www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
wtorek, 14 lipiec 2020
 
 
Gdańsk w Europie - Europa w Gdańsku. Wernisaż wystawy w Ratuszu Miejskim w Starogardzie Gdańskim Drukuj E-mail
środa, 16 marzec 2016Szesnaste stulecie określane jest w dziejach Gdańska „Złotym Wiekiem”. Wtedy to, od przełomu XV i XVI wieku do początku wieku XVII, miasto stało się jednym z kluczowych elementów kształtującego się w Europie nowego ładu gospodarczego. Powrót Gdańska do Polski umożliwił miastu wszechstronny rozwój gospodarczy. Tymi słowami rozpoczyna się wstęp do katalogu wystawy pod ww. tytułem, zachęcający do jej obejrzenia.

 

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 11 marca 2016 roku w Ratuszu Miejskim w Starogardzie Gdańskim, a jej organizatorami są Muzeum Archeologiczne w Gdańsku i Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. Przybyłych na wernisaż przywitała kustosz wystawy pani Magdalena Wałaszewska. Przybliżyła zebranym cel i założenia wystawy oraz opowiedziała o niektórych eksponowanych zabytkach. Zaprezentowane zbiory pochodzą z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Na ekspozycję składa się wiele zabytków, które odkryto w czasie wykopalisk przeprowadzonych na terenie Gdańska prezentowanych w szklanych gablotach. Dla ułatwienia ich oglądania, niektóre z nich – te najmniejsze – znajdują się pod szkłem powiększającym. Każdy z eksponatów jest starannie opisany, informując o jego przeznaczeniu. Możemy więc oglądać na wystawie m.in. monety, sukna, naczynia ceramiczne i szklane z prezentowanego okresu. Są też ówczesne sztućce: noże, widelce i łyżki. Wszystko to wzbogacone wielkoformatowymi planszami informacyjnymi zawierającymi informacje dotyczące historii miasta w tym okresie oraz reprodukcje dzieł z końca epoki średniowiecza i renesansu. Dzięki temu zwiedzający mogą przyjrzeć się zabytkom w ich naturalnym kontekście.

Wystawa będzie czynna do czerwca 2016 roku. Skorzystałem z zaproszenia, jakie dostałem z Muzeum w Starogardzie i nie żałuję. Na pewno wystawę warto obejrzeć.

Krzysztof Kowalkowski

Gdańsk 11.03.2016 rok

Gabloty i plansze

 

Magdalena Wałaszewska wita gości

 

Ówczesne monety

 

Zaproszenie

 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!