www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
środa, 15 lipiec 2020
 
 
WIZUALIZACJA! Ulica Kościuszki jak z obrazka! Drukuj E-mail
piątek, 18 marzec 2016


Do końca 2017 roku ulica Kościuszki całkowicie zmieni swój wygląd. W tym roku przebudowa obejmie odcinek od wylotu z ronda na ulicy Lubichowskiej do skrzyżowania z ul. Pelplińską. Szacunkowy koszt robót to prawie 6 mln zł. Pod koniec marca poznamy wykonawcę. Prace ruszą jeszcze w kwietniu.


Ulica Kościuszki doczekała się wreszcie remontu. To bardzo dobra wiadomość dla starogardzian. Stan nawierzchni ulicy od dawna woła o pomstę do nieba, bo przy większej prędkości łatwo zgubić tu koło. Jezdnia przypomina szwajcarski ser, a stare rurociągi, szczególnie w okresie zimowym, co rusz pękają. Kolejne dywaniki asfaltowe, nakładane na dziury, powodują, że droga jest nierówna i brzydka. Podobnie mają się chodniki, które nie były remontowane od ponad 20 lat. Betonowe płytki w wielu miejscach są uszkodzone i zagrażają bezpieczeństwu pieszych. Do przetargu na przebudowę ul. Kościuszki w Starogardzie Gdańskim zgłosiły się trzy firmy. Pod koniec marca poznamy wykonawcę robót.

Większy komfort jazdy i bezpieczniejsze przejścia dla pieszych

 Wygląd ulicy Kościuszki już wkrótce całkowicie się zmieni. Remont obejmie jezdnię, zjazdy do posesji, miejsca postojowe, chodniki i ścieżki rowerowe. W rejonie skrzyżowań z ulicami Aleja Jana Pawła II, Padarewskiego i Jana III Sobieskiego pojawią się dodatkowe pasy ruchu, tzw. lewoskręty. Na skrzyżowaniu Kościuszki - Aleja Jana Pawła II zainstalowana zostanie sygnalizacja świetlna. Dodatkowo tam, gdzie natężenie ruchu jest największe, czyli w okolicach skrzyżowań pojawią się wysepki dla pieszych. To uniemożliwi kierowcom wyprzedzanie i zmusi ich do zwiększenia uwagi na drodze. Azyle pozwolą też pieszym i rowerzystom na bezpieczne zatrzymanie się i przejście przez ulicę. Chodniki i ciągi pieszo-rowerowe łączące ścieżki dla rowerów zostaną poszerzone. Tam, gdzie to możliwe znajdą się wydzielone miejsca postojowe.Przyjęte rozwiązania mają uporządkować, upłynnić i uspokoić ruch drogowy.


Rowerem przez centrum miasta

Jeszcze w tym roku miłośnicy dwóch kółek będą mogli swobodnie i bezpiecznie poruszać się po centrum miasta. Wzdłuż ulicy Kościuszki powstaną dwa odcinki ścieżki rowerowej. Jeden połączy ul. Lubichowską z ul. Krzywą i umożliwi rowerzystom wjazd na Rynek. Drugi powstanie pomiędzy ul. Sobieskiego a ul. Pelplińską. Na pozostałych odcinkach, ze względu na brak miejsca powstanie ciąg pieszo-rowerowy. W ten sposób rowerzyści bez problemu dotrą z ul. Lubichowskiej do przedmieść Starogardu w kierunku Owidza.Nowoczesny powrót do przeszłości

Ulica Kościuszki to jedna z najstarszych i najważniejszych ulic w Starogardzie. Jej wygląd ma niebagatelne znaczenie dla wizerunku naszego miasta. Dlatego władze miasta i projektanci dużo uwagi poświęcili jej estetyce. Kamienne krawężniki, chodniki i ścieżki z wysokiej jakości kostki betonowej i kamiennej zagwarantują jej trwałość i atrakcyjny wygląd. Wzdłuż ulicy pojawią się trawniki, krzewy i klomby kwiatów. Na skrzyżowaniach z Aleją Jana Pawła II i z ul. Padarewskiego powstaną miniskwery. Pozostaną też wszystkie drzewa, które nie zagrażają bezpieczeństwu kierowców. Cała ulica zostanie oświetlona nowymi latarniami, nawiązującymi do czasów dawnej jej świetności. Nowe ławki, słupki pojemniki na śmieci i stojaki na rowery dodadzą jej niepowtarzalnego uroku. Na przystankach autobusowych, przy których powstaną zatoki, pojawią się nowe estetyczne wiaty, co uczyni ulicę ciekawszą, barwniejszą i przede wszystkim bezpieczniejszą. Ulica będzie także monitorowana dzięki dwóm kamerom usytuowanym w rejonie skrzyżowań.


To co niewidoczne dla oka

Roboty budowlane oprócz przebudowy samej drogi obejmują przebudowę infrastruktury podziemnej, niewidocznej dla oka. Star-Wik sp. z o. o. sfinansuje przebudowę sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej. Elektrociepłownia Starogard Gdański wybuduje odcinek nowej sieci ciepłowniczej, a Energa - Operator wymieni starą sieć elektroenergetyczną.

- Jesteśmy na etapie sprawdzania ofert, które wpłynęły w postępowaniu przetargowym - mówi Przemysław Biesek-Talewski, zastępca prezydenta do spraw techniczno-inwestycyjnych.  - Mogę zdradzić, że cena, za jaką wykonamy tegoroczny etap przebudowy, będzie znacznie niższa od zakładanej. Na początku kwietnia podpisana zostanie umowa z wykonawcą, a w drugiej połowie tego miesiąca rozpoczną się roboty. Mieszkańcy muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu, objazdy i korki w centrum Starogardu. O wprowadzanych zmianach w organizacji ruchu będziemy informować oczywiście na bieżąco, ale już dzisiaj przepraszam za wszystkie uciążliwości i proszę mieszkańców tego rejonu miasta i kierowców - o cierpliwość i wyrozumiałość.

 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!