www.mamboteam.com
 
środa, 02 grudzień 2020
 
 
Baczność Szwoleżerze Rokitniański Stefanie Kosobudzki! Wyciągnę Ciebie z tej niewoli! Drukuj E-mail
czwartek, 18 sierpień 2016


Byłem przed Jarmarkiem Dominikańskim w miasteczku S. w klasycznym antykwariacie, to znaczy bez tego całego holenderskiego chłamu - podrabianych mebli, kopii i niby miśnieńskiej porcelany, a z autentycznymi i wielce różnorodnymi starociami. Rzecz oczywista, że zapytałem o zdjęcia. Na to antykwariusz otworzył aktówkę i wyłożył mi dossier Szwoleżera Rokitniańskiego ze Starogardu, zdegradowanego przez wojnę i czas powojenny do pobytu w tym mrocznym, zatłoczonym pomieszczeniu, a na dodatek trzymanego w aktówce z szyfrowym zamkiem.


Baczność Żołnierzu Kosobudzki! Jestem tu po to, by Ciebie z tej smutnej celi wyciągnąć na światło dzienne i postawić w szereg. Porobię z Twojego dossier kilka zdjęć. Może ktoś się Tobą zainteresuje. Jeżeli nie z rodziny z Brus, to może ktoś ze starogardzkich szwoleżerów, żebyś publicznie zaistniał choćby w przeszklonej gablocie! Baczność Żołnierzu! ...Spocznij.
PS. Nawet nie wiedziałem, że tak dużo osób śledzi "Czas zatańczyć lubichowską sagę". Już sam pomysł zamieszczenia na Facebooku sagi wydawał mi się absurdalny, a jednak znaleźli się czytelnicy i pytają o ciąg dalszy. Oczywiście będzie, czekam tylko na tłumaczenie istotnego do dalszej części dokumentu. Będzie też ciąg dalszy historii Maksymiliana Komorowskiego i jego żony Albertyny z Wielkiego Bukowca, którą ściągnął z Francji. Przepraszam, że urwałem tamten materiał. Dla przypomnienia to link do jednej z 3 części, jakie już zamieściłem w moim portalu: http://kociewiacy.pl/gminy/skorcz_gmina/index.php…

Z FACEBOOKA - PROFIL TADEUSZ MAJEWSKI


Komentarze na Fb
Mariusz Kurowski
Mariusz Kurowski Sierżant Stefan Kosobudzki (przez "dz" nie "c", na odwrocie zdjęcia jest "8 pani Kosobudzka") poległ 19.09.1939 roku w Śladowie (Śladów) pod Wyszogrodem. Pochowany na Żoliborzu na Powązkach w 1-KW (kwatera wojskowa). Mój domysł jest taki, że utopił się podczas przeprawy przez Wisłę w Śladowie.
Tadeusz Majewski
Tadeusz Majewski Przyjąłem pisownię ze "Świadectwa zwolnienia", gdzie jest Kosobucki. Rozumiem, że w innych źródłach oprócz zapisu na odwrocie zdjęcia jest przez "dz", więc zmieniam
Tadeusz Majewski
Tadeusz Majewski Poprosiłem o wstrzymanie sprzedaży tych materiałów na Jarmarku Dominikańskim. Może MZK je zakupi lub szwoleżerowie Przeczytałem: http://mazowsze.hist.pl/.../Rocznik.../384/2000/12557/
Mariusz Kurowski
Mariusz Kurowski To ten sam, którego ja znalazłem. Na 99% można stwierdzić, że ten od zdjęć. Grób numer 16 na Powązkach. W dniach 19-22 września 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich przedzierał się przez Puszczę Kampinoską w kierunku Warszawy.
Tadeusz Majewski
Napisz odpowiedź…

Mariusz Kurowski
Mariusz Kurowski na zdjęciu jest też ksiądz Ignacy Stryszyk (ten młodszy po lewej), jako kapelan dostał się do niewoli w czasie kampanii wrześniowej, zwolniony z oflagu w październiku i po powrocie do Starogardu osadzony w więzieniu. Uniknął rozstrzelania w lesie Szpęgawskim tylko dlatego, że był jeńcem wojennym. "Następnie zaprowadzono nas do dwóch autobusów i przewieziono do willi Marczaka przy ulicy Gimnazjalnej, gdzie mieścił się Selbstschutz. Tam poznał mnie jeden z policjantów i zwrócił się do przywódcy morderców, Fasta, mówiąc mu, że jestem jeńcem wojennym i że nie wolno mnie rozstrzelać. Fast odpowiedział, że tutaj tylko on wydaje rozkazy. Powstała kłótnia, w czasie której kazano mi to wyjść z autobusu, to znów wejść z powrotem. W końcu zaprowadzono mnie do gmachu Selbstschutzu, gdzie był jakiś oficer, który powiedział: „No, człowieku, miałeś szczęście”.
Autobusy odjechały, a mnie odprowadzono z powrotem do więzienia. Od klucznika Reszke dowiedziałem się, że te dwa autobusy, które wywiozły duchownych, wróciły i przywiozły trzewiki, płaszcze i ubrania księży.
Tylko ja sam ocalałem spośród wszystkich konfratrów. Następnie wywieziono mnie do Stutthofu, później do Oranienburga i do Dachau. Stamtąd, zakutego w kajdany, przewieziono mnie do gestapo w Gdańsku."
Agnieszka Grycz
Agnieszka Grycz a gdzie ten zacny sklep?
Halina Brejza
Halina Brejza Dziękuję🌞🌞🌞

Mariusz Kurowski
Mariusz Kurowski To zdjęcie, które ma opis na odwrocie, zostało opisane po wojnie. Czy zrobiła to żona sierżanta Kosobudzkiego? Dlaczego tak sądzę? Major Niemiec-Niemczyński to major Emil Niemiec, który dopiero w 1947 roku zmienił nazwisko na Niemczyński http://www.wiadomosci24.katowice.pl/d/Emil_Niemiec Można się także domyślać, że zdjęcie powstało pomiędzy 1937 a 1939 rokiem kiedy to major rozpoczął dowodzenie Starogardzkim Batalionem Obrony Narodowej.
Emil Niemiec (ur. 2 sierpnia 1895 w Stryju, zm. 26 stycznia 1989 w Grudziądzu) – major piechoty Wojska Polskiego…
wiadomosci24.katowice.pl
Tadeusz Majewski
 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!