www.mamboteam.com
 
poniedziałek, 10 sierpień 2020
 
 
Starogard odwiedzili niemieccy przyjaciele z Diepholz Drukuj E-mail
niedziela, 22 maj 2016


Od czwartku, 19 maja, przez trzy dni Starogard gościł władze miasta Diepholz oraz 40 jego mieszkańców. Goście odwiedzili Gdańsk, Grodzisko Owidz oraz zwiedzili Starogard. W podziękowaniu, w sobotnie południe w Starogardzkim Centrum Kultury wystąpił niemiecki zespół „Mondays Eleven”. Muzycy zagrali  standardy jazzowe dla starogardzian.
 
Gości przywitał prezydent Janusz Stankowiak. Podziękował im za przyjęcie zaproszenia i odwiedziny. Zapewnił, że podobnie jak jego poprzednicy będzie kontynuował współpracę i postara się, aby ta przyjaźń stała się jeszcze mocniejsza i trwalsza.
– Chcielibyśmy, aby nasza współpraca nie zawężała się tylko do działań na polu kulturalnym czy sportowym – powiedział prezydent. - Starogard to całkiem inne miasto niż 20 lat temu. Wiele się zmieniło, dlatego zachęcam niemieckich przedsiębiorców do inwestowania w naszym mieście. Chcielibyśmy bardzo, aby nasza współpraca w przyszłości objęła również gospodarkę.

Burmistrz Dipeholz podziękował za wspaniałe przyjęcie i gościnność. - Łączy nas wspólny dom, którym jest Europa, Europa sąsiadów, Europa partnerstwa miast, Europa przyjaźni – powiedział Thomas Schulze. - Czujemy się w Starogardzie jak u siebie w domu, wśród przyjaciół. Podkreślił, że otwartość, z jaką się tutaj spotkali, bardzo ich cieszy i podobnie jak prezydentowi Starogardu zależy im na rozszerzeniu współpracy również na innych płaszczyznach. Podziękował też wszystkim rodzinom, które przyjęły mieszkańców Diepholz do swoich domów i pokazały, jak wygląda polska codzienność.
Aby podkreślić wagę polsko-niemieckiej przyjaźni, podarował miastu drzewko obywatelskie. Wyjaśnił, że tradycją Diepholz jest, że co roku wszyscy mieszkańcy wspólnie sadzą takie drzewka w mieście, aby dać świadectwo wspólnocie, jedności i solidarności.
– W takim duchu przekazuję to drzewko jako symbol silnych, przyjacielskich więzów, które połączyły nasze miasta – zakończył burmistrz.
Prezydent Janusz Stankowiak zapowiedział, że posadzi to drzewko wspólnie z mieszkańcami podczas Dni Starogardu.

Władze miasta Diepholz wsparły finansowo trzy starogardzkie stowarzyszenia: „Można Inaczej”, „Amazonki” oraz starogardzki Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego. Szczególnie wyróżniły prezesa Stowarzyszenia Partnerstwa Pomiędzy Starogardem Gdańskim a Diepholz Józefa Płoszyńskiego. Podziękowały mu za współpracę. W podarunku przekazały pieniądze na kontynuowanie działalności Stowarzyszenia.

Podczas trzydniowej wizyty niemieccy przyjaciele odwiedzili cmentarz ewangelicki przy ul. Owidzkiej. Złożyli kwiaty pod tablicą, upamiętniająca tragiczną śmierć mieszkańców Prus Wschodnich, którzy zimą 1945 roku uciekali przed sowiecką armią. Zwiedzili Europejskie Centrum Solidarności, Stare Miasto w Gdańsku, Grodzisko Owidz oraz kościół św. Mateusza, mury obronne, Rynek Miejski i Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie.

W sobotnie popołudnie, 21 maja zespół „Mondays Eleven” wystąpił przed starogardzką publicznością w sali widowiskowej Starogardzkiego Centrum Kultury. Artyści wykonali znane światowe przeboje jazzowe i swingowe, wywołując burze oklasków na widowni.

Starogard przyjaźni się z Diepholz od 20 lat. Współpracę zapoczątkował Józef Płoszyński założyciel Stowarzyszenia Partnerstwa pomiędzy Starogardem Gdańskim a Diepholz. Dzięki tej przyjaźni oraz współpracy Stowarzyszenia i władz miasta doszło do wielu wymian polsko-niemieckich rodzin i młodzieży. Partnerskie miasta odwiedzili też strażacy, lokalni sportowcy i artyści.


 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!