www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
niedziela, 17 styczeń 2021
 
 
Starogard. Z ciepłem są za pan brat – słowo o Elektrociepłowni Drukuj E-mail
piątek, 08 lipiec 2016


Kolejna wizyta biznesowa prezydenta Starogardu w ramach cyklu spotkań z lokalnymi przedsiębiorcami.

Z ciepłem są za pan brat – słowo o Elektrociepłowni

Widok na panoramę miasta z wysokość 53 metrów to niepowtarzalna okazja dla każdego, kto zawita do Elektociepłowni Starogard. Pod koniec czerwca gośćmi Leszka Wiśniewskiego oraz Piotra Nowotnego – przedstawicieli zakładu był prezydent miasta Janusz Stankowiak oraz naczelnik Wydziału Inicjatyw Gospodarczych Tadeusz Błędzki. Wizyta odbyła się w ramach spotkań z przedsiębiorcami, których celem jest promocja lokalnego biznesu.

Po raz pierwszy ogień w kotle Elektrociepłowni Starogard rozpalono w 1997 roku. Pięć lat później zakład został wydzielony ze struktur Polpharmy jako oddzielny podmiot. Miesiąc po wydzieleniu otrzymał wszystkie wymagane koncesje na wytwarzanie energii oraz rozprowadzanie ciepła. Z kolei dziesięć lat później w 2012 roku Elektrociepłownia rozpoczęła rozbudowę sieci dystrybucyjnej, która objęła ulice Farmaceutów, Bądkowskiego, Armii Krajowej i Konopnickiej. Zadanie wykonano przy dużym wsparciu Urzędu Miasta w ramach programu „Czyste powietrze Pomorza”. 

Mieszkańcy chcą przyłączenia do sieci ciepłowniczej

- Nie jest prawdą, że mieszkańcy miasta nie mają świadomości ekologicznej i nie są zainteresowani tym, aby obniżyć swoje rachunki za ciepło – powiedział Piotr Nowotny.
Baliśmy się, że cena przeprowadzenia takiej inwestycji przyłączenia nieruchomości do sieci ciepłowniczej będzie zaporowa, ponieważ miasto dofinansowuje to przedsięwzięcie tylko w części i spory wkład musi wnieść właściciel domu. Okazało się jednak, że mieszkańcy są żywo zainteresowani przyłączeniem swoich domostw do sieci. Coraz więcej osób nie chce już „walczyć” z kotłami węglowymi i stawiają na wygodę. Na pierwsze spotkanie informacyjne w tej sprawie myśleliśmy, że przyjdzie 7 osób, a przyszło ponad 60.

Głównym odbiorcą ciepła produkowanego przez Elektrociepłownię jest Zakład Produkcyjny Polpharma, ale  z roku na rok się ta sytuacja się zmienia. Elektrociepłownia dostarcza ciepło również do Spółdzielni Mieszkaniowej, zakładów produkcyjnych i indywidualnych odbiorców, których stale przybywa. Od września ich klientami będą też miejskie jednostki, jak Szkoła Podstawowa Nr 4, Gimnazjum Nr 1, Starogardzkie Centrum Kultury i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Od września SP1, PG1, SCK i MOPS będą ogrzewane przez Elektrociepłownie

- Gratuluję tak odważnej decyzji dotyczącej ogłoszenia przetargu na dostawę ciepła dla miejskich jednostek – kontynuował pan Piotr.
To nie było łatwe zadanie. Niewiele miast ma takie możliwości w tym obszarze i niewiele z nich potrafi to zrobić.
Dodał, że jest pełen uznania dla władz, że postawili na zmianę, mimo że istniało duże ryzyko, że coś pójdzie nie tak.

Podczas spotkania władze miasta poznały strukturę zakładu, jej produkcji i sprzedaży oraz omówiły przydatność ubocznych produktów spalenia, takich jak popioły i żużle. Prezydent dowiedział się też, że z ciepła można wytwarzać chłód.

- Razem z Polpharmą wdrożyliśmy innowacyjny pomysł nazywany „Trigeneracja” – pochwali się dalej przedstawiciele Elektrociepłowni.
Polega to na wytwarzanie energii elektrycznej, ciepła i chłodu w jednym procesie technologicznym. Polpharma wykorzystuje nadwyżkę energii i zużywa ją w tzw. chillerach, czyli odwróconych lodówkach. Z pobranego ciepła wytwarzają one chłód, niezbędny do różnych procesów technologicznych Zakładu Farmaceutycznego.

Wizyta zakończyła się zwiedzeniem zakładu oraz wjazdem na platformę widokową, z której władze miasta z nieukrywanym zachwytem oglądały rozległą panoramę Starogardu.

Magdalena Dalecka

Wydział Informacji Społecznej
Urząd Miasta Starogard Gdański
tel. +48 530 6062
kom. 881 200 343 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!