www.mamboteam.com
 
poniedziałek, 10 sierpień 2020
 
 
KRZYSZTOF KOWALKOWSKI. Ulica Alojzego Gusowskiego w Starogardzie Drukuj E-mail
wtorek, 16 sierpień 2016


W dniu 29 czerwca 2016 roku Rada Miasta Starogard Gdański podjęła uchwałę o nadaniu nazwy jednej z nowych dróg „Ulica Alojzego Gusowskiego”. Czytelnicy tej strony zapewne pamiętają, jak opisywałem jego wojenne losy oraz informowałem o mojej książce Jemu poświęconej. Tu tylko w skrócie przypomnę kilka faktów z Jego życia, a zainteresowanych odsyłam do archiwalnych wpisów.
 


Alojzy Paweł  Gusowski urodził się 25 stycznia 1916 roku w Starogardzie i tu mieszkał do 1937 roku, kiedy to wstąpił do wojska. Będąc pilotem 41 eskadry we wrześniu 1939 roku w czasie lotu bojowego został ostrzelany, ale szczęśliwie wylądował, choć samolot nie mógł niestety już wystartować. W następnych dniach wraz z całą eskadrą został internowany w Rumunii. Chcąc walczyć z najeźdźcą, uciekł z obozu do Francji. Tam wstąpił do polskiego lotnictwa, ale nie było mu dane tu walczyć, gdyż Francja wkrótce się poddała. Po upadku Francji dostał się do Anglii i tu po przeszkoleniu został pilotem 305 Dywizjonu Bombowego. Kilkugodzinne ciężkie loty nocne nad Francję i Niemcy nie zawsze kończyły się szczęśliwie. Był w ich trakcie dwukrotnie zestrzelony, raz rozbijając mocno uszkodzony samolot podczas lądowania, a drugi raz lądując w wodach kanału La Manche. Ale zawsze po tych wydarzeniach szczęśliwie powracał do służby. Podczas 18 lotu bojowego, którego celem było bombardowanie Osnabrück, jego samolot wracając nocą 19/20 czerwca 1942 roku po wykonaniu zadania został zaatakowany przez niemiecki nocny myśliwiec nad Holandią. Niestety, tym razem nie mieli szczęścia. Samolot wybuchł i rozleciał się w powietrzu. Z pięcioosobowej załogi uratował się tylko por. Stefan Madejczyk. Pozostali, w tym Alojzy Gusowski, zginęli na miejscu i zostali pochowani w Holandii w miejscowości Raalte. 
Uroczyste podanie do publicznej wiadomości informacji o nadaniu nazwy „Ulica Alojzego Gusowskiego” odbyło się podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia br. na placu przed kościołem św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz miasta i powiatu, posłowie, miejscy radni, duchowieństwo, poczty sztandarowe i mieszkańcy miasta. Przybyli także członkowie rodziny Alojzego Gusowskiego. Uroczystość uświetniła kompania honorowa Wojska Polskiego z 16 Batalionu Dowodzenia w Elblągu.Uroczystość rozpoczął raport złożony Prezydentowi Miasta Januszowi Stankowiakowi. Następnie Prezydent, wspominając historię z 1920 roku, podkreślił znaczenie tamtego zwycięstwa, które zapewniło Polsce wolność i niezależność i obroniło nasz kraj i całą Europę przed zalewem komunizmu. Podkreślił bohaterstwo tamtych żołnierzy, ale także wielu pokoleń Polaków składających ofiarę krwi o niepodległość, przetrwanie narodu i obronę granic.Prezydent Miasta Janusz Stankowiak przyjmuje raport o gotowości do rozpoczęcia uroczystości.

Po wystąpieniu Prezydenta przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski odczytał uchwałę Rady Miasta Starogard Gdański w sprawie nadania nazwy ulicy Alojzego Gusowskiego. Radni w ten sposób upamiętnili bohaterskiego lotnika – starogardzianina, który zginął podczas nalotu na Niemcy w 1942 roku. Uchwałę tę wręczył mojej żonie Elżbiecie, która jest bratanicą Alojzego Gusowskiego i była mocno zaangażowana w powstanie biografii o nim, której jestem autorem.Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski odczytuje uchwałę Rady Miasta Starogard Gdański w sprawie nadania nazwy ulicy Alojzego Gusowskiego.

Po odczytaniu uchwały złożyłem w imieniu rodziny Alojzego Gusowskiego podziękowania za podjęcie uchwały i upamiętnienie bohaterskiego pilota, który swe życie oddał za Ojczyznę. Podkreśliłem fakt, że została ona podjęta w setną rocznicę Jego urodzin. Następnie przypomniałem mieszkańcom losy Alojzego Gusowskiego. Kończąc wyraziłem nadzieję, że kolejni bohaterscy starogardzianie zostaną również w ten sam wspaniały sposób uhonorowani.Autor niniejszej relacji prezentuje postać Alojzego Gusowskiego.

Następnie Kapituła Krzyża Szwoleżerskiego 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich wyróżniła Srebrnym Krzyżem Szwoleżerskim Radę Miasta Starogard Gdański oraz Stanisława Połoma - Wójta Gminy Starogard. Wręczenia krzyży dokonał prezes Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich – Rotmistrz Krzysztof Landowski.
Rotmistrz Krzysztof Landowski dekoruje Srebrnym Krzyżem Szwoleżerskim sztandar Miasta Starogard Gdański.

Po wręczeniu odznaczeń Piotr Drzewiecki – Oficer 16 Batalionu Dowodzenia w Elblągu, odczytał apel pamięci.Piotr Drzewiecki – Oficer 16 Batalionu Dowodzenia w Elblągu odczytuje apel pamięci.

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Jana Pawła II i pod tablicą pamiątkową 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.Prezydent Janusz Stankowiak, wójt Stanisław Połom i przewodniczący Jarosław Czyżewski składają kwiaty pod tablicą pamiątkową 2 Pułku Szwoleżerów.

Uroczystości zakończyła Msza Św. w intencji Ojczyzny, Miasta i Wojska Polskiego, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej ks. dr hab. Wiesław Śmigiel.

Krzysztof Kowalkowski
16.08.2016


 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!