www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
piątek, 04 grudzień 2020
 
 
O czym pisaliśmy w "Gazecie Kociewskiej" - 1999 rok (styczeń - lipiec) Drukuj E-mail
wtorek, 19 wrzesień 2017

W dobie zamykania kolejnych linii kolejowych, rozbierania nieużywanych torów, cięć w rozkładach jazdy i nieodłącznych kłopotów finansowych największego przewoźnika w kraju (100 mln zł strat dla PKP w ub.r.) oto radośnie donosimy, że przez Kociewie przemyka bodaj pierwszy w historii kolejnictwa na tych ziemiach pociąg pospieszny ''Kociewie'' relacji Gdynia – Gorzów, Gorzów – Gdynia. Pierwszy raz pospieszny ''Kociewie'' wjechał na stację w Starogardzie 25 czerwca.STYCZEŃ 1999

TYDZIEŃ 1

8 grudnia 1998 roku w Sejmie Minister Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej nagrodził laureatów konkursu FIRMA Z JAKOŚCIĄ. Na szczeblu centralnym II miejsce zajęli starogardzcy koncesjonerzy Renault – firma RR Adamowscy.

16 grudnia w Ministerstwie Gospodarki w Warszawie wręczono nagrody FAIR PLAY. W gronie 30 laureatów znalazły się kociewskie firmy Graso i PAKMET.

W rejonie Starogardu zarejestrowano około 30 volkswagenów "garbusów". W samym mieście jeździ ich 15. Najstarszy starogardzki VW "garbus" został wyprodukowany w 1964 roku.


TYDZIEŃ 2

W starogardzkiej Hucie Szkła ''Glaspol'' gorąco i to nie tylko dosłownie – hutnicy nie chcą się zgodzić między innymi na warunki i zasady pracy proponowane przez zarząd spółki, dodając, że są gotowi strajkować w obronie swoich interesów. Zarząd spółki ma oczywiście inne zdanie, zarzucając niektórym pracownikom nawet destrukcyjne działanie.

Największy konflikt dotyczy godzin pracy. Hutnicy pracują 6 godzin dziennie. Zarząd uznał, że w kapitalizmie to za krótko i zaproponował przedłużenie dnia pracy do 8 godzin.


TYDZIEŃ 3

STOLMEX do Unii. Artur Łojewski założył STOLMEX w 1988 roku. Po jedenastu latach na swoje wyroby zdobył prestiżowy certyfikat jakości ISO 9002. Certyfikat ułatwi STOLMEXOWI ubieganie się o poważne kontrakty.

Starosta starogardzki i wójtowie chcą przywrócić komunikację kolejową na liniach zlikwidowanych w latach 90. - Chodzi o linie Gniew – Smętowo – Skórcz – Osieczna – Szlachta, Starogard – Skórcz i Starogard – Skarszewy – mówi starosta Andrzej Grzyb.


TYDZIEŃ 4

W środę rano rolnicy zablokowali ''berlinkę'' na skrzyżowaniu w Zblewie. Blokadę pod hasłem ''Sprowadza nas tu bieda'' zorganizowali rolnicy z całego powiatu starogardzkiego, popierający ogólnopolski protest rolników. - Do stołu muszą usiąść trzy związki. Samoobrona też. Minister Janiszewski musi to przyjechać. Niech czuje się pełnym demokratą i politykiem. Niech uszczelni granice. Przecież to obiecał – mówił Bogusław Wojtaś, jeden z przywódców protestu.


TYDZIEŃ 5

Zarząd Fabryki Wódek Gdańskich (dawny starogardzki Polmos) – działając w imieniu Ministra Skarbu Państwa – ''wzywa uprawnionych pracowników do składania pisemnych oświadczeń o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji.'' O bezpłatne akcje mogą się ubiegać między innymi osoby, które pracowały w ''Polmosie'' w dniu jego komercjalizacji lub pracowały w firmie co najmniej 10 lat.

Na starogardzkim rynku bankowym klienci mają już do wyboru 11 banków.


TYDZIEŃ 6

Połączone władze sił samorządowych szczebli powiatowego i miejskiego debatowały w miniony piątek o możliwości utworzenia w Starogardzie filii którejś z gdańskich uczelni. Na spotkanie zaproszono rektora Uniwersytetu Gdańskiego. Ustalono, że strony podejmą wspólnie próbę uruchomienia studiów uniwersyteckich.

W Starogardzie oddano do użytku kolejny sklep samoobsługowy. Placówka działa w ramach holdingu ''Lewiatan '94''. Starogardzki market jest piętnastym sklepem w sieci ''Lewiatana''.

W piątek, 5 lutego, doszło w Starogardzie do spotkania starostów z południowej części województwa pomorskiego. Włodarze mają zamiar zawiązać lobby, które przeciwstawi się inwestycyjnej i cywilizacyjnej dominacji ''północy''. Starosta starogardzki, Andrzej Grzyb, bardzo negatywnie ocenił wnioski zawarte w ''Strategii 2000'', dokumencie tworzonym z myślą o wytyczeniu kierunków rozwoju województwa, adresowanym w dużej mierze do potencjalnych inwestorów. - To bardzo krzywdzący dokument, stanowiący istotne utrudnienie dla rozwoju naszych terenów – powiedział.


TYDZIEŃ 7

Miesiąc temu sąd ogłosił upadłość ''Neptuna''. Jest jednak szansa, by w tym miejscu – bez względu na to, kto zostanie właścicielem – nadal około 300 osób wytwarzało obuwie.


Zbliża się chwila, kiedy koparki wybiorą pierwszą łyżkę ziemi z wykopu pod fundament nowego centrum handlowo-usługowego przy al. Niepodległości. Kierownictwo wrocławskiej firmy ST Projekt zapewnia, że prace rozpoczną się jeszcze w marcu. Podczas kolejnego spotkania kupców z inwestorem pojawiły się nowe problemy. O swoją przyszłość zaczęli walczyć właściciele pawilonów położonych na krawędzi górnego i dolnego targowiska.

W Starogardzie w drugiej połowie 1998 roku zarejestrowano 653 nowych i 1175 używanych pojazdów. Kierownik Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym, Halina Sobiechowska, twierdzi, że w stolicy Kociewia najbardziej popularną marką jest... ford.


TYDZIEŃ 8

Pakmet jest dzisiaj największym prywatnym podmiotem na Kociewiu. Firma Grażyny i Janusza Paturalskich zatrudnia już ponad 400 osób. Właścicielka zdobyła niedawno prestiżowy tytuł Damy Biznesu '98, przyznawany od dwóch lat przez Business Center Club. Pani Grażyna pokonała w wielkim stylu... 129 rywalek.


TYDZIEŃ 9

- W styczniu wystąpił w województwie pomorskim wzrost rejestracji bezrobotnych. Sytuacja ta związana jest z wprowadzeniem reformy służby zdrowia. Duża część osób spośród nowo zarejestrowanych bezrobotnych jako powód rejestracji podała chęć nabycia uprawnień związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym – skomentowała dane o bezrobociu rzecznik prasowy WUP, Joanna Haftarczyk.

W Starogardzie liczba bezrobotnych wzrosła w tym czasie o 830 (o 12,4%).

W Starogardzie daje się zauważyć bardzo duże zainteresowania działkami pod zabudowę mieszkaniowa jednorodzinną. Popyt przewyższa zdecydowanie podaż. W granicach administracyjnych miasta nie ma wolnych, przygotowanych gruntów pod zabudowę – ani prywatnych, ani miejskich. W mieście jedynym gruntem przygotowanym obecnie pod budownictwo mieszkaniowe jest kilkuhektarowy obszar po wschodniej stronie ul. Lubichowskiej. Ma tam powstać osiedle ''Nad Stawem''. - Ostre warunki planu miejskiego powodują, że jest to oferta skierowana w zasadzie do developerów – mówi Katarzyna Szalewska, pośrednik w obrocie nieruchomościami.


TYDZIEŃ 10

Przez półtora roku Fabryka Wódek Gdańskich w Starogardzie Gdańskim we współpracy z KEMA REGISTERED QUALITY wdrażała system ISO 9001. Starania przyniosły sukces i w ubiegły piątek (5 marca) fabryka miała swoje święto – otrzymała ''Certyfikat zgodności systemu zarządzania jakością z normą 9001 w zakresie projektowania, produkcji i sprzedaży wyrobów spirytusowych''.

Polskie firmy obuwnicze same już sobie nie poradzą przy tak dużym i tanim imporcie. Jeżeli nie otrzymają pomocy państwa na restrukturyzację i programy osłonowe, to upadną, a te uwagi dotyczą też starogardzkiego ''Neptuna''.

10 lat temu w Polsce było 30 dużych firm. ''Neptun'' należał do średnich, zatrudniając w najlepszym okresie 3 tys. osób (plus garbarnie). Obecnie starogardzka firma jest największa, choć zatrudnienie spadło do 820 (w tym 70% kobiet). W bezpośredniej produkcji pracuje 510 osób.


TYDZIEŃ 11

Pierwsza, starogardzka uczelnia przyjmie najprawdopodobniej nazwę Pomorskiej Wyższej Szkoły Polityki Społecznej i Gospodarczej.

W naszym powiecie warunki są trudne – nie ma nawet hektara gruntów w klasie pierwszej. Najbardziej dynamiczni są rolnicy w gminie Skórcz, ale i tak nie możemy zrozumieć, dlaczego jeszcze mamy rolnictwo, skoro np. w 1996 roku średni dochód z jednego gospodarstwa wynosił 6500 zł, a w gminie Kaliska 1000 zł za cały rok – nieco ponad 80 zł miesięcznie!


TYDZIEŃ 12

Wójt Krzysztof Trawicki zaprosił do Zblewa włodarzy innych gmin i miast oraz dyrektorów Pomorskiego Okręgowego Zakładu Gazownictwa z Gdańska – Wiesławę Liberę i Eugeniusza Derwalda. Łatwo się domyśleć, że analizowano możliwości zgazyfikowania gmin, leżących przy popularnej ''berlince ''plus Lubichowa, Skarszew i Starej Kiszewy. - Nam się gaz podoba – stwierdził Krzysztof Trawicki i trafił w sedno, bo gaz podoba się wszystkim. - Trochę gorzej może być z gazyfikacją gmin. Ten brzydki kamyczek do całej dyskusji wrzucili gdańszczanie mówiąc, że wybudują gazociąg średniego ciśnienia, gdy w gminach będzie odpowiednie zapotrzebowanie na gaz.

Jeszcze w tym roku w Starogardzie powstanie kolejna filia wyższej uczelni - Uniwersytetu Gdańskiego. Znane są już kierunki. Wybrano marketing i zarządzanie.


KWIECIEŃ 1999

TYDZIEŃ 13

Na starogardzkim rynku usług medycznych pojawiła się nowa firma. Założycielami Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej ''Polmed'' są lekarze medycyny: Iwona Kierzka i Radosław Szubert. - Naszym zdaniem, w Starogardzie jest miejsce dla kilku firm medycznych, współpracujących na zasadach zdrowej konkurencji – twierdzi szef firmy.


TYDZIEŃ 14

Henryk Drążek 11 grudnia 1998 r. kupił dworek Konradstein stojący w parku w Kocborowie. Po remoncie w dworku ma być szkoła i ośrodek rehabilitacji dla dzieci niepełnosprawnych w wieku 7-14 lat.


TYDZIEŃ 15

W starogardzkiej hucie szkła ''Glaspol'' nadal (wtorek) trwa strajk okupacyjny. Dzisiaj trudno wyrokować, czy szybko i w ogóle dojdzie do porozumienia między Zarządem spółki a strajkującymi pracownikami.

Rada nadzorcza odwołała 2-osobowy Zarząd Fabryki Wódek Gdańskich, gdyż w jego działalności m.in. nie dostrzegano szansy na poprawę sytuacji w dawnym starogardzkim Polmosie.


TYDZIEŃ 17

To rzeczywiście niewiarygodna i niezwykle smutna informacja. 31 marca w rejonie starogardzkim było 7872 bezrobotnych, aż o 1160 więcej niż na koniec 1998 r. Oznacza to wzrost o 17,3%.

Ostatnio w prawie każdej gminie powstaje zakład komunalny, tymczasem te już istniejące są w bardzo trudnej sytuacji finansowej, jak choćby Zakład Komunalny w Skarszewach.

Po mieście poszła fama, że nastąpi likwidacja, a zadania zakładu przejmą spółki prywatne i to także z innego terenu.


Radna M. Wiśniewska pytała otwarcie (VII Sesja Rady Miejskiej), co się stanie ze szpitalem św. Jana. - Są przesłanki świadczące o zamiarze likwidacji tej placówki, choćby likwidacja poradni specjalistycznych.

W podobnym tonie wypowiadał się S. Ruśniak. - Kolejną z przesłanek może być likwidacja Pogotowia Ratunkowego – sugerował radny.


Członkowie Zarządu Miejskiego w Starogardzie spotkali się z zespołem negocjacyjnym Zakładów Farmaceutycznych ''Polpharma'' SA. Dyskutowano na temat możliwości wykorzystania elektrociepłowni ''Polpharmy'' dla potrzeb miasta.


MAJ 1999

TYDZIEŃ 18

Bodaj najważniejszym punktem piątkowej sesji Rady Powiatu było wystąpienie dyrektora Mirosława Ciechanowskiego, poświęcone aktualnej sytuacji Szpitala św. Jana w Starogardzie.

Dyrektor szpitala poinformował radnych, że Urząd Wojewody przejął na siebie całość zobowiązań starogardzkiej lecznicy z lat 1997-1998 i placówka została ''wyzerowana''.


TYDZIEŃ 19

Właściciel ''Graso'' Zenon Sobiecki, twierdzi, że słomiany ogień stanowi doskonałe źródło energii.
- Obecnie pracuje już 8 kotłowni wykorzystujących kotły na słomę produkcji ''Graso''. Pierwszy kocioł naszej konstrukcji opuścił bramy firmy w Kręgu na przełomie 1996 i 1997 roku.


Do wizyty papieża Jana Pawła II w diecezji pelplińskiej pozostały 23 dni.

Na tegorocznej ''Liście 500'' (największe polskie przedsiębiorstwa w 1998 r.) opublikowanej przez ''Rzeczpospolitą'' znaleźliśmy tylko jedną firmę z Kociewia – ''Polpharmę'' SA, która została sklasyfikowana na 147. miejscu.


TYDZIEŃ 20

W ubiegłą sobotę doszło w Wirtach do spotkania przedstawicieli organizacji regionalnych, stowarzyszeń i związków zainteresowanych powołaniem tzw. Federacji Kociewskiej ''Więźba''. Nowa organizacja powinna pełnić rolę porównywalną do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.


TYDZIEŃ 21

Od momentu założenia w Urzędzie Miasta rejestru działalności gospodarczej (1989 rok) do maja tego roku odnotowano 2930 rejestracji podmiotów gospodarczych i 3443 likwidacje.


CZERWIEC 1999

TYDZIEŃ 22

To był niesamowity weekend dla sportu starogardzkiego. Najpierw otrzymaliśmy wiadomość o wywalczeniu brązowego medalu Mistrzostw Europy przez kulturystę Bogdana Wróbla w Hiszpanii. Niewiele później o wspaniałej postawie kickbokserów OSiR-PROBE w Pucharze Świata we Włoszech. W Piacenzo Wojciech Szczerbiński w swojej kategorii był pierwszy, a Łukasz Jankowski – trzeci.


TYDZIEŃ 23

Mrowie ludzi na Biskupiej Górze pod Pelplinem. Wszyscy wsłuchani w słowa naszego Papieża. Jan Paweł II zawsze mówi coś takiego, co głęboko zapada w duszę i co staje się potem w mediach – przepraszamy za słownictwo – hitem. W Gdańsku mówił, że nie ma solidarności bez miłości, na Biskupiej Górze – że nie wolno interpretować Ewangelii według własnego widzimisię.


W tym roku PPU ''Ola'' obchodzi 10. rocznicę istnienia. Pod koniec lat 80. nazwa firmy nie kojarzyła się nikomu z produkcją stolarki budowlanej z PCV.

''Ola'' jako pierwsza firma na Kociewiu, przełamała ''monopol'' drewnianej stolarki budowlanej i zaoferowała rynkową nowość – okna i drzwi z tworzywa.


TYDZIEŃ 24

Światowe Stowarzyszenie Właścicielek Firm, któremu przewodniczy Leyla Kayehal z Tunezji, skupia biznesmenki z wielu krajów. Co roku organizuje konkursy, mające wyłonić najlepsze przedstawicielki biznesu. W tym roku wyróżniono dwie Polki: Grażynę Paturalską (współwłaścicielka Pakmetu) i Ewę Plucińską (współwłaścicielka Stoczni Gdańskiej). To pierwszy taki sukces polskich bizneswoman.


LIPIEC 1999

TYDZIEŃ 26

Dyrektor Szpitala św. Jana Mirosław Ciechanowski chce podzielić wynagrodzenia na dwie części: podstawową oraz wynagrodzenie uzależnione od ilości i jakości świadczonych usług. Można to streścić tak – im więcej pacjentów, tym więcej pracownicy szpitala będą zarabiać.

- Dyrektor traktuje szpital jak przedsiębiorstwo – mówią pracownicy. - Jak my mamy zwiększać liczbę pacjentów? Czy mamy powodować wypadki, żeby tych pacjentów było więcej?

W dobie zamykania kolejnych linii kolejowych, rozbierania nieużywanych torów, cięć w rozkładach jazdy i nieodłącznych kłopotów finansowych największego przewoźnika w kraju (100 mln zł strat dla PKP w ub.r.) oto radośnie donosimy, że przez Kociewie przemyka bodaj pierwszy w historii kolejnictwa na tych ziemiach pociąg pospieszny ''Kociewie'' relacji Gdynia – Gorzów, Gorzów – Gdynia. Pierwszy raz pospieszny ''Kociewie'' wjechał na stację w Starogardzie 25 czerwca.


 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!