www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
piątek, 04 grudzień 2020
 
 
Droga wojewódzka 222 – więcej udogodnień w Starogardzie Drukuj E-mail
piątek, 23 wrzesień 2016


540 tys. zł będzie kosztować dokumentacja projektowa przebudowy drogi wojewódzkiej nr 222 w mieście. Gmina Miejska Starogard Gdański udzieli Samorządowi Województwa Pomorskiego pomocy finansowej na opracowanie tej dokumentacji w wysokości 450 tys. zł. W środę 14 września wicemarszałek Ryszard Świlski podpisał z prezydentem Januszem Stankowiakiem umowę na pierwszą transzę pomocy, zaplanowaną na ten rok.

14 września do Starogardu przyjechali wicemarszałek Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski oraz dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku Grzegorz Stachowiak. Celem ich wizyty było omówienie planów i zamierzeń związanych z przebudową drogi wojewódzkiej nr 222 w granicach i poza granicami miasta.
Gmina Miejska Starogard Gdański zobowiązała się udzielić Zarządowi Województwa Pomorskiego pomocy finansowej w celu opracowania dokumentacji projektowej przebudowy drogi wojewódzkiej 222 na dwóch miejskich odcinkach. Dokumentacja obejmie ulicę Gdańską od granic miasta do wiaduktu kolejowego włącznie oraz ul. Pelplińską od ronda Solidarności do ul. Pomorskiej wraz ze skrzyżowaniem. Dzięki temu Zarząd Województwa Pomorskiego będzie mógł rozszerzyć zakres realizowanych ze środków unijnych zadań o miejskie odcinki w kierunku Pelplina i Gdańska.Na środowym spotkaniu wicemarszałek Ryszard Świlski oraz prezydent Janusz Stankowiak podpisali umowę o pomocy finansowej, której gmina miejska udzieli Zarządowi Województwa Pomorskiego w roku 2016. Cała dokumentacja będzie kosztować blisko 540 tys. zł. Większość tej kwoty  - 450 tys. zł - sfinansuje właśnie miasto. Dokumentacja ma być gotowa w drugiej połowie 2017 roku.- Zasygnalizowaliśmy konieczność jak najszybszej przebudowy skrzyżowania ulic Pomorskiej i Pelplińskiej - poinformował wiceprezydent Przemysław Biesek-Talewski. – Uznajemy to za priorytet, z uwagi na to, że jest to jedno z najniebezpieczniejszych skrzyżowań w Starogardzie. Postulujemy tam budowę ronda, które znacznie poprawiłoby płynność ruchu. Zależy nam na realizacji tego zadania w 2018 roku, stąd prezydent zadeklarował jego współfinansowanie przez miasto. Po opracowaniu dokumentacji technicznej będziemy ustalać dalsze szczegóły współpracy przy realizacji tego zadania.Podczas spotkania Marszałek Ryszard Świlski poinformował, że w najbliższym czasie nastąpi rozstrzygnięcie przetargu dla zadania "Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 222 na odcinku Gdańsk - Starogard Gdański". Koszt inwestycji wynikający z najkorzystniejszej oferty to niemal 73 mln zł,  a realizacja potrwa do końca roku 2018.

Samorządowcy omówili także kwestie dotyczące bieżącego utrzymania drogi wojewódzkiej w granicach miasta. Poczyniono także wstępne ustalenia dotyczące wymiany w 2017 roku nawierzchni chodników na ulicy Pomorskiej (od  Al. Jana Pawła II do Pelplińskiej). Zarząd Dróg Wojewódzkich zadeklarował pokrycie kosztów zakupu materiałów, a miasto - robocizny.


Bezpośrednio na placu budowy samorządowcy sprawdzili stan zaawansowania robót na odcinku od ronda Solidarności do granic Starogardu. Dyrektor Grzegorz Stachowiak poinformował, że zakończenie przebudowy tego odcinka drogi wojewódzkiej nr 222 wraz z przebudową skrzyżowania z ul. Jabłowską winno nastąpić jeszcze w tym roku.

Magdalena Dalecka
Wydział Informacji Społecznej
Urząd Miasta Starogard Gdański
tel. +48 530 6062
kom. 881 200 343

 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!