www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
wtorek, 26 styczeń 2021
 
 
SPARTAKIADA. Seniorzy pokazali, że w zdrowym ciele - zdrowy duch! Drukuj E-mail
poniedziałek, 12 wrzesień 2016


Ponad 250 seniorów z 12 gminnych kół emeryckich i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej uczestniczyło w XII Spartakiadzie Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych. W sobotę 10 września na stadionie im. Kazimierza Deyny w Starogardzie oprócz rywalizacji czuć było ducha dobrej zabawy. Seniorzy pokazali, że wiek nie gra roli, gdy w zdrowym ciele - zdrowy duch.

W sobotnie przedpołudnie 10 września już po raz dwunasty do Starogardu zjechali się emeryci i renciści z sąsiednich gmin, aby powalczyć o pierwsze miejsca, medale i tytuł najbardziej sportowej gminy.

Ruch jest lepszy od tabletek

 
Największe emocje wzbudziło obieranie jabłka na najdłuższą łupinę. Rywalizacja była bardzo zacięta. W konkurencji wystartowało 26 pań po dwie z każdej gminy i MOPS, które obrały aż 51 jabłek. Zwyciężyła Janina Szarafin z gminy Skórcz.

Oprócz tej konkurencji seniorzy rzucali lotką do tarczy, wbijali 10 gwoździ na czas,  ścigali się na rowerach i w piciu napoju z puszki. Były też kręgle, rzutu piłką do kosza i na odległość, marsz z kijkami oraz strzał na bramkę. Każdy uczestnik mógł wybrać dwie konkurencje indywidualne i jedna grę zespołową.

Pani Grażyna Soboń-Rożyńska z Lalkowych, reprezentantka gminy Smętowo Graniczne, wybrała w tym roku marsz z kijkami i obieranie jabłka. Zdradziła, że przed zawodami przygotowywała się przez tydzień, maszerując co dzień po 2 kilometry z psem.

- Od czterech lat przyjeżdżam do Starogardu na spartakiadę – powiedziała. - To wspaniała okazja do spotkania. Oczywiście rywalizujemy z innymi gminami, bo zależy nam na tym, aby Smętowo uzyskało jak najwięcej punktów, ale liczy się przede wszystkim dobra zabawa. Najbardziej lubimy taniec na koniec zawodów. Jak to zwykle się u nas mawia – ruch lepszy od tabletek  – śmiejąc się  dodała zawodniczka.

Jej koleżanka z gminy, Ewa Zamorowska, to już stała bywalczyni imprezy. - Od 10 lat startuję i mam swoje małe sukcesy – pochwaliła się.
Trzy lata temu w jeździe na rowerze wywalczyłam srebrny medal, a w ubiegłym roku w obieraniu jabłka zdobyłam brąz. Mój wnuk żegnając mnie dzisiaj powiedział: Babciu, to jaki medal przywieziesz dzisiaj? Nie mogę go zawieść – powiedziała mieszkanka Leśnej Jani – będę walczyć.

Złoto dla Zblewa

Sportowy duch walki towarzyszył nie tylko zawodnikom z gminy Smętowo, która ostatecznie w klasyfikacji generalnej uplasowała się na trzecim miejscu. Najlepiej poradzili sobie reprezentanci koła emeryckiego z gminy Zblewo, zdobywając tytuł najbardziej sportowego koła emeryckiego. Drugie miejsce zajął Osiek. Potem Kaliska, Starogard Gdański, Szlachta, Osieczna, Skórcz, Bobowo, MOPS, Kleszczewo, Borzechowo i Osówek.

Jak na prawdziwej olimpiadzie
 
Na widzach duże wrażenie zrobił przemarsz uczestników Spartakiady, którzy rozpoczęli zawody pochodem w olimpijskim szyku.  – Nie jest to olimpiada na miarę tej z Rio, ale wiem, że dla nas emerytów i rencistów ta jest najważniejszą – powiedział Jan Brdak, przewodniczący Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Starogardzie Gdańskim. Prezydent Janusz Stankowiak witając sportowców seniorów rzekł: - Zadajecie kłam stwierdzeniu, że na emeryturze to już tylko kapcie i telewizor. Jesteście wzorem do naśladowania dla młodych. Udowadniacie, że wiek nie ma znaczenia, ważny jest duch i siła. Życzę Wam wspaniałej zabawy. Podziękował też organizatorom, Janowi Brdakowi oraz Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim.

 
Słodki finisz Spartakiady

 
Po indywidualnych konkurencjach rozemocjonowani sportowo uczestnicy mogli ochłonąć przy kawie i herbacie oraz czymś słodkim, o co zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kleszczewa Kościerskiego. Organizatorzy zapewnili też wszystkim uczestnikom posiłek, a cale zawody zakończyły się wspólną zabawą. Od 12 lat taniec cieszy się największą popularnością wśród seniorów. Przed rywalizacją par tanecznych uczestników spartakiady w radosny nastrój wprowadzili reprezentanci gminy Osiek, którzy przygotowali na tę okazję kilka piosenek, dowcipów i skeczy. Aż osiemnaście par rywalizowało o mistrzostwo parkietu w dwóch kategoriach - taniec dowolny i walc angielski.  Ewa Ossowska i Wiesław Słomiński ze Zblewa wywalczyli złoto w walcu, a w tańcu dowolnym na najwyższym podium stanęli Ewa Łuczak i Stanisław Grabowski z Osieka.

Emerycka olimpiada zakończyła się tradycyjnie rozdaniem medali i nagród indywidualnych.

Wszystkim  zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Magdalena Dalecka 
 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!