www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
poniedziałek, 21 wrzesień 2020
 
 
A cóż to na nas za patyna?! O prasie starogardzkiej Drukuj E-mail
środa, 31 sierpień 2016


Z uporem ciągnę historię Królewskiego Miasta i regionu na podstawie gazet, jakie prowadziłem. Żeby nie ugrzęznąć na dłużej w jakimś jednym roczniku, skaczę jak linoskoczek czasu po różnych latach.


Na przykład. jestem w grudniu 1989 roku, by po kilku dniach przenieść się w czerwiec 2005, a potem dać znowu nura, w - jak dzisiaj - marzec i kwiecień roku 1998, a po 2 godzinach w lipiec 1991. Robi się z tego całkiem pokaźne dzieło, coś w rodzaju najnowszej historii. Papier w opasłych rocznikach nieco pożółkł, zbrązowiał lub nabrał jeszcze innego koloru (to chyba w zależności od gatunku i rodzaju). Niektóre i tak już stare zdjęcia mają na sobie dziwną patynę wielu wielu lat. W latach 90. uwielbialiśmy zamieszczać bardzo stare fotki, jakie dostarczali nam czytelnicy i zbieracze, w rubryce "Retro". Dziś porobiłem zdjęcia z tej rubryki z rocznika 1991 i do tego jeszcze jedno... No właśnie... nas! My, tacy wówczas nieśmiertelni, młodzi pionierzy mediów, zafascynowani zaklętą w starych fotkach opowieścią sprzed stu lat, mamy niestety w tym roczniku ten sam co one kolor!

Tadeusz Majewski - zapraszam  na Facebooka

 

Komentarze z Facebooka

Piotr Zygmunt Kołakowski Willa Goldfarba. Szkoda, że nie można jej przywrócić dawną świetność.....

Tadeusz Majewski
Tadeusz Majewski Będzie rewitalizacja :)
Piotr Zygmunt Kołakowski
Piotr Zygmunt Kołakowski Świetna wiadomość ! Jeszcze przydałoby się zrewitalizować nagrobek Arie Goldfarba, o ile jeszcze istnieje...
Maria Kozłowska
Maria Kozłowska jadą "pod prąd "
Ewa Szwarc
Ewa Szwarc ...bo wtedy wszystkie drogi prowadziły na Rynek...i każdą było można bezpiecznie tą samą drogą wrócić z Rynku ;)

Jeszcze to było odkryciem (z albumiku p. Srzypczaka). Rok później (w 1992) weszliśmy z Adamem Harasem na samą galeryjkę kościoła św. Katarzyny. Widok rewelacyjny


Kasia Papke To chyba marzenie każdego starogardzianina😀

Tadeusz Majewski
Tadeusz Majewski Były pomysły, żeby zrobić tam punkt widokowy, ale nikt tego nie podjął.
Kasia Papke
Kasia Papke Może teraz... 😅
Kasia Papke
Kasia Papke "Władza"przychylna pomysłom
Tadeusz Majewski
Tadeusz Majewski Ale tam jest bardzo wąsko. Wspinaliśmy się po drabinach z gdzieniegdzie powyłamywanymi :) szczeblami
Kasia Papke
Kasia Papke Dalibyśmy radę😅
Marek Biegalski
Marek Biegalski Starogard nigdy nie był królewskim miastem, niby dlaczego miałby nim być? Korona w herbie oznacza jedynie to, że miasto należało do Korony, czyli było pod władzą króla, który rezydował w stolicy - w Warszawie, wcześniej w Krakowie, a na samym początku polskiej państwowości w Gnieźnie. Krzyż natomiast oznacza najprawdopodobniej silną władzę zakonu joannitów na terenie miasta, chociaż wiadomo i o tym, że na przykład kościół farny pod wezwaniem świętego Mateusza, wcześniej pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, zbudowali w XIV stuleciu Krzyżacy.
Tadeusz Majewski
Tadeusz Majewski Marek Biegalski Tę uwagę proszę adresować do autorów książki Jana Buchholza i Andrzeja Szklarskiegoch

Modlisiaiv Rostowska jaki piękny był nasz gród!

Anna Lembicz
Anna Lembicz Proszę zwrócić uwagę na to, ile - choćby wizualnie - dają drzewa :)
Tadeusz Majewski
Tadeusz Majewski Ale coś tam na Rynku z drzew stoi, chyba palma :) Bez złośliwości - lubię palmy ;)
Anna Lembicz
Anna Lembicz Coś tam stoi, ale nie z tej strony ;) Nawet nieduże drzewka (rajska jabłoń, głóg itp.) działają na korzyść tkanki miejskiej. No i te przedproża... Rewelacja!

 Piękne zdjęcie. Park miejski (niżej rozpołowione) - fot. Józef Waliński, ze zbiorów Mirosława Kalkowskiego

 

 

A to my w tamtym czasie. Najpierw kilku, nie bardzo wiedząc, czy to będzie nasza stała praca. W opracowaniu zobaczycie, ilu autorów przewinęło się na łamach gazet, jakie prowadziłem.   


 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!