www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
piątek, 25 wrzesień 2020
 
 
ZAPROSZENIE. M. Kurowski wie, gdzie leży szwedzki skarb w Jeziorze Godziszewskim! Jutro pokaże!!! Drukuj E-mail
wtorek, 12 kwiecień 2016
TO BĘDZIE SENSACJA! O WIELKIEJ POMYŁCE POSZUKIWACZY SZWEDZKIEGO SKARBU!

ZAPROSZENIE


Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim - koło dziennikarsko-twórcze zaprasza na spotkanie autorskie z Mariuszem Kurowskim, autorem książki "Kociewskie początki", niezwykłym badaczem historii Kociewia, detektywem odkrywającym tajemnice starych dokumentów, map i zdjęć, genealogiem i odkrywcą miejsc, gdzie znajdują się skarby, między innymi "kociewski złoty pociąg".
Spotkanie odbędzie się jutro (13.04) w auli OPP o godz. 18. Prezentacja Pierwszego Detektywa Kociewia zostanie poprzedzone etiudą teatralną pt. "Legenda Strychu" w wykonaniu sióstr Nikoli i Martyny Drewczyńskich w reżyserii Tadeusza Majewskiego.Fot. Krzysztof Banul


Etiudę pt. "Legenda Strychu" grają dzieci ze Strychu. "Historia" powstania tego krótkiego spektaklu jest zaskakująca. Nikola i Marta Drewczyńskie, uczestniczki zajęć dziennikarsko-twórczych OPP w GOK-u w Kaliskach, napisały kilka ciekawych reportaży: o jeździe konnej w Dunajkach, o "morsach" w Trzechowie i o swojej miejscowości Strych. W trakcie przerabiania reportażu o Strychu na opowiadanie zrodził się pomysł, żeby skorzystać z mrocznej legendy o Strychu, spisanej w 1937 r. przez etnografa Józefa Gołąbka w książce "Pomorskie historie z dreszczykiem". Podczas opracowywania opowiadania zrodził się z kolei pomysł przedstawienia tej historii w formie spektaklu. I tak, po próbach, jutro w OPP w Starogardzie przedstawimy thriller "Legendę Strychu", historię zbyt nieprawdopodobną, żeby się nie wydarzyła. Po spektaklu wystąpi Mariusz Kurowski.Fot. Krzysztof Banul

Mariusz Kurowski jest autorem świetnej książki pt. "Kociewskie początki",
w której bardzo wnikliwie szuka odpowiedzi na pytanie, gdzie i kiedy "powstało" Kociewie. Chociaż książką nie miała jeszcze oficjalnej prezentacji, zdążyła poruszyć już środowisko osób zajmujących się zawodowo i amatorsko "prakociewiem". Oczywiście Mariusz będzie o tym mówił i prezentował mapy, ale sporą część spotkania poświeci skarbowi wojska szwedzkiego, który leży na dnie Jeziora Godziszewskiego. Wóz (a może wozy?) ze skarbem zatonął podczas ucieczki Szwedów na skutek załamania się lodu pod ciężarem uciekających. Nie jest to żadna legenda. Poszukiwania skarbu podjęto już w XIX w. W latach 70. XX w. poszukiwali go płetwonurkowie i... nic nie znaleźli. Dlaczego? Według autora "Kociewskich Początków" , szukano w niewłaściwym miejscu! NA SPOTKANIU MARIUSZ WYJAWI, GDZIE POWINNO SIĘ SZUKAĆ! Co zdumiewające, o tym miejscu mówią konkretne zapisy z tamtych czasów! MARIUSZ JE PRZEDSTAWI - ZAPISY I NAWET MAPY!! Oj, zjedzie się mnóstwo poszukiwaczy skarbów na Kociewie! Czas na kociewski "złoty pociąg" !
Na pierwsze spotkanie z Mariuszem Kurowskim w OPP przyszło blisko sto osób. Mariusz Kurowski to znakomity analityk, mający ogromną wiedzę z zakresu historii, genealogii, kartografii i innych dziedzin. Prowadząc swoje dochodzenia wykorzystuje najnowsze osiągnięcia techniki.
Tadeusz Majewski
 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!