www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
sobota, 23 styczeń 2021
 
 
JUTRO W OPP SPOTKANIE Z REGINA KOTŁOWSKĄ pn. Strzygi, czarownice i farmazony Drukuj E-mail
czwartek, 15 grudzień 2016
Zapraszamy na spotkanie z Reginą Kotłowską, autorką książek o Kociewiu. Poprowadzi je w piątek o godz. 18 w Ognisku Pracy Pozaszkolnej Oskar Kamiński, który niedawno profesjonalnie prowadził spotkanie z autorem książek o Krzyżakach i rycerstwie polskim Pawłem Pizuńskim.

Regina Kotłowska będzie mówić m.in. o czarownicach, swoich dociekaniach historycznych, zbiorach zdjęć, dokumentów i znaleziskach (z pewnością przywiezie kamienny topór, jaki znalazła!). Przy okazji opowie, jak się rewitalizuje stare parki, co kapitalnie zrobiono we Frący, gmina Smętowo. A oto fragment jej pracy pt. "Strzygi, czarownice i farmazony" (na spotkaniu będę ilustracje:) :

... Jedna z moich legend opowiada o dawnych zwyczajach ludowych związanych z sobótkami, w które niewinnie wplątana została historia pewnych niewiast, z niewiadomych przyczyn uznanych za wiedźmy. Na marginesie dodam, że słowo czarownica, utrwaliła w polskiej terminologii ludowej książka „Młot na czarownice”, napisana w czasach świętej inkwizycji, rozpętując prawdziwe piekło nietolerancji, nienawiści i polowań na ludzi. W terminologii ludowej na Kociewiu nazywano je: wiedźma, jędza, rokita, ropucha, babucha, czarocha, ciota i ciotucha, czy jandzóna baba. Ostatnio znalazłam nawet ludowe określenie „dziwożona”, będące odpowiednikiem słowa wiedźma, czy heksa. Myślę, że przynajmniej niektóre z tych nazw obiły się w przeszłości o państwa uszy. (...)"


KILKA MATERIAŁÓW REGINY KOTŁOWSKIEJ I O REGINIE

Niezwykła historia obrazu cudami słynącego

Regina Kotłowska: Historia jest obok nas

Regina Kotłowska o czarownicach, ja o awatarach w Centrum we Frący 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!