www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
czwartek, 02 lipiec 2020
 
 
STAROGARD GDAŃSKI. Dzień Strażnika Miejskiego. Na galowo i odświętnie Drukuj E-mail
poniedziałek, 29 sierpień 2016


29 sierpnia Strażnicy miejscy założyli galowe mundury i świętowali swoją uroczystość. Dzień Strażnika Miejskiego ustanowiono w rocznicę uchwalenia ustawy z 1997 roku, która określa funkcjonowanie straży gminnej. Starogardzka Straż dodatkowo w sierpniu obchodziła 25.lecie swojego istnienia.

- Pamiętam swoją pierwszą służbę – powiedział Leszek Żołądkowski, który jako jeden z czterech strażników miejskich pracuje w starogardzkiej straży od 25 lat. - Było nas 13 osób, w tym trzy panie. Zaczęło się od spotkania organizacyjnego na sali konferencyjnej w Urzędzie. Otrzymaliśmy skromne umundurowanie, bo tylko buty, spodnie i koszule oraz zgodę na wyjście w teren. Z sentymentem wspominam nasze pierwsze patrole. Ludzie na nasz widok klaskali. Oni naprawdę się cieszyli z naszej obecności. To bardzo ułatwiało pracę, bo byliśmy akceptowani – wspomina dalej strażnik.
- W mieście czuć było potrzebę i społeczne przyzwolenie dla interwencji straży miejskiej. Teraz, ze względu na wiele zmian, na rozwijającą się demokrację i więcej wolności, bywa różnie. Na pewno łatwiej nam zaprowadzić porządek, ale odbiór społeczny jest gorszy, co bywa czasem dla strażników frustrujące. Bywa przecież, że z narażeniem życia wykonujemy polecenia, których nikt inny nie robi. A nie zawsze jesteśmy do tego przygotowani – dodał zastępca komendanta.Starogardzka Straż Miejska powstała 1 sierpnia 1991 roku. Jej pierwsza baza mieściła się na ul. Kościuszki obok Huty Szkła. Przez 25 lat miała trzech komendantów: Janusza Pelplińskiego, Jarosława Ottę i obecnego Jarosława Cysarczyka, który na stanowisko komendanta powołany został 1 grudnia 1999 roku.

Dzisiaj wszyscy strażnicy miejscy stawili się do pracy w galowych mundurach. Z okazji swojego święta spotkali się z prezydentem Januszem Stankowiakiem, który złożył im najlepsze życzenia. W imieniu swoim i wszystkich mieszkańców podziękował za ich codzienny trud, poświecenie i oddanie służbie, którą niektórzy wiernie wykonują od 25 lat.- Wiem, że to nie jest łatwa praca – powiedział prezydent. – Jesteście na pierwszej linii relacji mieszkańców z Urzędem. Musicie podejmować trudne decyzje, stawiać czoła niełatwym wyborom i interweniować, gdy zachowania mieszkańców są niezgodne może nie z prawem, ale z powszechnie obowiązującymi zasadami i etyką. Na tle innych miast jesteście w tych działaniach wzorem do naśladowania, o czym świadczy zdobyty przez Was jako jednych z pierwszych certyfikat jakości. Bardzo dziękuję i proszę o więcej.

Prezydent wręczył strażnikom gratulacje i wspólnym zdjęciem przed Urzędem upamiętnił ten dzień.


 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!