńska . Tak więc mamy już w rodzinie spory kociewski pióropusz (niestety, nie otrzymał nasz, tzn. Michała i mój, Dziadek, Jan Stanisław Majewski, ale tworzył zupełnie gdzie indziej i w innych czasach). Ojciec zaczął pisać wiersze późno, ale i tak pozostawił sporą biblioteczkę, bo aż 9 tomików i tomów. Oczywiście, ogólnie mówiąc, ilość nie ma znaczenia (można napisać całą ścianę książek oprawionych nawet w oślą skórę i nic z tego nie wynika), ale w tomach Ojca liczba, kolejność oraz tytuły nie są przypadkowe. On tom za tomem stopniowo rozszyfrowywał rebus życia, odkrywał jego sens. Robił to tak niesamowicie trafnie i przejmująco, że zaczęliśmy wierzyć, że tom ostatni, dziesiąty, będzie już przekazem mistyka, zapiskami rozmowy człowieka pogodnie spacerującego ramię w ramię z Bogiem, odsłaniającymi to, co istnieje po śmierci, opisującymi życie po życiu. Tu i tam ta poezja w jakże niepoetyckich czasach ciągle żyje, ciągle cicho wchodzi do Waszych serc, a nawet jest wybierana przez uczniów na konkursy. To dzięki Wam, Starogardzianie, za wzruszający "Pacierz biedronki" otrzymał Wierzyczankę. Potem było już wyjście na zewnątrz - pierwsza nagroda w konkursie poezji na Costarinie, no i marzenie poetów - "Pan Pejzażu" w serii mistrzów poezji wydawanej przez "Topos", poetycka ekstraklasa! A tom dziesiąty? Michał ma go w formie elektronicznej, a ja w komórce jego tytuł. Czy to nasz testament? Czy należy odsłaniać to, co jest już Po? Taki nam rebus zostawił po śmierci sprytny Stary Psychiatra... A oto okładki tomików i tomów wierszy Ojca.
Tadeusz Majewski


 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!