www.mamboteam.com
 
poniedziałek, 10 sierpień 2020
 
 
MAREK JANKOWSKI! Wychował cztery pokolenia piłkarzy. Dzisiaj świętuje 30-lecie pracy trenerskie Drukuj E-mail
sobota, 01 październik 2016


Prezydent Janusz Stankowiak nagrodził starogardzkiego trenera i działacza Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Marka Jankowskiego. Szkoleniowiec KP Starogard obchodzi w tym roku 30-lecie swojej pracy trenerskiej. 28 września prezydent wręczył mu statuetkę i list gratulacyjny.
 


– Gratulujemy i bardzo dziękujemy za wytrwałość, oddanie i pasję, z jaką Pan rozwija u dzieci i młodzieży miłość do piłki nożnej – powiedział Stankowiak. Marek Jankowski zapowiedział, że wraz z końcem roku kończy pracę szkoleniowca KP Starogard.  – Być może poprowadzę jeszcze jakiś zespół spoza Starogardu – stwierdził jubilat.

Pan Marek z piłką nożną związany jest od 44 lat. Miłość do sportu odziedziczył po dziadku i ojcu. W latach 1973-74 jako zawodnik klubu Stoczniowiec Starogard był wychowankiem swojego ojca Kazimierza. Kolejne cztery sezony spędził w klubie Unii, a kolejne osiem grał w Wierzycy Starogard z przerwami na grę w Wiśle Tczew (78-80 i 82-83).

Swoją przygodę trenerską rozpoczął w 1986 roku jako instruktor. Rok później, kiedy ukończył słynną Akademię Trenerską przy PZPN w Warszawie, został trenerem II klasy. Zdarzyło mu się trenować seniorów z Unii Tczew i Wietcisy Skarszewy, z którymi awansował nawet do IV ligi w 1998 roku, ale praktycznie przez 30 lat był wierny tylko dwóm klubom – najpierw była to Wierzyca Starogard, a potem KP Starogard. Obecnie szkoli juniorów starszych w KP Starogard Gdański.

Zapytany o swój największy sukces odpowiedział: – Sportowo moim największym sukcesem trenerskim jest Mistrzostwo Polski Juniorów o Puchar Michałowicza w 1997 roku. Razem z ojcem poprowadziliśmy do tego zwycięstwa  Kadrą Województwa Pomorskiego – rocznik 82. Dwa lata wcześniej w 1995 roku z rocznikiem 81 zdobyliśmy srebrny medal w Pucharze Kuchara. Jednak nie to jest tym najważniejszym osiągnięciem w mojej karierze zawodowej. Przez 30 lat wychowałem cztery pokolenia starogardzkich piłkarzy – mówi trener KP Starogard. – Uczyłem ich nie tylko gry w piłkę nożną, ale też zasad gry fair play. Bywało, że niczym ojciec pomagałem rozwiązywać różne życiowe problemy. Łagodziłem konflikty i uczyłem współpracy w zespole. Dzisiaj wielu z nich już nie trenuje, pracują, pozakładali rodziny, wiem jednak na pewno, że wszyscy nadal kochają sport. Miłość, którą w nich zaszczepiłem, teraz przekazują swoim synom – to jest mój największy sukces – dodał.

Spod jego ręki wyszli tacy zawodnicy jak A. Zając, W. Pielecki, S. Czerwiński, W.Kurkowski, P. Wiśniewski, M. Drews, M. Gutjar, A. Szopiński, M. Majewski, D. Neścior, A Wysiecki, i M. Kodrycki.

Marek Jankowski od 1994 roku działa też w strukturach Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Przez osiem lat sprawował funkcje wiceprezesa ds. szkolenia, a od tego roku jest członkiem Zarządu Pomorskiego ZPN. Od dwóch kadencji jako radny Rady Miasta Starogard Gdański pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki, wspierając władze miasta w rozwoju sportowej infrastruktury w Starogardzie Gdańskim.

 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!