www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA
sobota, 05 grudzień 2020
 
 
STAROGARD - W. KASS W BIBLIOTECE Masz, kup sobie, kup, to ciebie uszczęśliwi Drukuj E-mail
piątek, 16 grudzień 2016


Wieczorem (wczoraj) w starogardzkiej Bibliotece wieczór autorski miał Wojciech Kass, znacząca postać w świecie poezji, o czym możecie przeczytać np. w Wikipedii. Tu o spotkaniu w dosłownie esemesowym skrócie (wyczerpało mi się w komórce miejsce w notatniku, więc pisałem w esemesach).
Kass pisze piękne wiersze, prowadzi warsztaty poetyckie w Studium Literacko-Artystycznym na UJ w Krakowie, jest opiekunem Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu, przypomina Patricka Swayze'ego. Spotkanie prowadził nasz już eksportowy poeta Mateusz Brucki, grał i śpiewał Radek Ciecholewski, nagrywał Jarosław Owsiński.
Gość zafascynował przybyłych. Mówił pięknie i mądrze o poezji i o życiu. Mówił m.in. o pamięci poetów. Zastanawiał się, co zwykły człowiek pamięta ze swojej młodzieńczej drogi do szkoły (chodzi o szczegóły), a co poeta. Język jest największym magazynem pamięci. Współczesny świat urwał się ze sznurka, co oznacza, że nie ma nad nim już kontroli. Żyjemy w cywilizacji nieustającej demonstracji własnego ja, w czasach narcyzmu. Gdziekolwiek idąc nieustająco odbijamy się w lustrach, a wszystko dookoła krzyczy: Masz, kup sobie, kup, to ciebie uszczęśliwi. Żyjemy w kulturze hałasu, ustawicznej pogoni za czymś nowym, za zmianami, otumanieni przez generatory hałasu (Kass porzucił miasto i mieszka w leśniczówce - "leśniczówki to generatory ciszy", żyje w kulturze ciszy). Przestajemy w takim świecie istnieć. Ale poetów nie przerasta ten współczesny świat [myślałem, że Kass to ma na myśli, tymczasem nie - T. M.] Przerasta ich cała przeszłość, to, co w poezji powstało przez wieki. Do tego trzeba podchodzić na kolanach, zmierzyć się z tą schedą i wejść w nią swoją malutką ścieżynką.
Kass mówił o wielu sprawach, m.in. o najczęstszych motywach w jego poezji -  światło i oddech. Te dwa wyrazy określają niezwykłość życia i niepowtarzalność istnienia każdego z nas.
2 h wspaniałego wykładu nt. poezji. Co musiałby się jeszcze stać, żeby na to spotkanie przyszła z setka ludzi? Czy poezja tak daleko odjechała od dzisiejszego świata, czy to świat odjechał od poezji? - szkoda, że nie było już czasu na pytania.
Tadeusz Majewski (z Facebooka) 
wstecz   dalej »
 
Top! Design by Mamboteam.com! Top!