www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
wtorek, 14 lipiec 2020
 
 
Starogard Gdański walczy o pieniądze na odnowę Rynku Drukuj E-mail
poniedziałek, 23 maj 2016
Projekt „Starogardzki Rynek od nowa” znalazł się na liście rezerwowej wniosków, ubiegających się o dofinansowanie z Unii. Co prawda, pieniądze unijne w pomorskim na ochronę dziedzictwa kulturowego podzielono, ale to nie koniec bitwy o dotacje. Ciągle mamy szanse na otrzymanie dofinansowania.

To mimo wszystko dobra wiadomość. – mówi Przemysław Biesek-Talewski, zastępca prezydenta ds. techniczno-inwestycyjnych.  - Od początku było wiadomo, że nasz projekt nie należy do faworytów. Nie mieliśmy szans w rywalizacji z projektami ze Słupska, Malborka czy Gdańska, jak chociażby prace konserwatorskie w Bazylice Mariackiej. Dlatego naszym celem minimum było znalezienie się na liście rezerwowej. Teraz z jednej strony jest pewien niedosyt, z drugiej nadzieja bliska pewności, że po przetargach znajdą się oszczędności, które przypadną właśnie nam w udziale.

Starogardzki Rynek od nowa w rezerwie

Starogardzki wniosek, podobnie jak 49 innych z 58 zgłoszonych do konkursu „Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe”, przeszedł pozytywną weryfikację na wszystkich etapach oceny. Najtrudniejszą do przejścia była ocena strategiczna, która decydowała o końcowej liczbie punktów. Z 49 wniosków tylko 25 projektów wpisało się na listę zwycięzców – wśród nich wniosek naszego miasta. Niestety mimo obniżenia poziomu dofinansowania z 85 do 60 %, pieniędzy wystarczyło tylko dla 17 projektów. Pozostałe 8 wpisano na listę rezerwową. Uzyskają dofinansowanie, gdy pojawią się oszczędności przetargowe na wybranych do dofinansowania zadaniach. Łączna kwota przyznanego dofinansowania to ponad 95 mln zł.

Lepszy wygląd i większa funkcjonalność „serca miasta”

Przypomnijmy – projekt pn.Starogardzki Rynek od nowa” składa się z trzech elementów. Po pierwsze -  przebudowy płyty rynku wraz z odcinkiem ul. Gen. Hallera i ul. Podgórną. Po drugie - modernizacji budynku ratusza ze zmianą jego funkcji na muzealną. Po trzecie - prace konserwatorskie na murach obronnych przy kościele p.w. św. Mateusza i muzeum. Zmiana wizerunku „serca naszego miasta” ma kosztować  ponad 17 mln zł.

Z dofinansowaniem czy bez wiosna 2017 ruszą prace

- W bieżącym roku zakończymy dokumentację dla płyty rynku i przyległych ulic. Zlecimy także opracowanie projektu przebudowy ratusza i konserwacji murów. Chcemy być gotowi do realizacji zadania w 2017 roku – dodaje wiceprezydent. - Niezależnie, czy do tego czasu będzie decyzja o dofinansowaniu, czy nie, wiosną przyszłego roku rozpoczniemy przebudowę rynku. Zaczniemy od murów obronnych, które ze względu na osypywanie się wymagają solidnych prac konserwatorskich.

Pełna nazwa wniosku to „Starogardzki Rynek od nowa - ochrona dziedzictwa kulturowego i podniesienie jakości historycznej przestrzeni publicznej w Starogardzie Gdańskim”. Gmina Miejska Starogard Gdański stara się o jego dofinansowanie w ramach Działania 8.3 Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe RPO WP 2014-2020.

Magdalena Dalecka
Wydział Informacji Społecznej Urząd Miasta Starogard Gdański
tel. +48 530 6062 kom. 881 200 343
 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!